Úvod > Aktuality > Letní Letná je tady! Letos oslaví už 20 let svého trvání tím nejlepším z nového cirkusu
Kultura

Letní Letná je tady! Letos oslaví už 20 let svého trvání tím nejlepším z nového cirkusu

  • Vydáno14. srpna 2023
Od 17. srpna do 3. září 2023 proběhne mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná, který letos slaví dvě dekády své existence. Tak, jako každý rok i letos v Letenských sadech nabídne program plný cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění to nejlepší ze současného nového cirkusu. Diváci se mohou těšit na dvě premiéry českých umělců. Mimo to do Prahy přijedou umělci z 15 zemí, mezi kterými nechybí umělecké soubory z Francie, Kanady i Austrálie. Festival dopřeje divadelní zážitky i dětem, ty se stejně jako v minulých letech mohou těšit na vlastní scénu, letos s celkem 115 představeními.

Letní LetnáMezinárodní festival Letní Letná zve návštěvníky i letos do neuvěřitelného fantaskního světa nového cirkusu. A protože významné jubileum je třeba řádně oslavit, připravili organizátoři letos v rámci domácího i zahraničního programu to nejlepší z nejlepšího. Návštěvníci uvidí nová představení od světových souborů nového cirkusu, které si v předchozích ročnících Letní Letnou již podmanily a české soubory připravily dvě premiéry. Unikátní narozeninové představení Pocta novému cirkusu bude společně s premiérou Losers Cirque Company uvedeno již v předvečer zahájení celého programu.

letní letná_Kromě hlavních večerních představení čeká na návštěvníky i bohatý divadelní program pro děti a také doprovodný program, který je pro ně připraven z velké části zdarma a probíhá celý den. Od workshopů, přes výtvarné či cirkusové dílny, až po koncerty a open air akce. Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech, v místě s výhledem na celou Prahu, je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm tak mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované. Festival Letní Letná je dnes synonymem toho nejlepšího z nového cirkusu. Je to jedinečná příležitost zažít nezapomenutelné umělecké zážitky pod širým nebem. Vstupenky na festival jsou k dostání na webu nebo na pokladnách v areálu.
 

To nej z českého nového cirkusu a letošní premiéry

letní letnáZa své dvě dekády existence se Letní Letná stala nejen mezinárodně uznávanou novocirkusovou událostí, ale také festivalem české novocirkusové scény. Jubilejní ročník tak ukáže, kam se tuzemská produkce za dvě desetiletí posunula. Diváci se mohou těšit na dvě české letošní premiéry - první z nich patří stálicím české novocirkusové scény Losers Cirque Company. Čtyři performeři roztočí 16. srpna Kruh, do jehož víru strhnou festivalové publikum. A to i díky hudbě, kterou k novince vytvořil Ivan Acher. „Lůzři“ se v českém stanu podělí navíc o dvě novinky, které už uvedli ve svém domovském divadle: Nespoutaní a Žena, růže, píseň, kost. Ženská energie se znásobí i v druhé premiéře na české scéně.

letní letnáInscenace Crossing je průsečíkem tvorby čtyř umělkyň ze čtyř zemí, které jinak tvoří převážně sólové kusy. Českou experimentátorku a performerku Elišku BrtnickouItalkou Eleonorou Dall'Asta žijící v Panamě, Finkou Ilonou Jäntti a Aki Yoshidou z Japonska svedl dohromady umělecký výzkum vzdušné akrobacie. V projektu Crossing nahlédnou 24. srpna – a s nimi i diváci – akrobatické nářadí jako výtvarný objekt.

Česká scéna přivítá i další ukázky tuzemského nového cirkusu. První společné uvedení pro Letní Letnou připravili Feel the Universe Circus Company. V představení Triptych of Existence rozvíjí tři naprosto odlišné akrobatické disciplíny. Cirkus TeTy ve vizuálně-pohybové performanci Ke zdi zkoumá, jak lze narušit vnímání reality. Širokou škálu cirkusových a žonglérských disciplín pojme jedinečná Galashow, která bývá na Letní Letné vrcholem Žonglérského dne.
 

Velká jména zahraniční produkce

Be Together Zahraniční program jubilejního ročníku Letní Letné se vrací k tomu nejlepšímu z nejlepšího. Návštěvníci uvidí nová představení od světových souborů nového cirkusu, které si v předchozích ročnících Letnou již podmanily.

Francouzsko-belgický Collectif Malunés znásobil tentokrát svou radost z nového cirkusu spojením s performerem Kasparem Vandenberghem z ansámblu Movedbymatter, který se ujal režie. Představení Bitbybit doslova stojí a padá s bratry Simonem a Vincentem Bruyninckyovými, jejichž pokus o sblížení publikum sleduje v nervy drásající show. Mezi pádem a propojením balancují zavěšeni pouze na zubech, spojeni lanem jako pupeční šňůrou.

Letní LetnáStálicemi letenské scény je cirkus Cirque Aïtal z Francie, letos má připravené představení A ciel ouvert, ktreré vám dá pocítit, jaké to je být poháněn větrem, ozářen hvězdami a tančit, zpívat a skákat. Cirque Alfonsekanadská rodinná skupina, která míchá tradiční a moderní prvky. Letos v Praze rozehraje „farmářskou fantazii“, v níž slepice mají zuby, kachny jsou trochu strašidelné a farma vzhůru nohama. Inscenace Animal slibuje lehce surrealistickou směsici akrobacie, zpěvu, tance a divadla.

