Úvod > Aktuality > Letní filmová škola v Uherském Hradišti je tady!
Letní filmová škola Uherské Hradiště
Kultura

Letní filmová škola v Uherském Hradišti je tady!

  • Vydáno27. července 2023
Od pátku 28. 7. až do čtvrtečního odpoledne 3. 8. 2023 nabídne 49. Letní filmová škola cestu historickým, současným a česko-slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi se představí předpremiéry českých a slovenských filmů, a dostane se i na divadla, koncerty a další bohatý program. V distribuční předpremiéře letos Letní filmová škola uvede sci-fi thriller Bod obnovy. V rámci doprovodného programu vystoupí David Koller, PSH, Vladimír Merta či Vojtěch a Tatiana Dykovi. Ze svých knih budou číst oceňovaní spisovatelé a chybět nebude ani diskuzní sekce Nová realita.

letní fiomová škola_Letní filmová škola proběhne již tradičně v samotném srdci Slovácka, v Uherském Hradišti. Letošní 49. ročník festivalu se bude konat od 28. 7. do 3. 8. 2023. Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů své ceny letos udělí Ivanu Trojanovi, Miloslavu Lutherovi a Rajku Grlićovi. 

Ve distribuční předpremiéře zahájí festival v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. Přesně po 60 letech od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká kinematografie opět dočkala výpravné sci-fi s originálním a silným nápadem. Příběh filmu je zasazen do roku 2041, kdy lidstvo používá velmi vyspělé technologie a ústava všem občanům garantuje právo na "jeden celý život". Po nepřirozené smrti, jako je například autonehoda nebo teroristický útok, tak může být člověk obnoven ze své digitální zálohy. Zdá se to být skvělý systém, zdánlivě dokonalý, Bod obnovy si musí člověk jen pravidelně zálohovat. V rukou morálně nezodpovědných jednotlivců či korporací ale může způsobit nevratné kroky a mít fatální následky... Do českých kin Bod obnovy dorazí 21. září 2023.

bod obnovyKromě Bodu obnovy uvede Letní filmová škola v distribučních předpremiérách i další očekávané české a slovenské novinky. V Karlových Varech zvláštním oceněním poroty Proxima ověnčený snímek Brutální vedro o slunečních erupcích, abnormálním hicu a (po)citovém i všelijakém jiném bloudění osmnáctiletého mladíka přivezou do Uherského Hradiště režisér Albert Hospodářský a herci Vincent Hospodářský a Zdeňka Petrová. Režisér Tomáš Klein a producent Tomáš Michálek představí svůj film Citlivý člověk – divokou road movie po odvrácené straně života, která vypráví o tom, že všichni toužíme po lásce, všichni se něčeho bojíme a málokdo z nás je už opravdu dospělý. 

hadí plynHadí plyn je volnou adaptací světově proslulého románu Josepha Conrada Srdce temnoty a popisuje cestu do temných zákoutí lidské mysli, lidských tužeb a lidských rozhodnutí. Snímek na Letní filmové škole představí režisér David Jařab a herec Stanislav Majer. A diváci se mohou těšit i na mrazivou komedii Přišla v noci o monstrech v nás a okolo nás, kterou uvedou režiséři Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar a herečka Simona Peková, která se s vervou zhostila role matky odmítající odejít. Součástí slavnostního zakončení festivalu v Uherském Hradišti bude ve středu 2. srpna projekce filmu Úsvit. Příběh jednoho z‍‍‍⁠ nejočekávanějších snímků tohoto roku je zasazen do roku 1937, do podhůří Tater, kde vyrůstá vzorová továrna baťovského typu. Hladký průběh stavby však naruší děsivý nález, po jehož pozadí se rozhodne pátrat těhotná žena ředitele továrny.

Filmová škola Uherské HradištěLetní kino na Masarykově náměstí bude tradičně patřit snímkům, které do kin vstoupily v průběhu uplynulých 12 měsíců. Pořadatelé se snažili vybrat pestrou kolekci žánrově i tematicky různorodých filmů, které je dobré vidět s co největším počtem diváků. Celá rodina se může dojmout u Dětí Nagana, dokument Šťastně až na věky vás strhne tím, jak jde na dřeň dnešních vztahů. Potřebujete spíše něco veselého? Skvěle vás pobaví černá slovenská komedie a obrovský hit našich východních sousedů, film Invalida. Dále se můžete těšit například na Grand Prix, O malých věcech nebo Velké nic.
 

Nová realita pokračuje i letos

letní filmová školaPo loňském úspěšném debutu představí letos sekce Nová realita řadu témat a projektů, které otevírají debatu nad možnostmi důležitých proměn naší společnosti. V letošním roce se zamyslíme nad vlivem prožitých traumat na naše lidské chování v bloku Moudrost traumatu, dále se v rámci sekce představí dobrovolnictví a také dvě úžasné organizace Dobrodějů – Autismus jako dar a Zdravotní klaun.

Blok Lidskost až do smrti otevře téma důstojného umírání, Nová realita se dále dotkne Živé země, díky ní se setkáte  s galeristy z menších měst, kteří představí projekt Galerie jako komunitní centra, a nakonec se možná necháte inspirovat Moudrostí včel.


České filmové novinky s Českou televizí

LFŠČeská televize se v tuzemské audiovizi dlouhodobě řadí mezi klíčové partnery filmových tvůrců. Nejinak je tomu i v roce letošním, v němž máte v kinech možnost vidět na třicet nových snímků, na nichž se ČT podílela. Na Filmovku přiveze celkem jedenáct snímků. Kromě dobového dramatu Úsvit, které celý letošní devětačtyřicátý ročník slavnostně zakončí, to bude třeba také detektivní sci-fi Bod obnovy, jež naopak návštěvníci uvidí jako zahajovací snímek v distribuční předpremiéře. A protože jednou z priorit a cílů České televize v oblasti kinematografie je podpora mladých talentů, připravila si toho ČT na Letní filmovou školu mnohem více. Kromě tradičního Maratonu studentských filmů, debat s filmaři či speciálních projekcí například také producentský den, při němž budou mít začínající tvůrci unikátní příležitost představit svou tvorbu.
 

Doprovodný program Letní filmové školy

100 zvířatTradičně nabitý doprovodný program Letní filmové školy zahájí v sobotu 29. července Sto zvířat koncertem zdarma na Masarykově náměstí. Již o den dříve zahrají Longital, v průběhu festivalu se na koncertním pódiu vystřídají David Koller, PSH, Jakub Foukal a Albert Romanutti či Vladimír Merta trio. V kostele sv. Františka Xaverského vystoupí soubor Barocco sempre giovane

Na pomezí filmu a koncertu stojí audiovizuální show The Inner Room, ve které americký hudebník a umělec Freddy Ruppert mísí zvuky modulárních syntezátorů a terénních nahrávek s koláží záběrů z hororů a giallo filmů 80. let, které neukazují násilí, ale to, co mu předchází. Ruppertovo vystoupení bude první show, která proběhne pod hlavičkou nového projektu Ávéčko, který do českých kin přináší zkušený tým složený z Heartnoize Promotion a Thereminu. Grotesku Divadla Ungelt s názvem Slepice na zádech přivezou do Uherského Hradiště Vojtěch a Tatiana Dykovi. Literární program vyplní četbou ze svých knih a následnou diskuzí Klára Vlasáková, Patrik Banga, Petr Hruška, Tereza Matějčková či Petra Hůlová. Chybět na Filmovce nebude ani folklór. Večery u vinného stanu budou patřit místním cimbálovým muzikám a o cimbálu bude i komponovaný večer ve skanzenu Rochus

Pořadatelé festivalu nezapomínají ani na děti, pro které připravují nejrůznější workshopy a divadelní a filmová představení, a na hravé dospělé, kteří si mohou zasoutěžit s Chytrým kvízem či pobavit se u deskových her společnosti Mindok.

