Úvod > Aktuality > Legendární Jizerská 50 se pojede už tento víkend
Legendární Jizerská 50 se pojede už tento víkend
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zimní sporty

Legendární Jizerská 50 se pojede už tento víkend

  • Vydáno9. února 2022
Nejznámější český závod na běžkách vstupuje letos již do 55. ročníku. Pojede se od pátku 11. do neděle 13. února 2022. Kromě hlavního padesátikilometrového závodu nabízí organizátoři účastníkům možnost závodit na kratších tratích. Vybírat lze z množství tras na 50, 25 či 10 kilometrů klasicky, 30 kilometrů volnou technikou nebo noční sprint na 1,5 kilometrů soupaž. Připravena je také trať pro nejmenší běžce a štafetové závody. Mimo profesionálů nastoupí do stopy letos také hobby jezdci. Podmínkou startu už není, díky novým pravidlům, očkování nebo prodělání nemoci Covid-19.
Jizerská 50V Česku není slavnějšího zimního závodu. Jizerská 50 je synonymem pro běžecké lyžování. Je výzvou a zároveň silným zážitkem. Na začátku tradice trvající 55 let stáli severočeští horolezci, dnes jsou to tisícovky nadšených běžkařů, kteří si užívají jedinečnou atmosféru v srdci Jizerských hor.

Účastníky i jejich doprovod čeká každoročně pestrý program po celé tři dny trvání akce. Kromě hlavního padesátikilometrového závodu nabízí organizátoři účastníkům možnost kratších tratí. Vybírat mohou z bohatého množství – 50, 25 či 10 kilometrů klasicky nebo 30 kilometrů volnou technikou. Připravena je také trať pro nejmenší běžce a štafetové závody.
 

„Hobíci“ mohou vyrazit do stop Jizerské 50 v originálních kostýmech

Jizerská 50Po roční pauze se do stopy ČEZ Jizerské 50 konečně vrací hobíci. A právě oni dělají Jizerskou 50 takovou, jaká je! Pojďte zpestřit závod sobě i ostatním závodníkům. Lyžníci, kteří se chtějí kromě závodění i trochu pobavit, mohou vyjet v rozmanitých kostýmech a spojit skvělý sportovní zážitek s maškarním. Závodník v nejlepším kostýmu navíc získá startovné na příští ročník zdarma!

Navíc podle nových hygienických pravidel mohou na start Jizerské padesátky všichni přihlášení. Podmínkou už není očkování nebo prodělání nemoci. Umožňuje to nařízení vlády, které začne platit 9. února. V prostoru startu ale musejí mít všichni závodníci respirátor nebo nanoroušku.
 

Součástí Jizerské 50 je i bohatý doprovodný program

poslední závodNa účastníky závodů čeká bohatý třídenní program plný sportovních a kulturních zážitků. Kromě nejrůznějších lyžařských závodů na vás čeká například koncert ČEZ Energy fest v Liberci, jehož hlavní tváří bude kapela Chinaski. V pátek 11. 2. víkend plný dobrodružství odstartuje nejen na stadionu, ale také v Jablonci nad Nisou na Mírovém náměstí s kapelou Tata Bojs.

Účastníci závodu si mohou vychutnat i předpremiéru filmu Poslední závod. Každý, kdo se prokáže svým startovním číslem, může s sebou vzít ještě jednoho člověka jako doprovod. A co víc! Speciální nebude jen tato projekce, ale také cena – vstupné účastníci (a případně jejich doprovod) zakoupí se slevou 50%. Projekce filmu se uskuteční v sobotu 12. února od 15:00 a od 17:00 v CineStar v Liberci (OC Nisa). Vstupenky zakoupíte na místě v pokladně kina. A věřte, že tento ojedinělý zážitek bude ještě intenzivnější, také díky přítomnosti tvůrčího a hereckého týmu.

Devět performerů si pro příznivce závodu připravilo krátké loutkové ztvárnění příběhů z Jizerských hor a Jizerské 50. Svá divadýlka si budou nosit s sebou a předvedou je pocestným, které na své trase městem Jablonec potkají. Performeři budou ke svým výstupům startovat v sobotu 12. února v 13:00, 15:00 a 17:00 hodin, vždy od radničních schodů na Mírovém náměstí. Pohybovat se pak budou celou  hodinu v prostoru ohraničeném Eurocentrem, SUPŠ a VOŠ, CENTRALEM, ulicí Spálenou, Dolním náměstím a Letní scénou Eurocentra.
Lyžařský závod Jizerská 50

10.2.
12.2.
Lyžařský závod Jizerská 50

Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 56. ročník. ČEZ Datum konání bylo opět stanoveno na druhý víkend v únoru, akce se bude konat konkrétně 10.-12. 2. 2023.

Skiareál Bedřichov

Skiareál Bedřichov

Skiareál Bedřichov disponuje 8 vleky. Lyžovat můžete na 9 sjezdovkách s lehkou a střední obtížností. Noční lyžování si vyzkoušíte na sjezdovce Malinovka. A pokud chcete prozkoumat okolí, stačí přezout lyže a vyrazit na běžkařské tratě Jizerské magistrály.

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála – ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Další aktuality