Úvod > Aktuality > Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí
Památky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

  • Vydáno21. dubna 2019
Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, tedy ještě i v neděli a pondělí 21. a 22. dubna 2019, od 9 do 15 hodin. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.

Na zámek Lemberk láká mimořádné zpřístupnění středověké věže. Můžete sem vypravit ještě i v neděli a v pondělí 21. a 22. dubna v čase od 9 do 15 hodin. Věž zámku Lemberk se pro veřejnost otevírá pouze výjimečně. Využijte mimořádné příležitosti a rozhlédněte se po Podještědí. Jednotné vstupné je 20 Kč

Mimo to si na zámku můžete prohlédnout tři historické okruhy: "Reprezentační a soukromé prostory", "Provozní prostory zámku" nebo "Expozici historických stylů". Na první trase se vám určitě budou líbit speciální prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple. Prohlídky s průvodcem se konají  v 9:30, 10:30, 11:30, 12:30, 13:30 a 14:30 hodin. Nebude chybět ani ukázka velikonočního slavení a zvyků šlechty zaměřená na 20. až 30. léta  20. století.

Lemberk v průběhu dějin

Velikonoce na LemberkuPředchůdcem dnešního zámku Lemberk byl středověký hrad Löwenberg, založený ve  40. letech 13. století Havlem z rodu Markvarticů. Z této doby se dochovaly jen spodní části zdiva a některé prvky v hlavní věži. V polovině 16. století za Bérků z Dubé nebo Pánů z Trachenberka byl hrad přestavěn na renesanční zámek, jehož ústředním prostorem se stal tzv. Bajkový sál s malovaným kazetovým stropem a s náměty zvířecích bajek.
 
Ve druhé polovině 17. století za držení Pánů z Bredy získal zámek dnešní raně barokní podobu s uzavřeným štukově zdobeným nádvořím. Z  této doby pochází i  štukem bohatě zdobená kaple, Rytířský sál, Zdislavina světnička a další místnosti k ní přiléhající. Od poloviny 18. století už k žádné výrazné přestavbě Lemberka nedošlo. Gallasové a  posléze Clam-Gallasové se věnovali převážně základní údržbě  a  opravě.  Poslední šlechtickou majitelkou zámku byla princezna Gabriella Auesperková rozená Clam-Gallasová. Od roku 1945 je zámek majetkem státu.
Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Další aktuality

Potěšte se krásou křehkých květů i uprostřed zimy v liberecké botanické zahradě

Jestliže v těchto dnech vstoupíte do liberecké botanické zahrady, ocitnete se ve zcela jiném světě. Mezi rozkvetlými cizokrajnými rostlinami určitě zapomenete na nevlídné zimní počasí. Botanická zahrada v Liberci se může pochlubit zejména orchidejemi – jejich sbírka je nejrozsáhlejší v celé České republice. Letos vykvetl také unikátní žlutokap, k mimořádné události došlo teprve potřetí!
Liberecký kraj | Příroda

Legendární Jizerská 50 se pojede už tento víkend

Nejznámější český závod na běžkách vstupuje letos již do 56. ročníku. Pojede se od pátku 9. do neděle 12. února 2023. Kromě hlavního padesátikilometrového závodu nabízí organizátoři účastníkům možnost závodit na kratších tratích. Vybírat lze z množství tras na 50, 25 či 10 kilometrů klasicky, 17 nebo 30 kilometrů volnou technikou anebo noční sprint na 1,5 kilometrů soupaž. Připravena je také trať pro nejmenší běžce a štafetové závody. Na trati se opět sejdou všichni – profesionálové i hobby jezdci.
Liberecký kraj | Zimní sporty

10 tipů na nejlepší sjezdovky v Krkonoších

Krkonoše jsou pro milovníky zimních sportů jako stvořené. Sjezdové lyžování zde má nejdelší tradici u nás, první obloučky na dobových ski se učili roku 1892 zaměstnanci hraběte Jana Harracha, který lyže do českých zemí přinesl. Nejstarší českou sjezdovku hledejte v Peci pod Sněžkou, Rokytnice nad Jizerou zase nabízí lyžařům nejdelších sjezdovou trať v Krkonoších (3185 m). V našich tipech objevíte ta nejlepší zimní střediska našich nejvyšších hor. Užijte si krkonošské sjezdovky!
Liberecký kraj | Zimní sporty

Rozhledna Tábor láká k zimním procházkám

Když slunce v zimě venku svítí, příroda v Českém ráji vykouzlí neopakovatelnou atmosféru a podívanou. Jakmile bude krásný slunný den, udělejte si zimní procházku na vrch hory Tábor, kde můžete pohlédnout na okolní malebnou krajinu z rozhledny, která bezesporu patří mezi ty nejkrásnější na českém území.
Liberecký kraj | Příroda