Úvod > Aktuality > Festival Janáček Brno na jevišti i v ulicích města
Festival Janáček Brno na jevišti i v ulicích města
"> "> "> "> "> Festival Janácek Brno zahájí svým vystoupením uskupení Janácek Ensemble
Kultura

Festival Janáček Brno na jevišti i v ulicích města

  • Vydáno30. září 2020
Už posedmé jižní Morava vzpomíná na světoznámého skladatele Leoše Janáčka. Mezinárodní festival Janáček Brno, který se koná od 28. září do 16. října 2020 se letos nabídne hudbu nejen na jevištích, ale také v ulicích města. Tam narazíte na figuríny Leoše Janáčka, které vám umožní poslech Mistrovy hudby v netradičním prostředí veřejného prostoru. Koupit si můžete také zbrusu novou Mářinu kuchařku, ve které zjistíte, co měl Janáček rád.
Její pastorkyňaFestival Janáček Brno se letos koná od 28. září do 16. října 2020. Navzdory složité situaci kolem světové pandemie koronaviru se podařilo zachovat program avizovaný v prosinci minulého roku jen s minimem změn. Vzhledem k současným omezením ve světě se neuskutečnily premiéry dvou inscenací, které se měly na festivalu představit. Jedná se o produkci Její pastorkyně Divadla Brémy v režii Armina Petrase a produkci Její pastorkyně v režii Clause Gutha připravovanou londýnskou Královskou operou Covent Garden. Za obě produkce se ale podařilo získat adekvátní náhradu, a program festivalu byl navíc rozšířen o další premiéru souboru Janáčkovy opery NdB.

Liška BystrouškaBrémskou Její pastorkyni v programu nahradí inscenace Příhody lišky Bystroušky v režii Lindy Keprtové a v hudebním nastudování Martina Doubravského, kterou na festivalu uvede Divadlo F. X. Šaldy Liberec. Opera proběhne dne 2. 10. 2020 v Mahenově divadle. Londýnskou inscenaci v programu zastoupí 3. 10. 2020 v Janáčkově divadle úspěšná brněnská inscenace Její pastorkyně v režii Martina Glasera a pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanoviće.

Na program byla nově přidána premiéra opery Řecké pašije Bohuslava Martinů nastudovaná souborem Janáčkovy opery NdB v režii Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Roberta Kružíka, která se uskuteční 7. 10. Janáčkově divadle.

Věc MakropulosNa závěr festivalu vystoupí vynikající Bamberští symfonikové pod taktovkou Jakuba Hrůši, diváci se mohou těšit na písňové recitály Tomáše Krále a Pavola Breslika, na klavírní recitál Jana Bartoše a Jana Jiraského, nebude chybět ani sborová tvorba v podání předního rakouského tělesa Arnold Schoenberg Chor a Pražského filharmonického sboru. Z komorních uskupení se představí např. Zemlinsky Quartet, PhilHarmonia Octet Prague, Brno Contemporary Orchestra či Pavel Haas Quartet.

Vstupenky na festival můžete zakoupit online na webových stránkách festivalu i Národního divadla Brno. Osobně se můžete vydat také na některé z jednadvaceti prodejních míst, roztroušených po celé jižní Moravě. Jejich seznam naleznete opět na stránkách festivalu.
 

FantasTICký fenomén Janáček také v ulicích Brna

Figuríny JanáčekFestival Janáček Brno je unikátní mimo jiné tím, že představuje skladatelovo dílo v místě, kde jej tvořil, v Brně. TIC Brno, který se propagaci skladatele u nás a ve světě od roku 2017 intenzivně věnuje, představuje Janáčka a jeho dílo lidem celoročně a k příležitosti festivalu přichází s dvěma novinkami. Mimořádná instalace TIC Brno umožňuje v ulicích Brna v těchto dnech potkat samotného Leoše Janáčka s jeho pejskem Čiperou. Figuríny jsou v životní velikosti a každá má na sobě unikátní QR kód odkazující na audio ukázku Janáčkovy hudby na webu leosjanacek.eu. Instalace je určena všem, ale především těm, kteří se s Janáčkovou hudbou chtějí seznámit, a těm, kteří ji znají a uvítají její poslech v netradičním prostředí.

janáčkovy koblihyKniha receptů Mářina kuchařka díky dochovaným zápiskům Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové prozradí, na čem si tento hudební skladatel rád pochutnával a díky jejím poznámkám k životu a dílu domácího pána také zajímavosti z Mistrova života. Kuchařka vznikla ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a nejoblíbenější Janáčkovy dezerty bude během festivalu Janáček Brno 2020 dokonce možné ochutnat ve vybraných brněnských kavárnách a cukrárnách. Kuchařku doplňují fotky pokrmů na Janáčkově nádobí a obrázky Venduly Chalánkové ilustrující výjevy z Janáčkovy rodiny. A jaké pochoutky v Brně ochutnáte během festivalu? Například Janáčkovo oblíbené šípkové cukroví (Café Placzek, Minoritská 4), Janáčkův palačinkový dort (Cukrářství Martinák, Veveří 14), koblihy (Cukrárna Mlsná holka, Poštovská 1), máslový závin s tvarohem (Kavárna FAINE, Janáčkovo nám. 2a) nebo Cupcake Janáček dle receptu na dort z lískových oříšků (Cupcakekárna, Náměstí Svobody 21).
Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy – Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.

Mahenovo divadlo v Brně

Mahenovo divadlo v Brně

Po požáru tehdejšího Městského divadla Reduta na Zelném trhu roku 1870 bylo nutné postavit v Brně novou scénu, a tak byla v roce 1882 dokončena stavba nového německého Městského divadla Na hradbách – dnes Mahenova divadla.

Divadlo na Orlí – hudebně dramatická laboratoř JAMU v Brně

Divadlo na Orlí – hudebně dramatická laboratoř JAMU v Brně

Divadlo na Orlí je novou divadelní scénou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Umožňuje především studentům připravovat se na profesionální kariéru v prostředí odpovídajícím současným světovým trendům.

Janáček Brno 2022

2.11.
20.11.
Janáček Brno 2022

8. ročník festivalu se odehraje v termínu 2. 11. – 20. 11. 2022. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program, jímž se prolíná téma „Quo vadis“.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika