ÚvodAktualityLetní filmová škola v Uherském Hradišti je tady!
Letní filmová škola Uherské Hradiště
Kultura

Letní filmová škola v Uherském Hradišti je tady!

  • 27. července 2023
Od pátku 28. 7. až do čtvrtečního odpoledne 3. 8. 2023 nabídne 49. Letní filmová škola cestu historickým, současným a česko-slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi se představí předpremiéry českých a slovenských filmů, a dostane se i na divadla, koncerty a další bohatý program. V distribuční předpremiéře letos Letní filmová škola uvede sci-fi thriller Bod obnovy. V rámci doprovodného programu vystoupí David Koller, PSH, Vladimír Merta či Vojtěch a Tatiana Dykovi. Ze svých knih budou číst oceňovaní spisovatelé a chybět nebude ani diskuzní sekce Nová realita.

letní fiomová škola_Letní filmová škola proběhne již tradičně v samotném srdci Slovácka, v Uherském Hradišti. Letošní 49. ročník festivalu se bude konat od 28. 7. do 3. 8. 2023. Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů své ceny letos udělí Ivanu Trojanovi, Miloslavu Lutherovi a Rajku Grlićovi. 

Ve distribuční předpremiéře zahájí festival v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. Přesně po 60 letech od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká kinematografie opět dočkala výpravné sci-fi s originálním a silným nápadem. Příběh filmu je zasazen do roku 2041, kdy lidstvo používá velmi vyspělé technologie a ústava všem občanům garantuje právo na "jeden celý život". Po nepřirozené smrti, jako je například autonehoda nebo teroristický útok, tak může být člověk obnoven ze své digitální zálohy. Zdá se to být skvělý systém, zdánlivě dokonalý, Bod obnovy si musí člověk jen pravidelně zálohovat. V rukou morálně nezodpovědných jednotlivců či korporací ale může způsobit nevratné kroky a mít fatální následky... Do českých kin Bod obnovy dorazí 21. září 2023.

bod obnovyKromě Bodu obnovy uvede Letní filmová škola v distribučních předpremiérách i další očekávané české a slovenské novinky. V Karlových Varech zvláštním oceněním poroty Proxima ověnčený snímek Brutální vedro o slunečních erupcích, abnormálním hicu a (po)citovém i všelijakém jiném bloudění osmnáctiletého mladíka přivezou do Uherského Hradiště režisér Albert Hospodářský a herci Vincent Hospodářský a Zdeňka Petrová. Režisér Tomáš Klein a producent Tomáš Michálek představí svůj film Citlivý člověk – divokou road movie po odvrácené straně života, která vypráví o tom, že všichni toužíme po lásce, všichni se něčeho bojíme a málokdo z nás je už opravdu dospělý. 

hadí plynHadí plyn je volnou adaptací světově proslulého románu Josepha Conrada Srdce temnoty a popisuje cestu do temných zákoutí lidské mysli, lidských tužeb a lidských rozhodnutí. Snímek na Letní filmové škole představí režisér David Jařab a herec Stanislav Majer. A diváci se mohou těšit i na mrazivou komedii Přišla v noci o monstrech v nás a okolo nás, kterou uvedou režiséři Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar a herečka Simona Peková, která se s vervou zhostila role matky odmítající odejít. Součástí slavnostního zakončení festivalu v Uherském Hradišti bude ve středu 2. srpna projekce filmu Úsvit. Příběh jednoho z‍‍‍⁠ nejočekávanějších snímků tohoto roku je zasazen do roku 1937, do podhůří Tater, kde vyrůstá vzorová továrna baťovského typu. Hladký průběh stavby však naruší děsivý nález, po jehož pozadí se rozhodne pátrat těhotná žena ředitele továrny.

Filmová škola Uherské HradištěLetní kino na Masarykově náměstí bude tradičně patřit snímkům, které do kin vstoupily v průběhu uplynulých 12 měsíců. Pořadatelé se snažili vybrat pestrou kolekci žánrově i tematicky různorodých filmů, které je dobré vidět s co největším počtem diváků. Celá rodina se může dojmout u Dětí Nagana, dokument Šťastně až na věky vás strhne tím, jak jde na dřeň dnešních vztahů. Potřebujete spíše něco veselého? Skvěle vás pobaví černá slovenská komedie a obrovský hit našich východních sousedů, film Invalida. Dále se můžete těšit například na Grand Prix, O malých věcech nebo Velké nic.
 

Nová realita pokračuje i letos

letní filmová školaPo loňském úspěšném debutu představí letos sekce Nová realita řadu témat a projektů, které otevírají debatu nad možnostmi důležitých proměn naší společnosti. V letošním roce se zamyslíme nad vlivem prožitých traumat na naše lidské chování v bloku Moudrost traumatu, dále se v rámci sekce představí dobrovolnictví a také dvě úžasné organizace Dobrodějů – Autismus jako dar a Zdravotní klaun.

Blok Lidskost až do smrti otevře téma důstojného umírání, Nová realita se dále dotkne Živé země, díky ní se setkáte  s galeristy z menších měst, kteří představí projekt Galerie jako komunitní centra, a nakonec se možná necháte inspirovat Moudrostí včel.


České filmové novinky s Českou televizí

LFŠČeská televize se v tuzemské audiovizi dlouhodobě řadí mezi klíčové partnery filmových tvůrců. Nejinak je tomu i v roce letošním, v němž máte v kinech možnost vidět na třicet nových snímků, na nichž se ČT podílela. Na Filmovku přiveze celkem jedenáct snímků. Kromě dobového dramatu Úsvit, které celý letošní devětačtyřicátý ročník slavnostně zakončí, to bude třeba také detektivní sci-fi Bod obnovy, jež naopak návštěvníci uvidí jako zahajovací snímek v distribuční předpremiéře. A protože jednou z priorit a cílů České televize v oblasti kinematografie je podpora mladých talentů, připravila si toho ČT na Letní filmovou školu mnohem více. Kromě tradičního Maratonu studentských filmů, debat s filmaři či speciálních projekcí například také producentský den, při němž budou mít začínající tvůrci unikátní příležitost představit svou tvorbu.
 

Doprovodný program Letní filmové školy

100 zvířatTradičně nabitý doprovodný program Letní filmové školy zahájí v sobotu 29. července Sto zvířat koncertem zdarma na Masarykově náměstí. Již o den dříve zahrají Longital, v průběhu festivalu se na koncertním pódiu vystřídají David Koller, PSH, Jakub Foukal a Albert Romanutti či Vladimír Merta trio. V kostele sv. Františka Xaverského vystoupí soubor Barocco sempre giovane

Na pomezí filmu a koncertu stojí audiovizuální show The Inner Room, ve které americký hudebník a umělec Freddy Ruppert mísí zvuky modulárních syntezátorů a terénních nahrávek s koláží záběrů z hororů a giallo filmů 80. let, které neukazují násilí, ale to, co mu předchází. Ruppertovo vystoupení bude první show, která proběhne pod hlavičkou nového projektu Ávéčko, který do českých kin přináší zkušený tým složený z Heartnoize Promotion a Thereminu. Grotesku Divadla Ungelt s názvem Slepice na zádech přivezou do Uherského Hradiště Vojtěch a Tatiana Dykovi. Literární program vyplní četbou ze svých knih a následnou diskuzí Klára Vlasáková, Patrik Banga, Petr Hruška, Tereza Matějčková či Petra Hůlová. Chybět na Filmovce nebude ani folklór. Večery u vinného stanu budou patřit místním cimbálovým muzikám a o cimbálu bude i komponovaný večer ve skanzenu Rochus

Pořadatelé festivalu nezapomínají ani na děti, pro které připravují nejrůznější workshopy a divadelní a filmová představení, a na hravé dospělé, kteří si mohou zasoutěžit s Chytrým kvízem či pobavit se u deskových her společnosti Mindok.

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti Kultura

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti

Přírodní a kulturně-historický areál Park Rochus spolu s územím přilehlých vinohradů nabízí občanům i návštěvníkům města značený vyhlídkový turistický okruh, možnosti procházek přírodou, rodinných výletů i prohlídku skanzenu s našimi průvodci.

Letní filmová škola Uherské Hradiště 2024

26. 7.1. 8.
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2024

Letní filmová škola proběhne již tradičně v samotném srdci Slovácka, v Uherském Hradišti. 50. Letní filmová škola – festival, který vám dá jedinečnou možnost zažít prázdniny jinak.

Barokní kostel sv. Františka Xaverského Památky

Barokní kostel sv. Františka Xaverského

Masarykovu náměstí v Uherském Hradišti vévodí komplex jezuitských budov, který tvoří někdejší jezuitská kolej, kostel sv. Františka Xaverského a budova někdejšího gymnázia zvaná Reduta. Barokní kostel je dominantou náměstí a centrem kulturního a společenského života města.

Další aktuality

Valašské muzeum v přírodě je v létě plné zážitků

Během prázdnin ožívá Valašské muzeum v přírodě v Rožnově nejrůznějšími programy pro děti i dospělé. Letní programovou nabídku ve skanzenu zpestřují zajímavé komentované prohlídky, bylinkové procházky, vyprávění valašských bájí a prázdninové tvoření a hraní. Tyto aktivity probíhají na Valašské dědině v rámci oživení všedních dnů. Novinkou je procházka s hajným pod názvem Léto na hájovně, kde se zájemci seznámí s jeho prací, pomůckami a příběhy o stromech, zvířatech a přírodě. V kuchyni pak můžete pomoci paní hajné, která vám ukáže pozapomenuté náčiní a recepty. Nechybí ani kouzelné bytosti z valašských pohádek. V Dřevěném městečku vystoupí cimbálové muziky odpoledne 18. 7. a 22. 8. a proběhne příběhová hra O pacholku Divínovi.
12. červenec 2024 8:00
Památky, Zlínský kraj

Vůně dřeva vás přiláká na Hejův nožík ve Valašském muzeu

Ve Valašském muzeu v přírodě se v sobotu 13. července 2024 již třiadvacáté setkáte s mistry řezbáři, kdy skanzen rozezní zvuk dlátek, zasekávajících se do dřeva, ze kterého se zajisté vyloupne krásný předmět hodný obdivu. Návštěvníci se také mohou těšit na koncerty folklorních skupin. Pořad, který se v rožnovském skanzenu těší velké oblibě, je pojmenovaný po lidovém řezbáři Josefu Hejovi (1902 – 1985) z Halenkova – Dinotice, jenž je oceňován za své figurální plastiky svatých, řemeslníků, postav lidí i zvířat, zhotovených ze samorostů či dřevěných špalíků. Skanzen v Rožnově bude otevřen od 9:00 do 18:00 hodin.
11. červenec 2024 8:00
Památky, Zlínský kraj

Je tu Masters of Rock, největší rockový open-air festival v České republice

Jubilejní XX. ročník jedné z největších kulturních akcí v republice, mezinárodního open-air festivalu Masters of Rock, proběhne od čtvrtka 11. do neděle 14. července 2024 v důvěrně známém a oblíbeném prostředí likérky R. Jelínek ve Vizovicích. Tradičně se na Valašsko kromě domácích příznivců mnoha rockových a metalových žánrů vydají i fandové z více než 36 zemí světa a rozhodně se můžou těšit na skvělé hudební zážitky i na vynikající atmosféru. Letošní krásné, kulaté festivalové jubileum přijíždído Vizovic oslavit řada rock-metalových velikánů!
11. červenec 2024 6:00
Zážitky, Zlínský kraj

Ve Valašské Bystřici zažijete Portášské slavnosti

Tradiční regionální akce představí historii portášů a četnických a policejních sborů. Pro návštěvníky je připravena také bitevní ukázka z období napoleonských válek. Hlavní den slavností je sobota 13. 7.2024. Připraveno je i bohaté občerstvení a ukázky výcviku historických vojenských jednotek. Návštěvníci se blíže seznámí se slavnou portášskou tradicí a uvidí i ukázky bojů.
10. červenec 2024 12:00
Kultura, Zlínský kraj

Oslavy věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velehradě budou plné lidí dobré vůle

Ve dnech 4. a 5. července 2024 ožije Velehrad tradičními cyrilometodějskými oslavami. Bude se zde konat už 25. ročník Dnů lidí dobré vůle. Sváteční oslavy, kterých se každoročně účastní na 30 tisíc lidí, nabídnou i letos pestrý program. Organizátoři pro návštěvníky připravili kromě duchovně změřených aktivit také hudební vystoupení, soutěže, workshopy, zábavu pro děti i dospělé, nebo přehlídku krojovaných. Dny lidí dobré vůle budou zahájeny Modlitbou za vlast, která je organizována ve spolupráci s Armádou ČR. Mezi účastníky budou představitelé státu, hasiči, zdravotníci, policisté i široká veřejnost.
3. červenec 2024 12:00
Památky, Zlínský kraj

Zvonečkový jarmark láká na tradiční setkání hrnčířů, keramiků a dráteníků

Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm patří ve dnech 5. až 7. 7. 2024 mistrům hrnčířům, keramikům a dráteníkům. Návštěvníci mohou obdivovat nejen ukázky těchto tradičních řemesel a samozřejmě si výrobky i zakoupit. Nebudou chybět ani včelaři, kteří nabídnou široký sortiment včelích produktů.
2. červenec 2024 14:00
Kultura, Zlínský kraj

Buchlovický zámek ozdobí tisíce růží

Zámek v Buchlovice ozdobí od 2. do 7. července 2024 květinové vazby z tisíce růží a dalších květin. Nejen zámek ozdobený květinami je překrásný, můžete si projít také přilehlý zámecký park s cizokrajnými dřevinami. Na zámku je k vidění také sbírka fuchsií patřící mezi nejvýznamnější ve střední Evropě.
1. červenec 2024 14:00
Příroda, Zlínský kraj

Fuchsie všude kam se podíváte! Kam na výstavy květin?

Půvabné fuchsie patří k nejznámějším balkonovým rostlinám. Tyto nostalgické krásky ve své původní podobě rostly na naší planetě už před padesáti miliony let. Péče o ně však není nijak jednoduchou záležitostí. Máme pro vás tipy na výstavy, kde získáte užitečné rady pro jejich pěstování a můžete založit svou sbírku. Na oblíbených výstavách fuchsií je k vidění velký sortiment fuchsií pěstovaných v převisech, do keříčků i stromků. Víte, že existují také fuchsie mrazuvzdorné, pěstované v zemi?
1. červenec 2024 11:55
Příroda, Zlínský kraj