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti

Park a skanzen Rochus v Uherském Hradišti

Přírodní a kulturně-historický areál Park Rochus spolu s územím přilehlých vinohradů nabízí občanům i návštěvníkům města značený vyhlídkový turistický okruh, možnosti procházek přírodou, rodinných výletů i prohlídku skanzenu s našimi průvodci.

Barokní kostel sv. Františka Xaverského

Barokní kostel sv. Františka Xaverského

Masarykovu náměstí v Uherském Hradišti vévodí komplex jezuitských budov, který tvoří někdejší jezuitská kolej, kostel sv. Františka Xaverského a budova někdejšího gymnázia zvaná Reduta. Barokní kostel je dominantou náměstí a centrem kulturního a společenského života města.

Další aktuality

Galavečer Romana Pauluse, bílé lanýže i stezka odvahy: podzim Resortu Valachy je nabitý akcemi

Několik akcí pro gurmány i sportovce, k tomu Podzimní kouzlení se stezkou odvahy pro děti nebo setkání se Zbigniewem Czendlikem, Romanem Paulusem a dalšími zajímavými osobnostmi: tím vším zpestří návštěvníkům Velkých Karlovic podzimní dny Resort Valachy.
Zlínský kraj | Životní styl

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků

V sobotu 23. září 2023 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na zpracování brambor. Nebude chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
Zlínský kraj | Kultura

Filmový víkend ve Zlíně připravil pro zvídavé děti i jejich rodiče interaktivní filmové workshopy

Ve zlínských kudlovských ateliérech proběhne už potřetí od pátku 15. do neděle 17. září 2023 Filmový víkend. Od roku 2021, kdy se na filmových ateliérech konala dvoudenní oslava 85. výročí jejich založení, se Filmový víkend stal vedle Zlín Film Festivalu a Letní filmové školy další pravidelnou a etablovanou akcí s filmem v hlavní roli a je tak nejmladším z filmových svátků konaných ve Zlínském kraji.
Zlínský kraj | Zážitky

Ve Valašském Meziříčí proběhne oblíbený festival Světlo Valmez

Jedinečné propojení videomappingu a světelných instalací s hudbou nabídne pátý ročník Světla Valmez ve Valašském Meziříčí. Festival, který získal několik ocenění, se uskuteční v pátek 15. září 2023. Program začne v 19:00 a potrvá až do půlnoci. Čeká na vás přes třicet instalací a videomapipingů, deset živých vystoupení a v neposlední řadě zážitky, které vše kolem rozsvítí. Vše bude jako vždy přístupné zdarma.
Zlínský kraj | Zážitky

České značky: skleničky, karafy, mísy a džbány ze sklárny Květná 1794

Ručně foukané nápojové sklo nejvyšší kvality, jedinečné designové kolekce a tradice sahající na konec 18. století: to je česká sklárna Květná 1794. S tradiční českou značkou, která existuje už více než 200 let, se můžete seznámit jak na Kudy z nudy, tak při pravidelných dnech otevřených dveří. Pojďte se podívat do Květné, dříve zvané Blumenbach!
Zlínský kraj | Kultura

Když v Beskydech prší: tipy na muzea, zámky, bazény i dětské herny

V horách se před deštěm neschováte a navíc, když v Beskydech prší, obvykle nejde o krátkou přeháňku. Chce to tedy záchranný program na delší dobu – na pár hodin, na dopoledne nebo odpoledne anebo dokonce na celý den. Kam se tedy můžete vypravit, když se vám dovolenou pokusí zkazit počasí? Stačí si vybrat z tipů portálu Kudy z nudy.
Zlínský kraj | Životní styl

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky zdejší nádhernou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si nadcházející podzimní dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.
Zlínský kraj | Životní styl

Liptálské slavnosti nabídnou v programu soubory z blízkých i dalekých zemí

Mezinárodní folklorní festival „Liptálské slavnosti“ důvěrně znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu v průběhu 54 let předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Festival se koná v Přírodním kulturním areálu v Liptále, který vytváří pro folklorní slavnost nádherné prostředí.
Zlínský kraj | Kultura