Úvod > Aktuality > Ledové víno ovládne opět Lednici – světový den ledového vína v Lednicko-valtickém areálu
Ledové víno ovládne opět Lednici – světový den ledového vína v Lednicko-valtickém areálu
"> "> ">
Památky

Ledové víno ovládne opět Lednici – světový den ledového vína v Lednicko-valtickém areálu

  • Vydáno24. srpna 2014
O posledním srpnovém víkendu se v prostorách zámku Lednice uskuteční čtvrtý ročník soutěže Světového dne ledového vína – IceWine du Monde 2014. Mezinárodní soutěže ledových, slámových a dalších vybraných sladkých vín se i letos zúčastní desítky vinařů z několika zemí. Odbornou část soutěže, která získala mezinárodní renomé i díky přísným pravidlům pro soutěžící vzorky, doplní víkendový Oper Air Festival v prostorách anglického parku zámku Lednice na Moravě.

Složitý proces – sladká odměna

Pro obě přívlastková vína je typický vysoký zbytek přírodního cukru a nižší obsah alkoholu. Aroma takových vín připomínají kandované ovoce, hrozinky, med nebo marmeládu. U ledových vín je podmínkou, aby byly hrozny sbírané při teplotách nižších než mínus 7°C a zpracované tak, aby před lisováním nedošlo k jejich rozmrznutí. U slámových vín se vyžaduje uskladnění na slámě nebo sušení vzduchem po dobu nejméně tří měsíců. Pro výrobu těchto vín jsou vhodné odrůdy s přirozeně vyšším obsahem kyselin, především Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Tramín červený, Rulandské šedé, Frankovka, Cabernet Sauvignon a Neuburské.
 

Jedinečná možnost pro vinaře

Cílem soutěže je poskytnout výrobcům ledových a slámových vín příležitost vzájemného srovnání na světové úrovni a upozornit na Česko jako na vinařskou destinaci. Soutěž tak vytvoří příležitost pro vzájemná setkání odborníků zainteresovaných v produkci ledového a slámového vína a zároveň ukáže různorodost a bohatství sortimentu těchto vín.
 
Vzorky vín lze do odborné části soutěže přihlásit až do 8. srpna 2014, v současné době jsou již přihlášeny desítky vzorků z Rakouska, Kanady, Chorvatska, Německa, Švýcarska, Slovenska i České republiky. Ledová a slámová vína jsou vyráběna specifickými metodami pouze v zemích, které mají klimaticky odpovídající podmínky.

Obsah zbytkového cukru musí být u všech předkládaných vzorků minimálně 45 g/l, pocházet musejí z ucelené šarže nejméně 100 l a nelze akceptovat vína dolihovaná. Statut soutěže zaručuje, že všechny přihlášené vzorky splňují vysoký standard.

Slavnostní vyhlášení a zakončení odborné části čtvrtého ročníku se uskuteční v reprezentativních prostorách rytířského a loveckého sálu zámku Lednice, soutěž se i letos bude konat pod záštitou Mezinárodní organizace pro révu a víno OIV. Velké zlaté medaile souteže získala v roce 2013 vína z Vinařství Josef Valihrach s.r.o. a Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
 

Soutěž pro celou rodinu

V sobotu a v neděli se budou moci návštěvníci z řad široké veřejnosti zapojit do soutěže (po příchodu do areálu si budou moci vyzvednout leták s plánkem Lednicko-valtického areálu s vyznačenými soutěžními stanovišti, na nichž budou připraveny drobné soutěžní úkoly) – pokud navštíví vyznačená místa, obdrží razítko k patřičné destinaci v plánku.
 
V případě, že účastník získá, alespoň poloviční počet razítek z celkového počtu vyznačených destinací, odevzdá v cílové stanici (označená schránka u pódia) vyplněný leták a bude se moci rozhodnout, zda si na místě vybere drobný dárek nebo raději postoupí do celkového slosování o hlavní výhru (každý den, budeme losovat 10 hlavních výher- např. víkendový pobyt pro 2 osoby v turisticky zajímavé destinaci v ČR, večeře ve vybrané restauraci, nebo degustace v Salonu vín ČR).
Vinařská naučná stezka Valtice

Vinařská naučná stezka Valtice

Vinařská naučná stezka ve Valticích a okolí představuje jedno z významných center Mikulovské vinařské podoblasti. Pětikilometrovou trasu naučné stezky lze absolvovat pěšky, nebo na kole. Trasa je značená a vybavena 19 trojjazyčnými informačními panely.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika