Úvod > Aktuality > Legendární Jizerská 50 se pojede už tento víkend

Legendární Jizerská 50 se pojede už tento víkend

Vydáno 6. února 2020 Zimní sporty
Nejznámější český závod na běžkách se uskuteční v původní podobě! Prosby tisíců běžkařů a pořadatelů 53. ročníku ČEZ Jizerské 50 byly vyslyšeny. Díky sněhové nadílce posledních dní se víkendové závody budou moci uskutečnit na většině míst původních tras. Tím se ruší rezervace do okruhů, každý účastník vyrazí na trať podle původního časového harmonogramu. V rámci třídenního programu se od 7. do 9. února poběží individuální závody na 25, 30 a 50 kilometrů.
Jizerská 50V Česku není slavnějšího zimního závodu. Jizerská 50 je synonymem pro běžecké lyžování. Je výzvou a zároveň silným zážitkem. Na začátku tradice trvající 53 let stáli severočeští horolezci, dnes jsou to tisícovky nadšených běžkařů, kteří si užívají jedinečnou atmosféru v srdci Jizerských hor.

Účastníky i jejich doprovod čeká každoročně pestrý program po celé tři dny trvání akce. Kromě hlavního padesátikilometrového závodu nabízí organizátoři účastníkům možnost kratších tratí. Vybírat mohou z bohatého množství – 50, 25 či 10 kilometrů klasicky nebo 30 kilometrů volnou technikou. Připravena je také trať pro nejmenší běžce a štafetové závody.
 

Závody se pojedou, sníh nakonec napadl

Jizerská 50Jizerská 50 se díky nadílce nového sněhu pojede v téměř celé délce. Pořadatelé odvolali plán na kratší okruhy a starty v blocích rozdělených do tří dnů. Každý účastník závodu vyrazí na trať podle původního časového harmonogramu. Počítá se s variantou plného závodu s minimálními změnami okolo problémových partií.

Problémové úseky jsou na Jizerce, Krásné Máří nebo na Olivetské hoře. Aktuálně na trasách závodu pracují desítky lidí, ti připravují nejen zázemí závodu, ale také trasy. Nejproblémovější úsek je na Jizerce, ale je pravděpodobné, že se pojede i tudy. Připravena je i varianta s otočkou u bunkru, což by trasu zkrátilo cca o tři kilometry. O tom, kudy nakonec trať povede se rozhodne až těsně před startem závodu.

Výdej startovních čísel bude zahájen v pátek 7. února 2020 v 9 hodin v OC Nisa Liberec.
Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála - ráj pro běžky i pěší turistiku

Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.

Ski areál Bedřichov

Ski areál Bedřichov

Ski areál Bedřichov disponuje 8 vleky. Lyžovat můžete na 9 sjezdovkách s lehkou a střední obtížností. Noční lyžování si vyzkoušíte na sjezdovce Malinovka. A pokud chcete prozkoumat okolí, stačí přezout lyže a vyrazit na běžkařské tratě Jizerské magistrály.

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Po stopách Jizerské 50 na běžkách

Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.

Další aktuality

27.5.
2020
#světovéČesko a Liberecký kraj

#světovéČesko a Liberecký kraj

Českolipsko a Jizerské hory | Letní sporty
20.5.
2020
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci se opět těší na návštěvníky

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci se opět těší na návštěvníky

Českolipsko a Jizerské hory | Kultura
21.4.
2020
#světovéČesko a výlet na Čapskou palici a další bizarní skalní věže

#světovéČesko a výlet na Čapskou palici a další bizarní skalní věže

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda