Úvod > Aktuality > Lesní cesta z Bedřichova na Novou louku je opět průjezdná
Lesní cesta z Bedřichova na Novou louku je opět průjezdná
">
Příroda

Lesní cesta z Bedřichova na Novou louku je opět průjezdná

  • Vydáno22. října 2016
Lesní cestu Bedřichovskou, páteřní komunikaci mezi obcí Bedřichov a bývalou sklářskou osadou Nová louka v Jizerských horách, zrekonstruovaly během roku Lesy ČR. Nyní je již opět bez omezení průjezdná.
Cesta na Novou LoukuCestu využívají nejen návštěvníci loveckého zámečku Nová Louka, ale i cyklisti a pěší turisté. Lokalita je významnou křižovatkou jizerskohorských letních i zimních turistických cest. Během rekonstrukce cesty byly odstraněny hluboké výtluky a upraveny špatné rozhledové poměry. Povrch je v celé délce pokryt asfaltem a most přes Červený potok zpevnila ocelová lana. Vyčistila se také všechna odvodňovací zařízení. Ta lemují nová zábradlí z dřevěných sloupů. Podél komunikace byla instalována také dřevoocelová svodidla.
 
Součástí lesní cesty byl také Gahlerův kříž, který zde stál do 60. let minulého století. Postavil ho hajný Gahler na památku své dcery. Kříž byl zaznamenán v mapě už v roce 1843. V minulosti jej však stavebníci při rozšiřování lesní komunikace odstranili. Nyní se jej podařilo opět navrátit ke křižovatce lesních cest u Nové Louky.
Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalova chata na Nové Louce

Šámalovu chatu, původně lovecký zámeček Clam-Gallasů, užíval za první republiky Dr. Přemysl Šámal, kancléř prezidenta T. G. Masaryka. Interiér byl obložen modřínem a apartmán s koupelnou byl zařízen stejně jako v Černínském paláci. Dnes slouží chata všem turistům k načerpání nových sil.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl