Úvod > Aktuality > Ledové umění ovládne Pustevny – řezbáři představí svá díla na téma Noemova archa
Zdroj foto: mapy.cz, autor Petr Belica
Zážitky

Ledové umění ovládne Pustevny – řezbáři představí svá díla na téma Noemova archa

  • Vydáno11. ledna 2024
Opět po roce se na Pustevny vrátí festival ledových soch – Ledové Pustevny 2024. Řezbáři již dorazili na místo a pilně pracují na svých výtvorech. Tradiční ledová výstava je tentokrát zaměřena na téma Noemova archa. Těšit se tak můžete nejen na nejrůznější zvířata, ale také například i na obří ledovou loď! Festival ledových soch se letos koná od 13. ledna do 4. února 2024, vstupné je za 100 Kč. Ten, kdo přijede lanovkou, má vstup na výstavu zdarma.

Zdroj foto: mapy.cz, autor Petr BelicaOblíbený cíl turistů z celé Moravy a Slezska, horské sedlo Pustevny, oživí od 13. ledna do 4. února sochy z ledu od profesionálních sochařů z nejrůznějších zemí světa. Výtvory sedm ledových mistrů právě sochá z ledových kvádrů o rozměrech 1 x 0,5 x 0,25m, jeden kus přitom váží 150 kilogramů. Ledové polotovary se vyrábějí v profesionálním výrobníku ledových kvádrů ze speciální filtrované vody, díky které je led potom překrásně čirý. Celkem se na Pustevnách pracuje se 40 tunami ledu. Kromě soch z ledu budou nově k vidění i sněhové sochy, připraven je i bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

Tématem letošní výstavy je biblický příběh o Noemovi a jeho arše, která zachránila před potopou světa všechny druhy zvířat. Můžete se tedy těšit na zpodobnění nejrůznějších živočichů, ale také obří ledovou loď.  V minulosti zde vyrostly, v rámci ledové zoo, například 2,5 m vysoké sochy velryb, ledního medvěda nebo tučňáků. Jaké budou ty letošní se necháme překvapit. Sochy se nacházejí ve stanech, kde panuje mrazivá teplota, aby se zabránilo jejich předčasnému roztátí. Otevírací doba stanů s ledovými sochami je denně od 9:00 do 16:30 hodin. Výstava sice oficiálně potrvá od 13. ledna do 4. února 2024, nicméně sochy jako pokaždé zůstanou na místě, dokud neroztají.
 

Sněhové sochy u hotelu Ráztoka

sochy ze sněhuLetošní novinku sněhové sochy naleznete u hotelu Ráztoka – z Pusteven jde o nenáročnou asi tříkilometrovou procházku. Kromě chůze můžete trasu zdolat i během na lyžích, k dispozici jsou upravené trasy. Sněhové sochy již dříve na Pustevnách vznikaly, nestálá zima však v posledních letech tuto kratochvíli omezila a k jejich návratu tak dochází po mnoha letech až letos. Pamětníci si však možná vzpomenou na sněhové sochy medvěda či tarantule, sněhový bar anebo stěnu s různými postavami.

Ledové sochy si bude možné prohlédnout každý den od 9:00 do 16:30 hodin. Vstupné na ledový festival je 100 Kč a lístky si lze koupit přímo před stany se sochami. Pokud vyjedete na Pustevny lanovkou z obce Trojanovice, budete mít vstup na výstavu zdarma – uschovejte si proto jízdenku, poslouží vám jako vstupenka. Bezplatný vstup platí i pro děti do 10 let. Návštěvníci s průkazem ZTP/P obdrží 50% slevu, takže zaplatí 50 Kč. Jestliže pojedete za sochami autem, doporučujeme vám využít bezplatné parkoviště u hotelu Ráztoka (parkoviště P1, max. kapacita 60 vozidel).

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť – tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky – Praděd, Malou a Velkou Fatru.

Trojanovice

Trojanovice

Obec Trojanovice vznikla dlouhodobou salašnicko-pasekářskou kolonizací. První písemná zpráva o ní pochází z roku 1750. Obec se nachází v nadmořské výšce 500 metrů, přímo pod nejznámějšími vrcholy Beskyd, jako jsou Pustevny, Radhošť nebo Velký Javorník. Součástí obce jsou četné památky a turisté zde naleznou množství tras pro pěší i cykloturistiku, nechybí ani trasy pro běžkaře.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Dolní Bečva

Dolní Bečva

Obec Dolní Bečva leží těsně pod vrcholy beskydských hor v okrese Vsetín ve Zlínském kraji. První písemná zpráva pochází z roku 1597. Obec se nachází v nadmořské výšce 427 metrů. Nejtěsněji přiléhá k městu Rožnov pod Radhoštěm a obci Prostřední Bečva. Středem vsi vede významná komunikace č. 35, která směřuje ke státní hranici se Slovenskem. Hraniční přechod Bílá-Bumbálka/Makov je od Dolní Bečvy vzdálen pouhých 18 km. Zajímavostí je to, že v katastru obce se nachází socha boha Radegasta a také část vrcholu Radhoště.

