Úvod > Aktuality > Letní filmová škola v Uherském Hradišti je tady!
Letní filmová škola
"> Letní filmová škola "> Letní filmová škola "> Letní filmová škola "> Letní filmová škola "> "> Letní filmová škola "> Uherské Hradište láká na letní filmovou školu "> "> ">
Kultura

Letní filmová škola v Uherském Hradišti je tady!

  • Vydáno25. července 2022
Od pátku 29. 8. až do čtvrtečního odpoledne 4. 8. 2022 nabídne 48. Letní filmová škola cestu historickým, současným a česko-slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi se představí předpremiéry českých filmů, a dostane se i na divadla, koncerty a další bohatý program. Ve světové premiéře letos letní filmová škola uvede poslední film Jana Švankmajera. V rámci doprovodného programu vystoupí Bratři Ebenové, Midi Lidi či Zrní, číst ze svých knih budou Jáchym Topol nebo Pavel Klusák, k vidění a poslechu budou aktéři podcastů Čelisti i Buchty. Poprvé se představí mezioborová sekce Nová realita.

letní fiomová škola_Letní filmová škola proběhne již tradičně v samotném srdci Slovácka, v Uherském Hradišti. Letošní 48. ročník festivalu se bude konat od 29. 7. do 4. 8. 2022.

Ve světové premiéře uvede festival kromě již dříve oznámeného dokumentu Olgy Sommerové Kocáb – rocker versus politik i poslední film Jana Švankmajera Kunstkamera, ve kterém režisér otevírá dveře své kunstkomory na zámku Horní Staňkov a za doprovodu hudby Antonia Vivaldiho zve na procházku prostorem vlastní inspirace. Snímek uvede dvorní producent Jana Švankmajera Jaromír Kallista.

Režisérka Beata Parkanová a herec Martin Finger, čerstvě ocenění z festivalu v Karlových Varech, představí divákům v Uherském Hradišti dobové rodinné drama Slovo, které pojednává o dvojici manželů, jimž se na konci 60. let rozpadne všechno, co doposud budovali. Šimon Holý uvede dva své filmy – v předpremiéře novinku A pak přišla láska…, ve které zpracovává témata ženství, mateřství a ezoteriky, a společně s Alenou Dolákovou i svoji prvotinu Zrcadla ve tmě. Režisér Jiří Havelka přiveze na Letní filmovou školu dokudrama Očitý svědek a v Respekt stanu bude diskutovat o vztahu filmu a divadla.

Filmová škola Uherské HradištěPošesté na Letní filmové škole budou moci v rámci sekce LFŠ uvádí diváci zvolit film, který po festivalu vstoupí do širší distribuce. Letos budou o pozornost diváků bojovat další tři pozoruhodné tituly: dánská hořká komedie o bývalé královně krásy Miss Viborg, drama o rozvedené matce Na plný úvazek, oceněné na festivalu v Benátkách, a do třetice v Cannes i na Evropských filmových cenách bodující rakousko-německý film Velká svoboda, v níž Franz Rogowski exceluje v roli muže, jenž kvůli své homosexualitě přišel o svobodu pohybu, ne však o svobodu milovat.
 

Letošní novinka: Nová realita

letní filmová školaNa webových stránkách Letní filmové školy je již zveřejněn program po jednotlivých dnech i sekcích, které se letos budou věnovat například španělskému géniovi Luisi Buñuelovi, Britské nové vlně, japonskému režiséru Šindžimu Sómaiovi, portugalské kinematografii, novinkám z Česka, Slovenska, Polska i východní Evropy.
 
Odborný program LFŠ letos představí zcela nový koncept nazvaný Nová realita. Sekce vám každý den představí projekty či témata, která otevřely či otevírají úplně nové možnosti fungování naší společnosti směrem k větší lidskosti, harmonii s přírodou, vyrovnaným vztahům a zodpovědnosti za vše, co tvoříme i co se učíme. Diskutovat s vámi budou zajímavé osobnosti z oblasti kultury, sociálních služeb, práva, zdravotnictví, školství či zemědělství a představí vám své zajímavé projekty. Cílem této sekce je především inspirovat k jinému smýšlení, než na jaké jsme léta zvyklí, otevřít se výraznějším změnám v životech každého z nás a ukázat na konkrétních příkladech, že je to možné.


České filmové novinky s Českou televizí

film velká premiéra krobotČeská televize je jedním ze stěžejních partnerů tuzemské filmové tvorby. Jen v loňském roce se jí podařilo, i přes doznívající pandemii, uvést do kin rekordní počet premiér – plných devětatřicet snímků, na jejichž vzniku se LFŠ podílela. Z pestré koprodukční nabídky novinek České televize se diváci osmačtyřicátého ročníku festivalu mohou těšit na Velkou premiéru Miroslava Krobota nebo film Banger Adama Sedláka či třeba na Slovo Beaty Parkanové.

V rámci doprovodného programu nebude chybět ani tradiční Stan České televize, který ve Smetanových sadech návštěvníkům nabídne speciální projekce či debaty s filmovými tvůrci. Produkce České televize ovládne i samotný start festivalu, kdy uvede jako zahajovací film Dokument Olgy Sommerové o Michaelu Kocábovi. Divákům v Uherském Hradišti se představí ve světové premiéře.

Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti

Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti

Zrekonstruovaná hradišťská jezuitská kolej je sídlem Slováckého centra kultury a tradic, ve kterém se nachází Uprkova s unikátní sbírkou obrazů Nadace Moravské Slovácko.

Virtuální prohlídka Uherským Hradištěm v roce 1670

Virtuální prohlídka Uherským Hradištěm v roce 1670

Expozice dějin města má své pevné místo v prostorách nově zrekonstruované jezuitské koleje na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.