Úvod > Aktuality > Letní gastrofestivaly: pochutnejte si na tradičních i netradičních dobrotách
Letní gastrofestivaly: pochutnejte si na tradičních i netradičních dobrotách
"> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Letní gastrofestivaly: pochutnejte si na tradičních i netradičních dobrotách

  • Vydáno25. května 2022
Léto přichází a s ním i oblíbené akce pro milovníky dobrého jídla. Letos budou mít všichni gurmáni mnoho příležitostí, jak potěšit své chuťové buňky – nejrůznější gastrofestivaly totiž lákají na rozmanité lahůdky, například na nejrůznější zmrzliny, pochoutky ze sezónního ovoce, francouzské pochutiny, ochutnávky vín i mix světových kuchyní na street food festivalech. Užijte si léto plné chutí!

Na zmrzlinu všech chutí a barev do Prahy

zmrzlinaNeděle 26. června bude ve znamení oblíbeného Ice Cream Festivalu, tedy festivalu zmrzliny! Přijďte se pobavit s rodinou nebo přáteli na ochutnat spoustu oblíbených druhů anebo zaexperimentovat se zvláštními příchutěmi. Vychutnáte si zde nejrůznější typy – gelato, točené, jogurtové, ice roll, sorbety, speciální – veganské, bio apod. i nanuky... Na své si přijdou i milovníci čerstvého ovoce, alko i nealko nápojů, kávy či dobrého občerstvení. Sedmý ročník bude také obohacen o skvělý doprovodný program pro všechny věkové skupiny a rozšířené zázemí pro vaše pohodlí.
 

Meruňky ve Velkých Pavlovicích

MeruňkaVelké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 2. července koná 8. ročník Velkopavlovického Meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i pojídání meruňkových belešů. A jak vlastně Vekopavlovická meruňka na svět přišla? Pečlivým výběrem ovoce šlechtitelé vytvořili typ meruňky, která se ve Velkých Pavlovicích pěstuje už asi 200 let. Tato meruňka byla propagována na výstavách v Rajhradě, Židlochovicích, opakovaně ve Velkých Pavlovicích, v Brně i v Praze. Poprvé byla pomologicky popsána F. Suchým v Moravském ovoci roku 1931. Velkopavlovická meruňka vytváří velké, později široce kulovitě rozložené koruny. Plod má příjemnou meruňkovou vůni a je sladce navinulý, typické chuti. I jádro pecky je sladké.
 

Borovanské borůvky

borůvkyDalší ročník Borůvkobraní, gastronomicko-kulturního festivalu města Borovany, kde se vše točí okolo modrých plodů lesa, se koná od 9. do 10. července 2022 v areálu kláštera. Nádvoří bude patřit řemeslnému jarmarku, ukázkám výroby rukodělných výrobků a v případě přízně počasí i kulturnímu programu. Na plácku u kašny jsou naplánována vystoupení písničkářů, kejklířů a klaunů nebo folklorních souborů, v neděli zde bude příležitost ulovit fotku s borůvkovými „živými sochami“. Od 10:00 se budou podávat borůvkové dobroty a jiné občerstvení. Nebude chybět poradna pro pěstování borůvek a prodej sazenic zahradních borůvek. V neděli od 12:00 začne soutěž O krále borůvkových knedlíků (u jídelny základní školy), ve 14:00 se chystá Mistroství světa v chytání borůvek do úst. Vše doplní borůvkový a řemeslný jarmark i borůvkové menu v místních restauracích.
 

Kus Francie na Kampě

Francouzský trhZa dobrým vínem nemusíte cestovat daleko, stačí navštívit ve dnech od 12. do 17. července pražskou Kampu, která se promění v tradiční Francouzský trh plný gastronomických zážitků. V rámci oslav francouzského svátku – pádu Bastily, se na pražské Kampě každý den od 10:00 do 22:00 hodin představí vybraní prodejci a výrobci francouzských regionálních specialit. Příchozí se mohou těšit na již tradiční lahůdky z Le Marché, Bretaňské palačinky či vinařské poklady od Château De Croute. Trhy návštěvníkům umožní ochutnat a zakoupit zajímavé a nevšední produkty. Najdete zde širokou nabídku sýrů, klobásek, paštik, oliv a olivového oleje, vína a sladkostí v podobě zmrzliny či francouzských palačinek a řadu dalších produktů jako např. výrobky z levandule.


Street food v Lysé, Veselí nad Moravou a dalších městech

streetfood3. ročník Street food pikniku se uskuteční 12. června v Poděbradech! Přijďte ochutnat moderní gastronomii a zažít, co je to street food. Mix chutí světových kuchyní ale i té české zažijete 25. června na Husově náměstí v Lysé nad Labem. A dorazí i tolik oblíbené food trucky.

Setkání fanoušků street foodové gastronomie proběhne také v jedinečném parku zámku Kačina, a to 17. července 2022. To nejlepší ze světového street foodu a to nejlepších z minipivovarů ochutnáte v sobotu 6. srpna ve Veselí nad Moravou.
 

Dobré pivo v Třeboni

pivoPivní slavnosti třeboňského pivovaru Regent probíhají vždy poslední sobotu v měsíci červenci. Tento rok se tedy brány pivovaru otevřou v sobotu 30. července 2022. Slavnosti třeboňského piva opět nabídnou velkolepý celodenní program, končící v ranních hodinách následujícího dne. V reálu pivovaru naleznete také podnikovou prodejnu piva Bohemia Regent, kde si můžete zakoupit i reklamní předměty Bohemia Regent a alkoholické nápoje firmy Fruko Schulz Jindřichův Hradec. Na nádvoří hrají různé kapely a seskupení; hudební program se každoročně mění, ale tradicí je vystoupení skvělé místní skupiny Second Service Band.
 

