Úvod > Aktuality > Letní pohodový festival Slámování bude bavit malé i velké na zámku v Červené Řečici
Již 17. rocník Slámování se koná opet na zámku v Cervené Recici
"> Již 17. rocník Slámování se koná opet na zámku v Cervené Recici "> Letní pohodový festival Slámování "> Zámek Cervená Recice
Kultura

Letní pohodový festival Slámování bude bavit malé i velké na zámku v Červené Řečici

  • Vydáno15. srpna 2016
Již 20. ročník Slámování se koná opět na zámku v Červené Řečici a od pátku 19. do neděle 21. srpna nabídne řadu doprovodných akcí pro rodiny s dětmi, z nichž některé jsou na festivalu novinkou. Návštěvníci si mohou vytvořit svého slamáka – slaměného pejska, loutku, pohádkového draka, brýle nebo lyžaře nebo cokoliv jiného, ale pouze ze slámy. Vše je na fantazii každého tvůrce. Výroba slaměných soch probíhá v sobotu od 10 do 17 hodin.

Slámování Červená ŘečiceTradiční Slámování je opět za dveřmi a je potěšitelné, že i zámek v Červené Řečici – tradiční místo slámování se po letech chátrání nadechuje k nové budoucnosti. Zámek je sice v rekonstrukci, ale slámovat se zde může díky majitelům zámku nerušeně.

Během Slámování – malého festivalu pro jednotlivce i rodiny s dětmi, návštěvníci tvoří objekty ze slámy. Nechybí zde však také doprovodný program, který tvoří divadlo, příjemná hudba nebo zajímavé přednášky. Letos se můžete těšit na výtvarné dílny, kde si zkusíte slámování, drátkování, plstění, navlékání korálků a další techniky.
 

O zámku Červená Řečice

Zámek Červená Řečice je významným dokladem proměny staršího středověkého sídla v reprezentativní rezidenci zámeckého typu. Došlo k ní v 16. století a tato etapa vytvořila uměleckohistoricky nejhodnotnější části areálu, pro něž jsou typické prvky tzv. české renesance. V 17. století se stal majetkem pražských arcibiskupů. Vzhled zámku ovlivnily především renesanční a barokní úpravy, gotická fáze je však dodnes velmi čitelná. Cenné jsou především zachované typické znaky renesanční architektury - sgrafita s figurálními motivy, vysoké renesanční štíty, lunetová římsa či hřebínkové klenby. Pozoruhodný je však zámek v Červené Řečici hlavně tím, že patří mezi renesanční zámky pevnostního typu. Mimořádně a dosud téměř v celku dochované opevnění nemá u nás v rámci raně novověké architektury prakticky žádné srovnání. Zámek je tedy výjimečný jako jedna z mála zachovaných renesančních staveb, dochovaná v autentické podobě včetně opevňovacího systému.

V roce 2014 se zámku Červená Řečice dostalo zvláštního ocenění v rámci Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro za záchranu a obnovu památky. Zámek je národní kulturní památkou.

Zámek Červená Řečice

Zámek Červená Řečice

Areál zámku v Červené Řečici patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. K typickým rysům patří především lunetová římsa a sgrafitová výzdoba fasády, jež se na architektuře řečického zámku bohatě uplatňuje.