Úvod > Aktuality > Lennonova zeď je přetřená a připomíná 30 let od Sametové revoluce
Lennonova zeď je přetřená a připomíná 30 let od Sametové revoluce
"> "> Lennonovu zed vždy zdobily pestrobarevné nápisy.
Památky

Lennonova zeď je přetřená a připomíná 30 let od Sametové revoluce

  • Vydáno21. března 2019
K Lennonově zdi na pražské Kampě putují na své procházce Prahou domácí i zahraniční turisté, kteří si chtějí prohlédnout tento symbol odporu proti komunismu na vlastní oči. I když původní malby časem zanikly, patřila zeď vždy k místům, kde bylo možné se svobodně vyjádřit na téma lásky a míru. V pondělí 18. března přemalovali umělci z Česka i zahraničí zeď novými obrázky a nápisy. Ty se vztahují k letošnímu 30. výročí pádu komunismu u nás,
John LennonLennonova zeď je zvláštním místem – leží ukrytá mezi zahradami, ambasádami, Čertovkou a malebnými náměstíčky. Je to nevelký kus zdi, kterou pokrývaly vrstvy pestrobarevného graffiti. Býval tady symbolický hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles Johna Lennona, ale je také místo, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Od 70. let minulého století několikrát přemalována, úplně bílá byla naposledy v roce 2014. Nynější nová podoba zdi má připomínat 30. výročí od sametové revoluce. Vedle Lennona se tak prochází i první porevoluční prezident Václav Havel. Slavnou malostranskou zeď v Praze pomalovalo v rámci akce Meet Art novými obrázky a nápisy několik umělců z Česka i zahraničí. Jejím záměrem je navrátit zdi a místu jeho někdejší poslání a přimět kolemjdoucí, aby na zeď doplnili svou básničku. Nová pestrobarevná výzdoba zdi je velmi fotogenická, jedním z motivů, kterého se umělci měli držet, byl název písně Johna Lennona All you need is Love ve 30 jazycích.
Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Kanál Čertovka – pražské Benátky

Pražská Čertovka představuje místo, které odděluje Kampu od ostatní částí Malé Strany. Jedná se o uměle vytvořený vodní náhon, který ve 12. století vybudoval řád Maltézských rytířů, aby sloužil jako přívod vody do původních devíti malostranských mlýnů, které se kolem ostrova Kampy rozprostíraly.

Kampa – romantika v centru Prahy

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Lennonova zeď na pražské Kampě

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.