Úvod > Aktuality > Lennonova zeď, sametová revoluce, láska a mír: zdi spojující i rozdělující

Lennonova zeď, sametová revoluce, láska a mír: zdi spojující i rozdělující

Vydáno 8. listopadu 2019 Památky
Zdi nemusí jen oddělovat, mohou nás i spojovat: třeba tak jako Lennonova zeď na pražské Kampě. Ikonické místo protestů proti komunistickému režimu žije dál i po sametové revoluci. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat nejenom k Lennonově zdi ukryté ve spletitých uličkách Malé Strany, ale také k dalším protestním zdem.
U většiny zajímavých pražských zákoutí a památek se můžete podívat na fotky a přesně víte, jak právě v té chvíli vypadají. Pro Lennonovu zeď to neplatí: zeď Maltézské zahrady na severní straně Velkopřevorského náměstí na Malé Straně se mění každou chvíli. Mají na ni spadeno autoři protestních nápisů, básníci, cizinci se spreji i ti, kterým je od počátku trnem v oku. A všem navzdory Lennonova zeď stále žije, většinou barevná, vábivá a kouzelná.
 

Lennonova zeď v listopadu

Navzdory jménu se první nápisy a malby na zdi Maltézské zahrady objevily prý v době, kdy slavná skupina Beatles teprve vznikala, někdy začátkem 60. let. Vedle vzkazů pro Jana Wericha, který bydlel na nedaleké Kampě, to byla hlavně protestní hesla, básničky a záplava obrázků. Malovalo se vším, co bylo po ruce, barvami i křídou. Po smrti Johna Lennona v prosinci 1980 tu vznikl symbolický náhrobek, lidé sem nosili květiny a svíčky, zeď postupně pokrylo graffiti inspirované písněmi Beatles, láskou a mírem. Letos se po několika týdnech oprav proměnila ve venkovní galerii s díly desítek domácích i zahraničních umělců. Nechybí portrét britského muzikanta Johna Lennona, slovo svoboda ve třiceti jazycích či místa, kam dál bude možné psát vzkazy. Historii místa, které sloužilo jako symbol svobody a boje proti totalitnímu režimu, bude nově připomínat pamětní deska, navíc městská část Praha 1 se rozhodla Lennonovu zeď prohlásit pamětním místem.

Podobně jako z Ivančeny, kamenné mohyly pod Lysou horou v Beskydech, se i z Lennonovy zdi stal symbol boje proti režimu. V uličkách Malé Strany se odehrávaly divoké honičky s veřejnou bezpečností, zejména při výročích Lennonovy smrti. Nedá se spočítat, kolikrát byla zeď přetřená, nakonec ji v osmdesátých letech zakryly plakátovací plochy. Zmizely krátce po sametové revoluci a zeď znovu ožila: stala se jednou z pražských turistických atrakcí, kde oficiální malby střídají živelně vznikající malůvky a občas ji někdo celou znovu přetře. Právě nyní je zeď schovaná za lešením a v nové podobě ji spatříte až 17. listopadu v rámci oslav 30. výročí sametové revoluce. Majitel, tedy Suverénní řád maltézských rytířů, chce z Lennonovy zdi udělat veřejnou galerii. Má být hlídaná, ale pravidla pro autory dalších graffiti zatím neznáme.
 

Zeď (ne)svobody v Jihlavě

Sérií akcí Svobodná třicítka a velkou Zdí svobody si kulaté výročí sametové revoluce připomenou v Jihlavě. Zeď v centru města na Masarykově náměstí začne vyrůstat už týden před oslavami, ale tak, aby nepřekážela Svatomartinskému průvodupondělí 11. listopadu. Pak naopak překážet začne: den po dni bude víc a víc zužovat prostor kolem sebe a její plochu zaplní příkazy a zákazy, které připomenou časy komunistického režimu. Vyvrcholením oslav pak bude performance a happening na náměstí a v okolních ulicích v neděli 17. listopadu a nakonec stržení zdi – tak, aby Jihlavané opět po třiceti letech alespoň symbolicky zažili svobodu projevu i pohybu.

Kromě toho se v Jihlavě chystá například akce Studenti studentům aneb Co se dělo v listopadu 1989, kdy ve čtvrtek 14. listopadu prostory celé Vysoké školy polytechnické ožijí předrevolučními a revolučními událostmi roku 1989. Na Malé scéně DKO se v úterý 26. listopadu chystá koncert Jaroslava Hutky, folkového hudebníka, skladatele a písničkáře, signatáře Charty 77, který se vrátil z emigrace 25. listopadu 1989 a stejného dne již zpíval při manifestaci v Praze na Letenské pláni.
 

Kudy a kam aneb drobnosti cestou

  • Nejjednodušší cesta k Lennonově zdi vede z Karlova mostu: po schodišti sejdete na Kampu, přes náměstíčko projdete k Velkopřevorskému mlýnu (nezapomeňte se podívat na vodníka Kabourka, sedícího u mlýnského kola) a přes Čertovku přejdete na Velkopřevorské náměstí.
  • Jihlavská zeď nebude jediná, u které se bude slavit výročí „sametu“: podobnou chystají i v Hodoníně. Vyroste v rámci vzpomínkového setkání k sametové revoluci v úterý 19. listopadu v centru města na Masarykově náměstí a můžete na ní napsat svůj vzkaz.
  • Jihlavě na levém břehu řeky Jihlavy poblíž aquaparku také najdete originální pomník 17. listopadu 1989. Kamenné klíče s přívěskem ve tvaru lipového listu s havlovským srdíčkem symbolizují typické listopadové zvonění klíči představitelům odcházejícího režimu. Autorem zřejmě jediného památníku sametové revoluce u nás je sochař Radomír Dvořák, tvůrce dalších zajímavých soch na Vysočině, například Národního památníku odposlechu v lomech kolem hradu Lipnice nebo památníku Jaroslava Haška, nazvaného Hlava XXII.
Lennonova zeď na pražské Kampě

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Kampa - romantika v centru Prahy

Kampa - romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Velkopřevorský palác v Praze

Velkopřevorský palác v Praze

Velkopřevorský palác je jednou ze staveb patřících k areálu maltézských rytířů. Má románské základy; budova na jeho místě pravděpodobně vznikla již ve druhé polovině 12. století, v době kdy byl tento prostor darován Vladislavem I. johanitům – pozdějším maltézským rytířům.

Mohyla Johna Lennona pod vrcholem Smrk

Mohyla Johna Lennona pod vrcholem Smrk

Lidový pomník Johna Lennona byl vytvořen roku 1982 na místě tajných setkání lidí protikomunistického smýšlení, která se zde konala v 80. letech 20. století.

Jak poznat Prahu za jeden den

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu a tlačí vás čas? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít jako tipy na jednodenní výlety a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend. Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké. Takže jaký koktejl poznávání, historie a zážitků vám Praha nabízí?