Úvod > Aktuality > Legendární Kinoautomat ve Světozoru oslaví padesát let od svého uvedení
Legendární Kinoautomat ve Světozoru oslaví padesát let od svého uvedení
">
Kultura

Legendární Kinoautomat ve Světozoru oslaví padesát let od svého uvedení

  • Vydáno5. června 2017
První interaktivní film historie Kinoautomat: Člověk a jeho dům, který se divákům poprvé představil na světové výstavě EXPO’67 v Montrealu, letos slaví padesát let od svého prvního uvedení. Diváci jej budou moci vidět v kině Světozor, a to ve třech projekcích 6., 7. a 15. června. Moderátorem bude herec Tomáš Matonoha.
foto herci KinoautomatKinoautomat: Člověk a jeho dům sleduje osudy poněkud nešikovného pana Horáka ztvárněného Miroslavem Horníčkem. Diváci pomocí hlasování rozhodovali o jeho dalších krocích, a to v momentu, kdy se herec objevil na pódiu a samotný snímek se zastavil. K natočení unikátního díla přizval Radúz Činčera část tvůrčí elity šedesátých let.

Námět a scénář dal společně dohromady s Pavlem Juráčkem, Jánem Roháčem a Vladimírem Svitáčkem, na příběhu se podílel i představitel hlavní role herec Miroslav Horníček. V dalších rolích v Kinoautomatu hrají Miroslav Macháček, Josef Somr, Karla Chadimová, Libuše Švormová, Jiří Schmitzer a další. Zajímavostí je, že Miroslav Horníček neuměl anglicky a své výstupy pro zahraniční publikum se tak naučil pouze zpaměti a foneticky.
 

Kinoautomat se za hranice nedostal

Fronta na KinoautomatUž do Montrealu se tehdy sjeli zástupci nejrenomovanějších filmových produkcí jakými byly Paramount Pictures a Universal Studios. Všichni chtěli Kinoautomat. Jenže scénárista a režisér Radúz Činčera nesměl jako občan ČSSR nic sám rozhodnout, natož pak prodat. A tehdejší rozhodovatelé postoupili Kinoautomat jakési producentce, které stát dlužil peníze za spolupráci na oskarovém filmu Obchod na korze. Namísto vyrovnání dluhů předhodil sousto: Kinoautomat. A ta, jelikož snadno získala, neinvestovala dál, neudělala s Kinoautomatem nic.

V roce 1972 byl Kinoautomat rozhodnutím shora zakázán jako "ideologicky nepřístupný" a na několik desítek let se zařadil do pomyslného trezoru mezi řadu dalších snímků spjatých s tvz. Novou vlnou.
 

Kinoautomat a Světozor

Projekt Kinoautomatu je s kinem Světozor dlouhodobě spjatý. Samotné kino tehdy na konci šedesátých let prošlo nákladnou rekonstrukcí, přičemž první premiéra se konala čtyři roky po Světové výstavě. „Bylo třeba “prodrátovat” všechna sedadla, na která se montovala tlačítka pro hlasování. Dráty pak vedly do centrálního počítače za plátnem. Tehdy zabíral celou jednu místnost. A do projekční kabiny se muselo vejít šest filmových projektorů, ve kterých paralelně běžely varianty příběhu.
Kino Světozor v Praze

Kino Světozor v Praze

Kino Světozor, které bylo vystavěno roku 1918, se nachází pod stejnojmennou pražskou pasáží. Několik let po první projekci bylo kino přestavěno na kabaret, ale k původní funkci se vrátilo v roce 1957. Od roku 2004 se Světozor stal artovým premiérovým kinem.