Japonská umělkyně Aki Yoshida se na Letní Letné představí ve vlastní show Ruten. V této pohybové básni, která je plavbou proti drsným vlnám života, také propojuje taneční a akrobatické umění s výtvarným. NoFit State patří k předním britským souborům nového cirkusu. Energická inscenace Sabotage se odvážně staví proti zaběhlým stereotypům a normám, a nabízí tak nevšední prožitek, který vás nadchne a pobaví. Odvážná divoká show se nebojí temnějších a drsnějších prvků, stejně jako sabotéři vyčnívají a vyzývají establishment. Britští cirkusáci tak zkoumají různé osobní cesty, které je dovedly do stejného šapitó.
 

Doprovodný program: žonglování, Zdravotní klaun i koncerty

Cirkus LeGrandoDoprovodný program za tím hlavním nijak nezaostává: Žonglérský den přinese vše milovníkům tohoto umění – od učení se žonglovat, výrobu míčků až po večerní Galashow. Svůj program představí i letos Zdravotní klaun a Loutky v nemocnici. Dobrým důvodem stavit se v Letenských sadech během festivalu může být také některý z koncertů, i ty jsou zdarma. Hraje například NoFit State, Faela!, Tygroo, La orquesta Informal, Pohřební kapela, Rosario Smowing, Banana Split a Jeho Moralisté... a další. Ale vítáni jsou na Letní Letné i všichni ti, kteří si přijdou prostě jen užít pohodovou festivalovou atmosféru a pestrou gastro zónu.

Letní Letná při sestavování programu tradičně myslí na děti. Pro ně jsou připraveny i příměstské tábory. A pro rodiče pak hlídání během představení. Ve festivalovém areálu, který se od svého založení nachází v Letenských sadech, v místě s výhledem na celou Prahu, je několik odpočinkových zón, stánků s občerstvením i barů. Návštěvníci v něm tak mohou pohodlně strávit celý den. Prostor je samozřejmě přizpůsoben i pro hendikepované. Vstupenky na jednotlivá představení, včetně těch dětských, jsou k dostání na webové stránce festivalu.

Letenské sady v Praze

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Hanavský pavilon na Letné v Praze

Hanavský pavilon na Letné v Praze

Restaurant Hanavský pavilon s letní terasou láká do luxusního výjimečného interiéru půvabné stavby v pseudobarokním stylu, kde nabízí nejen vše z gastronomického umění, ale i jedinečný nezapomenutelný pohled na pověstné pražské mosty a věže z ptačí perspektivy, v celé jejich historické kráse.

Cirk La Putyka – nový cirkus vás bude bavit

Cirk La Putyka – nový cirkus vás bude bavit

Cirk La Putyka je soubor, který se profesionálně věnuje žánru "nový cirkus". Snaží se překračovat hranice mezi akrobacií, moderním tancem, loutkovým divadlem, koncertem a sportem. Vytváří vlastní specifickou poetiku a svůj pohled na tento žánr.

Další aktuality

Zoo Praha slaví 92. narozeniny

Již 92 let uplyne ve čtvrtek 28. září od prvního otevření Zoo Praha. Zoologická zahrada zve na státní svátek své příznivce na komentovaná krmení, do Údolí slonů, Rezervace Dja, kde proběhne křest půlročního mláděte kočkodana Brazzova i na výstavu Významné odchovy Zoo Praha.
Praha | Příroda

Závod Přes tři pražské jezy nabídne atraktivní podívanou u Vyšehradu, Národního divadla i Karlova mostu

Již 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu "Napříč Prahou – přes tři jezy". Ve čtvrtek 28. 9. 2023 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy pramice, kanoe či kajaky skautů, skautek a ostatních závodníků. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:00 a 12:00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Letos se všichni vodáčtí nadšenci mohou těšit i na volné splutí.
Praha | Letní sporty

Úřad vlády ČR otevře Strakovu akademii – v zahradě si prohlédnete vládní vozy

Strakova akademie není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září 2023, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky

Za Svatováclavským vinobraním se vydejte na Pražský hrad

Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Předposlední zářijovou sobotu 23. 9. 2023 přijdete všem těmto a i dalším otázkám na kloub v areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.
Praha | Gurmánská turistika

100 tipů, kam za moderní architekturou nejen do slavné vily a roztančeného domu

Zajímá vás moderní architektura? Navštivte některou ze známých českých vil, které vznikali podle návrhů významných architektů v minulých stoletích. Poznejte secesi, modernu i funkcionalismus na budovách, které sloužily (nejen) rodinnému životu.
Praha | Památky

Ochutnejte skvělá vína během Vinobraní na Grébovce

Tradiční vinobraní v Havlíčkových sadech, známých také jako Grébovka, letos bude již pošestnácté! Jeden z nejkrásnějších pražských parků opět pohostí moravské vinaře a stánky s dobrým jídlem 22. a 23. září 2023 od 12 do 22 hodin. Akce je dvoudenní, v pátek probíhá na Náměstí Míru, v sobotu pak v Havlíčkových sadech neboli v Grébovce. Na akci bude možné zakoupit nejen víno a burčák, ale i nealkoholické občerstvení a pokrmy.
Praha | Gurmánská turistika