Úvod > Aktuality > Ledové umění ovládlo Pustevny – řezbáři představili svá díla
Za ledosocháním se vydejte do Rožnova pod Radhoštem a Špindlerova mlýna
"> Za ledosocháním se vydejte do Rožnova pod Radhoštem a Špindlerova mlýna "> "> ">
Zážitky

Ledové umění ovládlo Pustevny – řezbáři představili svá díla

  • Vydáno12. ledna 2020
Opět po roce se na Pustevny vrítil festival ledových soch – Ledové Pustevny 2020. Řezbáři v pátek dorazili na místo a pilně pracovali svých výtvorech. Letos se podíváte do dvou stanů s rozdílnou tematikou: v prvním najdete expozici ledových soch nazvanou Z Pusteven do světa a druhý stan je plný soch zvířat. Festival ledových soch se bude koná od 11. do 26. 1. 2020, vstupné je o víkendu za 50 Kč, ve všední den zdarma.

Ledové sochy PustevnyOblíbený cíl turistů z celé Moravy a Slezska, horské sedlo Pustevny, oživí od 11. do 26. ledna sochy z ledu od profesionálních sochařů z nejrůznějších zemí světa. Výtvory deseti ledových mistrů se budou sochat z ledových kvádrů o rozměrech 1 x 0,5 x 0,25m, jeden kus váží 150 kilogramů. Ledové polotovary se vyrábějí v profesionálním výrobníku ledových kvádrů ze speciální filtrované vody, díky které je led překrásně čirý. Celkem se na Pustevnách pracuje se 40 tunami ledu.

ledové sochyV jednom stanu se nachází světadíly, takže sochy zde symbolizují typické stavby pro daný světadíl. Třeba v Evropě vyrostla Eiffelova věž, v Americe socha Svobody, v Africe sfinga a pyramidy... V neděli 12. ledna ledoví řezbáři dokončí ledovou zoo. Vznikne zde 2,5 m vysoká socha velryby, ledního medvěda nebo tučňáků. Dva sochaři pracují také na sněhových sochách, které dříve na Pustevnách vznikaly, v posledních letech se však kvůli nestálému počasí dělaly sochy z ledu. Letos vznikají pod širým nebem sněhové sochy tarantule, sněhový bar a stěna s různými postavami ze světa.

ledové sochyLedové sochy si bude možné prohlédnout každý den od 8:30 do 16:30 hodin. Vstupné je o víkendu za 50 Kč, ve všední den zdarma. Na příchozí také čeká spousta her a soutěží s Hitrádiem Orion, ledové srdce, bobovací hora, sněhové sochy a bar (za příznivého počasí), fotokoutky a spousta další zábavy pro celou rodinu! Doprovodný program se koná pouze o víkendech, vstup do stanů je možný po celý týden.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.