Ve Znojmě ochutnáte pivo i dobroty pod širým nebem

piknikZnojmo bude v srpnu hostit hned dva gastrofestivaly – prvním jsou Pivní slavnosti, které proběhnou 11. června přímo v areálu pivovaru. Těšit se můžete na tradiční výběry piva a na další gastronomickou nabídku. V rámci slavností bude po celý den zdarma otevřena Expozice pivovarnictví.

Ve čtvrtek 28. července proběhne piknik pod širým nebem s degustací vín. Jedná se o řízenou degustaci v přírodě pod Kraví horou u řeky Dyje s výhledem na historické město Znojmo. Pro vaše pohodlí bude zajištěná pikniková deka s pohoštěním v podobě sýrových talířků, dále budou přichystané domácí slané tyčinky, oříšky a také vzorek filtrované kávy. Po celou dobu řízené degustace budete v péči sommeliera. Ochutnáte celkem 5 vzorků znojemských vín a v rámci degustace uvidíte také odseknutí hrdla láhve sektu – sabrage. Účast je třeba si předem zamluvit.
 

Fresh food fest na Smíchovské náplavce

středomořská kuchyněFresh food fest na Smíchovské náplavce v Praze vám 6. srpna nabídne široký výběr seafood specialit, grilované ryby, středomořskou kuchyni, kuchyni Blízkého východu, hummus, falafel, kebab, havajské poké, asijské jarní závitky, sushi a také veganské a vegetariánské pokrmy. Potrpí si váš zmlsaný jazýček spíše na sladkosti? Pak vám chutě budou dělat třeba křehké vafle, lehké makronky, rolovaná zmrzlina nebo velký výběr exotického ovoce či čerstvě lisovaných šťáv.
 

Borůvky z Malé Morávky

borůvkové knedlíkyO třetím srpnovém víkendu 20. až 21. srpna 2022 proběhne již 21. ročník oblíbených borůvkových hodů v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem. Ty se budou konat jako obvykle v místních restauracích, které připraví své borůvkové menu, jehož základem budou již tradičně borůvkové knedlíky. Těšit se můžete i na stánkový prodej v obecním parku, ochutnávku dobrot z borůvek a mnoho dalšího. Ochutnejte borůvkové speciality v místních restauracích, udělejte si (cyklo) výlet do okolních lesů nebo se bavte na soutěžích v parku. Nebude chybět ani příjemná muzika. Slezský železniční spolek vypraví v sobotu i v neděli speciální borůvkový vlak do Malé Morávky.
Piknik pod širým nebem s degustací vín ve Znojmě

28.7.
Piknik pod širým nebem s degustací vín ve Znojmě

Přijďte si užít řízenou degustaci trošku jinak a načerpat nádhernou atmosféru romantické přírody.

Meruňkobraní ve Velkých Pavlovicích 2022

2.7.
Meruňkobraní ve Velkých Pavlovicích 2022

Velké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 2. července koná 8. ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i pojídání meruňkových belešů.

Francouzský trh na Kampě – Le Marché du 14 Juillet

12.7.
17.7.
Francouzský trh na Kampě – Le Marché du 14 Juillet

Francie opět přímo pod Karlovým mostem! Na náměstí Na Kampě pod Karlovým mostem se uskuteční již tradiční Francouzský trh Le marché du 14 Juillet.

Borůvkobraní v Borovanech 2022

9.7.
10.7.
Borůvkobraní v Borovanech 2022

Další ročník Borůvkobraní, gastronomicko-kulturního festivalu města Borovany, kterému patří vždy druhý červencový víkend.

Fresh food fest na Náplavce

6.8.
Fresh food fest na Náplavce

Přijďte v sobotu 6.8. na Smíchovskou náplavku ochutnat to nejlepší ze street foodu.

Miroslavské Meruňkobraní s Jarmarkem u Floriána

16.7.
Miroslavské Meruňkobraní s Jarmarkem u Floriána

Tradiční akce s bohatým kulturním a historickým programem.

Všechny chutě světa v Písku

20.8.
Všechny chutě světa v Písku

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v sobotu 20.srpna na 1.ročníku akce v Písku, který je pokračováním nultého ročníku Street food market v roce 2020.

Meruňkobraní aneb festival meruněk v Židlochovicích

16.7.
Meruňkobraní aneb festival meruněk v Židlochovicích

Voňavé knedlíky, šťavnaté koláče, tradiční pálenka i soutěže jedlíků a bohatý kulturní program s vycházejícími kuchařskými hvězdami na pódiu...

Dobré jídlo světa – street food festival na zámku Kačina 2022

17.7.
Dobré jídlo světa – street food festival na zámku Kačina 2022

Setkání fanoušků street foodové gastronomie v jedinečném parku zámku Kačina.

Borůvkové hody pod Pradědem 2022 – tradiční akce nejen v Malé Morávce

20.8.
21.8.
Borůvkové hody pod Pradědem 2022 – tradiční akce nejen v Malé Morávce

O třetím srpnovém víkendu proběhne již 21. ročník oblíbených borůvkových hodů v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem.