ÚvodAktualityLetní gastrofestivaly: pochutnejte si na tradičních i netradičních dobrotách
Gurmánská turistika

Letní gastrofestivaly: pochutnejte si na tradičních i netradičních dobrotách

  • 25. května 2022
Léto přichází a s ním i oblíbené akce pro milovníky dobrého jídla. Letos budou mít všichni gurmáni mnoho příležitostí, jak potěšit své chuťové buňky – nejrůznější gastrofestivaly totiž lákají na rozmanité lahůdky, například na nejrůznější zmrzliny, pochoutky ze sezónního ovoce, francouzské pochutiny, ochutnávky vín i mix světových kuchyní na street food festivalech. Užijte si léto plné chutí!

Meruňky ve Velkých Pavlovicích

MeruňkaVelké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 2. července koná 8. ročník Velkopavlovického Meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i pojídání meruňkových belešů. A jak vlastně Vekopavlovická meruňka na svět přišla? Pečlivým výběrem ovoce šlechtitelé vytvořili typ meruňky, která se ve Velkých Pavlovicích pěstuje už asi 200 let. Tato meruňka byla propagována na výstavách v Rajhradě, Židlochovicích, opakovaně ve Velkých Pavlovicích, v Brně i v Praze. Poprvé byla pomologicky popsána F. Suchým v Moravském ovoci roku 1931. Velkopavlovická meruňka vytváří velké, později široce kulovitě rozložené koruny. Plod má příjemnou meruňkovou vůni a je sladce navinulý, typické chuti. I jádro pecky je sladké.
 

Borovanské borůvky

borůvkyDalší ročník Borůvkobraní, gastronomicko-kulturního festivalu města Borovany, kde se vše točí okolo modrých plodů lesa, se koná od 9. do 10. července 2022 v areálu kláštera. Nádvoří bude patřit řemeslnému jarmarku, ukázkám výroby rukodělných výrobků a v případě přízně počasí i kulturnímu programu. Na plácku u kašny jsou naplánována vystoupení písničkářů, kejklířů a klaunů nebo folklorních souborů, v neděli zde bude příležitost ulovit fotku s borůvkovými „živými sochami“. Od 10:00 se budou podávat borůvkové dobroty a jiné občerstvení. Nebude chybět poradna pro pěstování borůvek a prodej sazenic zahradních borůvek. V neděli od 12:00 začne soutěž O krále borůvkových knedlíků (u jídelny základní školy), ve 14:00 se chystá Mistroství světa v chytání borůvek do úst. Vše doplní borůvkový a řemeslný jarmark i borůvkové menu v místních restauracích.
 

Kus Francie na Kampě

Francouzský trhZa dobrým vínem nemusíte cestovat daleko, stačí navštívit ve dnech od 12. do 17. července pražskou Kampu, která se promění v tradiční Francouzský trh plný gastronomických zážitků. V rámci oslav francouzského svátku – pádu Bastily, se na pražské Kampě každý den od 10:00 do 22:00 hodin představí vybraní prodejci a výrobci francouzských regionálních specialit. Příchozí se mohou těšit na již tradiční lahůdky z Le Marché, Bretaňské palačinky či vinařské poklady od Château De Croute. Trhy návštěvníkům umožní ochutnat a zakoupit zajímavé a nevšední produkty. Najdete zde širokou nabídku sýrů, klobásek, paštik, oliv a olivového oleje, vína a sladkostí v podobě zmrzliny či francouzských palačinek a řadu dalších produktů jako např. výrobky z levandule.


Street food v Lysé, Veselí nad Moravou a dalších městech

streetfood3. ročník Street food pikniku se uskuteční 12. června v Poděbradech! Přijďte ochutnat moderní gastronomii a zažít, co je to street food. Mix chutí světových kuchyní ale i té české zažijete 25. června na Husově náměstí v Lysé nad Labem. A dorazí i tolik oblíbené food trucky.

Setkání fanoušků street foodové gastronomie proběhne také v jedinečném parku zámku Kačina, a to 17. července 2022. To nejlepší ze světového street foodu a to nejlepších z minipivovarů ochutnáte v sobotu 6. srpna ve Veselí nad Moravou.
 

Dobré pivo v Třeboni

pivoPivní slavnosti třeboňského pivovaru Regent probíhají vždy poslední sobotu v měsíci červenci. Tento rok se tedy brány pivovaru otevřou v sobotu 30. července 2022. Slavnosti třeboňského piva opět nabídnou velkolepý celodenní program, končící v ranních hodinách následujícího dne. V reálu pivovaru naleznete také podnikovou prodejnu piva Bohemia Regent, kde si můžete zakoupit i reklamní předměty Bohemia Regent a alkoholické nápoje firmy Fruko Schulz Jindřichův Hradec. Na nádvoří hrají různé kapely a seskupení; hudební program se každoročně mění, ale tradicí je vystoupení skvělé místní skupiny Second Service Band.
 

Ve Znojmě ochutnáte pivo i dobroty pod širým nebem

piknikZnojmo bude v srpnu hostit hned dva gastrofestivaly – prvním jsou Pivní slavnosti, které proběhnou 11. června přímo v areálu pivovaru. Těšit se můžete na tradiční výběry piva a na další gastronomickou nabídku. V rámci slavností bude po celý den zdarma otevřena Expozice pivovarnictví.

Ve čtvrtek 28. července proběhne piknik pod širým nebem s degustací vín. Jedná se o řízenou degustaci v přírodě pod Kraví horou u řeky Dyje s výhledem na historické město Znojmo. Pro vaše pohodlí bude zajištěná pikniková deka s pohoštěním v podobě sýrových talířků, dále budou přichystané domácí slané tyčinky, oříšky a také vzorek filtrované kávy. Po celou dobu řízené degustace budete v péči sommeliera. Ochutnáte celkem 5 vzorků znojemských vín a v rámci degustace uvidíte také odseknutí hrdla láhve sektu – sabrage. Účast je třeba si předem zamluvit.
 

Fresh food fest na Smíchovské náplavce

středomořská kuchyněFresh food fest na Smíchovské náplavce v Praze vám 6. srpna nabídne široký výběr seafood specialit, grilované ryby, středomořskou kuchyni, kuchyni Blízkého východu, hummus, falafel, kebab, havajské poké, asijské jarní závitky, sushi a také veganské a vegetariánské pokrmy. Potrpí si váš zmlsaný jazýček spíše na sladkosti? Pak vám chutě budou dělat třeba křehké vafle, lehké makronky, rolovaná zmrzlina nebo velký výběr exotického ovoce či čerstvě lisovaných šťáv.
 

Borůvky z Malé Morávky

borůvkové knedlíkyO třetím srpnovém víkendu 20. až 21. srpna 2022 proběhne již 21. ročník oblíbených borůvkových hodů v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem. Ty se budou konat jako obvykle v místních restauracích, které připraví své borůvkové menu, jehož základem budou již tradičně borůvkové knedlíky. Těšit se můžete i na stánkový prodej v obecním parku, ochutnávku dobrot z borůvek a mnoho dalšího. Ochutnejte borůvkové speciality v místních restauracích, udělejte si (cyklo) výlet do okolních lesů nebo se bavte na soutěžích v parku. Nebude chybět ani příjemná muzika. Slezský železniční spolek vypraví v sobotu i v neděli speciální borůvkový vlak do Malé Morávky.
Slavnosti česneku na zámku Buchlovice

27. 7.
Slavnosti česneku na zámku Buchlovice

Netradiční festival v duchu hesla "Česnek je hrdost a pýcha" proběhne v Buchlovicích na konci července. Můžete zde ochutnat česnekový koláč, zúčastnit se soutěže "čichačů", nebo pletení česnekových copů.

Meruňkobraní ve Velkých Pavlovicích 2024

6. 7.
Meruňkobraní ve Velkých Pavlovicích 2024

Velké Pavlovice jsou městem vína a meruněk, proto se tu v sobotu 6. července koná 10. ročník Velkopavlovického meruňkobraní s ochutnávkou meruňkových specialit i pojídání meruňkových belešů.

Borůvkobraní v Borovanech 2024

13. 7.14. 7.
Borůvkobraní v Borovanech 2024

Další ročník Borůvkobraní, gastronomicko-kulturního festivalu města Borovany, kterému patří vždy druhý červencový víkend. Tradiční borůvkové slavnosti ve městě Borovany se budou konat 13. – 14.. července 2024.

Miroslavské Meruňkobraní s Jarmarkem u Floriána

19. 7.21. 7.
Miroslavské Meruňkobraní s Jarmarkem u Floriána

Tradiční akce s bohatým kulturním a historickým programem.

Medové odpoledne v Kadani 2024

11. 8.
Medové odpoledne v Kadani 2024

Nedělní odpoledne ve znamení medu. Ve františkánské zahradě se můžete těšit na jarmark včelařského zboží, medu, medoviny, perníků, svíček atd.

Meruňkobraní aneb festival meruněk v Židlochovicích

13. 7.
Meruňkobraní aneb festival meruněk v Židlochovicích

Voňavé knedlíky, šťavnaté koláče, tradiční pálenka i soutěže jedlíků a bohatý kulturní program s vycházejícími kuchařskými hvězdami na pódiu...

Mikulovské sklepy open 2024

6. 7.
Mikulovské sklepy open 2024

Den otevřených sklepů s nabídkou místních vín a gastrospecialit se letos koná 6. července 2024.

Dobré jídlo světa – street food festival na zámku Kačina 2024

21. 7.
Dobré jídlo světa – street food festival na zámku Kačina 2024

Rozprostřete v neděli 21. července deku v malebném parku na zámku Kačina a vychutnejte si lahodná jídla z celého světa.

Festival Vizovické Trnkobraní 2024

23. 8.24. 8.
Festival Vizovické Trnkobraní 2024

Vizovické Trnkobraní se bude konat v tradičním termínu a to 23. 8. – 24. 8. 2024 v areálu likérky Rudolf Jelínek. Tradiční součástí Vizovického Trnkobraní je světově proslulá soutěž v pojídání švestkových knedlíků.

Borůvkové hody pod Pradědem 2024 – tradiční akce nejen v Malé Morávce

17. 8.18. 8.
Borůvkové hody pod Pradědem 2024 – tradiční akce nejen v Malé Morávce

O třetím srpnovém víkendu proběhne již 23. ročník oblíbených borůvkových hodů v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem.

Gulášfest 2024 ve Valašském Meziříčí

18. 7.20. 7.
Gulášfest 2024 ve Valašském Meziříčí

Přijďte ochutnat 18. – 20. 7. 2024 přes 30 druhů gulášů a poslechnout si špičku česko-slovenské hudební scény! Největší hudební a společenská událost v srdci Valašska. 21. ročník třídenního open-air festivalu nabídne skvělé kapely, hromadu guláše, lunapark, dance stage a mnoho dalšího...

Další aktuality

Kam vyrazit na letní piknik v Česku?

Máte rádi letní pohodu a svůj volný čas nejraději trávíte v přírodě nebo na netradičních místech? Už se dlouho chystáte na romantické odpoledne se svou drahou polovičkou, ale stále nemůžete přijít na to, co by bylo nejlepší? Období na začátku léta přímo vybízí k pikniku v přírodě, daleko od stresu a starostí všedních dní. Pojeďte s námi…
29. květen 2024 14:00
Gurmánská turistika

Sud, mlýn i letadlo: tipy na nevšední výletní restaurace

Svíčková v Obřím Sudu, kynuté knedlíky na mlýně či kávička v letadle… i tak může vypadat příjemný výlet. Kudy z nudy vás dnes pozve do výletních restaurací, které mají kromě výborné kuchyně ještě něco navíc – nevšední exteriér, ikonickou sošku anebo třeba hraniční kámen. Ten může být historický anebo také z pohádky…
25. květen 2024 6:00
Gurmánská turistika

Kalendář 2024: cesta za chlebovou vůní: na Hamousův statek, do Lenory i na Valašskou dědinu

Tentokrát vás portál Kudy z nudy neláká jen na vůni, ale také další inspirující zážitky. Uvidíte, jak se připravuje mouka, budete svědky zadělávání a pečení, a nakonec hotový chleba s křupavou kůrkou přímo na místě ochutnáte.
24. květen 2024 15:00
Gurmánská turistika

100 tipů, kam jít na pivo

České pivo má mnohasetletou historii a tradice její výroby se dědí z generace na generaci. Prvním historickým dokladem souvisejícím přímo s výrobou piva je nadační listina prvního českého krále Vratislava II. pro vyšehradskou kapitulu z roku 1088. Nejprve byla výroba piva výsadou jednotlivců (např. měšťanů, šlechty), ve 14. století byly založeny cechy sladovníků a pivovarníků a výroba piva dále vzkvétala až do založení průmyslových pivovarů, které v tradici výroby českého piva pokračují dodnes. Na Kudy z nudy pro vás máme 100 tipů, kam jít na dobré pivo a zároveň poznat i jeho histori.
23. květen 2024 11:00
Gurmánská turistika

Když jde huba rundem aneb pár neobvyklých gastrofestivalů na začátek léta 2024

Gastronomické festivaly jsou vždy vítaným osvěžením v kalendářích akcí, i když je jich opravdu velká spousta – a na rovinu, vybrat si mezi nimi je pořádně těžké. Svých festivalů se už dočkaly třeba polévky, saláty, uzené, chřest, okurky, ryby, káva, guláše nebo tvarůžky... Přesto (nebo možná právě proto) se dají najít festivaly neobvyklé, zvláštní a s delikatesami, které jste možná ještě nejedli. Na Kudy z nudy určitě najdete inspiraci, kde ochutnat něco neobvyklého.
16. květen 2024 15:00
Gurmánská turistika

10 tipů na výlety do bylinkových zahrad aneb ve stínu i na výsluní

Propadli jste kouzlu bylinek? Ať už je používáte na provonění interiéru, na léčení, k dochucení jídel anebo jen tak pro dobrou náladu, určitě vás okouzlí bylinkové zahrádky. Rozhodně nepatří jen do pohádek, i když tak leckdy vypadají. Vypravte se s Kudy z nudy za tradicemi bylinkářství do míst, kde se hospodaří šetrně a moderně, s láskou ke krajině a respektem k životnímu prostředí. Vydejte se s námi do stínu i na výsluní a provoňte si život bylinkami!
14. květen 2024 19:59
Gurmánská turistika

Gastroakce i pivní a vinařské slavnosti, které si nenechat v květnu ujít

Festivaly, kde hraje hlavní roli dobré jídlo a pití, okouzlily Česko už před několika lety a jejich počet stále stoupá. Portál Kudy z nudy vás na ně láká pravidelně, a výjimkou není ani letošní květen. Budete se divit, kde všude se chystá královské hodování plné překvapení!
14. květen 2024 12:00
Gurmánská turistika

Chřestová sezóna je v plném proudu! Kde ochutnáte zelený i bílý chřest?

Přemýšlíte, co dobrého si udělat k obědu nebo večeři, abyste si pochutnali, ale zároveň se nejednalo o kalorickou bombu? Vyzkoušejte chřest, který patří k první jarní zelenině. Jeho sezóna u nás trvá přibližně od poloviny dubna do konce června. Je zdravý, dobrý a jeho příprava není žádná věda. Ale pokud si jeho úpravou nejste zcela jisti, vypravte se na chřestové gastronomické akce, které vám přinesou spoustu inspirace! Skvělý chřest pak zakoupíte přímo v pěstírnách.
10. květen 2024 8:00
Gurmánská turistika