Úvod > Aktuality > Letecké muzeum ve Kbelích láká na novou expozici
Letecké muzeum ve Kbelích láká na novou expozici
"> Letecké muzeum ve Kbelích láká na novou expozici "> Autori výstavy chtejí upozornit na málo známé fakty o letecké výrobe na území bývalého Ceskoslovenska za II. svetové války "> Letecké muzeum Kbely má nyní otevreno krome pondelí každý den
Památky

Letecké muzeum ve Kbelích láká na novou expozici

  • Vydáno29. dubna 2013
Letecké muzeum vstoupilo do 45. sezóny a pro své návštěvníky si připravilo několik novinek. Milovníci vojenské historie si zde mohou prohlédnout letoun Be-50 a výstavu věnovanou letecké výrobě v Čechách a na Moravě v letech 1939-1945.
Letecké muzeum KbelyNová expozice kbelského muzea je umístěna v hangáru č. 40 a dotýká se především továren a firem Aero, Letov a Avia. Autoři výstavy tak chtějí širší veřejnost seznámit s málo známými fakty o letecké výrobě na území bývalého Československa v období II. světové války. Mimo známé letecké továrny výstava ukazuje i ty, které se v důsledku války proměnily, jako například některé textilky. Mimo to výstava představuje také mnoho unikátních exponátů, které se doposud ukrývaly v depozitářích.

Vedle této tématiky je na výstavě zachyceno i to, jakým způsobem se síly bojující proti nacistům snažily leteckou výrobu na území Čech a Moravy poškodit či zlikvidovat. Expozice mapuje některé letecké útoky na vojenské a průmyslové cíle v Sudetech a Protektorátu, je zde zobrazen i odpor českých techniků a dělníků proti nacistickému režimu.

Letouny Be-50 Beta-Minor původně vyráběla firma Beneš-Mráz z Chocně. Šlo o první letouny této nevelké továrny, první prototyp vznikl v roce 1935, s výrobou se začalo hned o rok později. Na letoun posléze navázaly další typy, např. slavný Be-51, který se účastnil závodu Nad oázami a přeletěl bez mezipřistání z Československa do Egypta.

Letecké muzeum Kbely má nyní otevřeno kromě pondělí každý den, otevírací doba je od 10:00 do 18:00 hodin. Hangáry se zavírají v 17:30 hodin. Vstup do muzea je zdarma.Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely

Letecké muzeum Kbely bylo založeno v roce 1968 v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely, které bylo první leteckou základnou vybudovanou po vzniku Československa v roce 1918. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě.