Úvod > Aktuality > Letní Letná nabídne to nejlepší z nového cirkusu
Letní Letná nabídne to nejlepší z nového cirkusu
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Letní Letná nabídne to nejlepší z nového cirkusu

  • Vydáno20. července 2022
Mezinárodní festival Letní Letná opět shromáždí to nejlepší ze světa nového cirkusu a divadla, a to od 11. do 31. srpna 2022 v Letenských sadech. Artisté vás budou udivovat akrobatickým uměním jak v šapitó, tak pod širým nebem. Českou scénu už podruhé otevře AirGym Art Company, tentokrát se snovou novinkou NonSen(s). Chybět nemůže matador českého nového cirkusu Losers Cirque Company, připravil představení, které je nejen názvem Grandiózní. Ze zahraničních hvězd se můžete těšit na švédský Cirkus Cirkör, španělský soubor Compañía de Circo "eia“ s napínavou energickou novinkou Nuye, přijede i francouzský cirkusový mág Johann Le Guillerm. Letní Letná dopřeje na samostatné scéně zážitky rovněž dětem, představení zdarma pod širým nebem i večerní koncerty a další doprovodný program.
knitting-16-9web-1636452092Festival nového cirkusu Letní Letná chystá od 11. do 31. srpna 2022 už 19. ročník a do Prahy na Letnou se sjede výběr předních novocirkusových hvězd z celé Evropy. Legendární Johann Le Guillerm dorazí z Francie s ojedinělým projektem Terces. Krev návštěvníkům festivalu svým temperamentem rozproudí španělský soubor Compañía de Circo "eia" v inscenaci Nuye. Dynamiku vztahů prověří párová akrobacie, artistická čísla banquine i žonglování nohama. Šest akrobatů si musí poradit s nástrahami dveří, pantů a skokanského můstku, díky nimž propracovaná scéna odhaluje mnoho tváří. A už počtvrté se na Letní Letnou vrací švédský Cirkus Cirkör, aby představil nově upletenou verzi úspěšné show Knitting Peace. Během vystoupení se ponoříte do smyslu lidských tužeb a přání a prozkoumáme možnosti pletení míru.

letní letná_Představení Optimismi je setkáním úžasného žongléra Wese Pedena z USA a fenomenálního klauna Thoma Moncktona z Nového Zélandu, které nevyhnutelně přináší řízený chaos na jevišti. V inscenaci se virtuózně kreativní trio společně s muzikantem Niko Votkinem, nechá unášet do hravého světa žonglování, klaunství a hudby. Artistka z Havaje Thula Moon se profesionálně věnuje akrobacii již 14 let, což zahrnuje účinkování po celém světě s různými soubory, mimo jiné i se slavným Cirque du Soleil. Thula vyvinula svůj jedinečný styl na akrobatické obruči, ve kterém kombinuje svou sílu s neuvěřitelně pružným tělem. Vše uvidíte na vlastní oči v představení s názvem Through The Truth.
 

To nejlepší z České scény a letošní novinky

Letní letnáCentrem tuzemského novocirkusového umu je na Letní Letné Česká scéna. Program v šapitó zahájí, už podruhé v historii festivalu, premiéra AirGym Art Company. Speciálně pro festival připravila NonSen(s). Publikum vtáhne do snění, fantazií a iluzí, i když si diváci můžou být jistí, že propracovaná čísla závěsné a pozemní akrobacie se jim nezdají. Iluze pomáhají vytvářet i novinku plzeňských Žongléros Ansámbl. Světelná show inspirovaná principem Camera Obscura nechává diváky na pochybách, kdo koho vlastně sleduje. Jedni z „otců zakladatelů“ nového cirkusu v Česku Losers Cirque Company vás vezmou v inscenaci Grandiózní do zákulisí. Příběh režírovaný Matyášem Rambou o rozpadajícím se divadelním souboru, který s nevelkým rozpočtem a v nevyhovující zkušebně chce připravit velkolepé představení, je prý „inspirován skutečnými událostmi“. Všechny zmíněné soubory opráší i své úspěšné tituly z předchozích ročníků. Žongléros Ansámbl zavelí Vpřed, AirGym Art Company pozve do Hotelu Laputa a „Lůzři“ na Konkurz.

letní letná_propane punk showZajímavostí letošní České scény je velké zastoupení ženských sól – sešlo se jich celkem šest. Dvě lze zhlédnout dokonce v jednom večeru, obě spojuje téma životních proměn a sebeurčení: Stav Alžběty Tiché, která má v malíčku disciplínu vertikálního lana, i Mass absolventky nonverbálního divadla Evy Staré. Vertikální lano využívá i Lenka Švolíková, jejíž pohyb je navíc ovlivněn tancem a bojovými uměními. Na její představení Sandwritten má přímý vliv obecenstvo, je totiž výpovědí o mezilidském kontaktu. Eliška Brtnická adaptovala pro šapitó svou dokumentární performanci Hang Out, v níž se zamýšlí, jak volný čas trávily děti předchozích generací. Vzdušná akrobatka Klára Hajdinová „se motá“ V kruhu psychofarmak a terapií. Součástí autorského projektu o depresích a úzkostech je i debata s psychoterapeutem. Šestá sólistka festivalového programu Thula Moon je sice artistka z Havaje, ale její projekt Through The Truth vznikl v české produkci. Exceluje v něm ve vzdušných disciplínách a kontorsionistice, tedy jako „hadí žena“.


Dětská scéna pro nejmenší diváky

letní letnáLetní Letná i v 19. ročníku hlásí, že děti jsou vítány. Malé diváky bere jako plnohodnotné návštěvníky festivalu, dopřeje jim proto samostatnou scénu, na které je denně zabaví české soubory a také švýcarské uskupení Compagnia DUE s klauny a interaktivními hračkami. Cirkusovou „školu hrou“ zajistí dílny a workshopy. Festival pro děti pořádá i dva příměstské tábory: Letní Letňák, na němž malí táborníci nazkouší inscenaci s premiérou přímo v Letenských sadech, a Letňáček PLUS, kde se vyřádí menší děti. Navíc rodiče mohou na své potomky „zavolat“ Noční hlídku, tedy hlídání, aby si sami nerušeně užili večerní představení. Neméně pestrý je i doprovodný program jak pro malé, tak dospělé návštěvníky. Hlava kolem jim půjde i z kolotoče řezbáře Matěje.

letní letnáPostřeh  a kreativitu si zájemci vyzkouší při workshopech v rámci Žonglérského dne, kde se mohou přesvědčit, že základy žonglování se nechá osvojit i za hodinu. Překvapí i vynalézavost nové edice interaktivních hraček Guixot de 8 vyrobená z fitness náčiní. A i letos na festival zavítá Zdravotní klaun a Loutky v nemocnici. Pořadatele ovšem také těší, že na Letní Letnou se nechodí jen za divadelním a novocirkusovým programem, ale i prostě pobýt a užít si festivalovou atmosféru. Třeba si v Letenských sadech přečíst knížku půjčenou z Bibliobusu Oskar nebo se poddat letní pohodě při některém z koncertů a filmových projekcí.
Praha – Letná

Praha – Letná

Když se řekne Letná, vybaví se nám především park Letenské sady a Letenská pláň, místo kulturních a sportovních akcí. Mimo je Letná také jednou z čtvrtí Prahy 7 se zajímavou zástavbou či stadion AC Sparta Praha.

Letenské sady v Praze

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.