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu.

Na zimní výlet z Kunčic pod Ondřejníkem

Na zimní výlet z Kunčic pod Ondřejníkem

Horská obec Kunčice pod Ondřejníkem je ideálním východiskem turistických cest do beskydských hor. V zimě jsou v okolí Kunčic výborné podmínky pro turisty na běžkách. Od železniční stanice Kunčice pod Ondřejníkem vedou dvě turistické trasy – modrá (náročnější) a zelená.

Vrchol Tanečnice nedaleko Pusteven

Vrchol Tanečnice nedaleko Pusteven

Tanečnice (1084 m n.m.) je výrazný vrchol, který se zvedá severovýchodně nad horským rekreačním střediskem Pustevny. Právě z Pusteven vede na vrchol kopce červená turistická značka.

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny v Beskydech

Horské sedlo Pustevny je jedno z nejvýznamnějších horských středisek v Beskydech. Nachází se v Radhošťské hornatině mezi vrchy Radhošť a Tanečnice. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu Dušanem Jurkovičem.

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

Lanovka z Ráztoky na Pustevny – první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali.

Na výlet z Trojanovic za výhledy a vrcholy Beskyd

Na výlet z Trojanovic za výhledy a vrcholy Beskyd

Trasa Pustevny – Čertův mlýn- Martiňák – Horní Bečva je nenáročná, dlouhá 14 km a celá vede po červené turistické značce.

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy – to je název sedmi cyklistických tratí různých obtížností a délek, které propojují nejatraktivnější místa Radegastových Beskyd. Středem sedmi tras bude oblast Horeček mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Trojanovicemi.

Další aktuality

Rozhledna na Velkém Javorníku čeká na turisty i v zimě

Velký Javorník, jehož vrchol leží 918 metrů nad hladinou moře, patří mezi nejoblíbenější cíle beskydských turistů. Nejvyšší vrchol Veřovických vrchů, láká ke krásným výhledům také v zimním období. Vršek hory je křižovatkou několika turistických cest a pro svůj jedinečný výhled je oblíbeným cílem návštěvníků ze širokého okolí již více než sto let. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Prožijte Valentýn v Zoo Ostrava za zvýhodněné vstupné

Hledáte pro svou drahou polovičku netradiční dárek u příležitosti oslav svátku zamilovaných? Můžete ji pozvat v sobotu 17. února do ostravské zoologické zahrady. Zamilované páry mohou využít zvýhodněné vstupné do zoo a zúčastnit se speciální komentované prohlídky zaměřené na partnerské soužití zvířat. A samozřejmě se nemusí jednat jen o čerstvě zamilované, ale také páry, kteří spolu již nějakou dobu žijí…
Moravskoslezský kraj | Příroda

Navštivte výukové centrum v ostravské zoo během jarních prázdnin

Chystáte-li se o jarních prázdninách navštívit ostravskou zoologickou zahradu, můžete během prohlídky zavítat také do výukového centra, které je ve dnech 5. 2. až 15. 3. 2024 mimořádně otevřeno pro veřejnost! S prodlužujícím se dnem se postupně prodlužuje i otvírací doba ostravské zoologické zahrady. Od února je totiž otevřena o hodinu déle, tj. od 9 do 17 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 2. února 2024 se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimo-sezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Halda Ema v Ostravě už není aktivní, bude více přístupná pro turisty

Halda Ema je oblíbené místo místních i turistů i fotografů lačnících po pěkné fotce Ostravy. Od listopadu 2023 již není aktivní haldou a město plánuje její revitalizaci. Dnes se po ni turisté mohou pohybovat jen po značené okružní turistické trase.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Skvosty našich národních parků a chráněných oblastí: 20 nejkrásnějších míst, která navštívit v Poodří

Chráněná krajinná oblast Poodří ochraňuje v severovýchodní části Moravské brány krajinu nivy řeky Odry a jejích přítoků. Ráz oblasti dává meandrující řeka Odra, její tůně a slepá ramena, a samozřejmě okolní lužní lesy, mokřadní louky a několik desítek rybníků. Poznejte území, které je domovem řady ohrožených, a zvláště chráněných druhů rostlin i živočichů.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Sedmý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 27. – 28. ledna 2024 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Ostravy

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Ostravy, anebo se do moravsko-slezské metropole chystáte, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Chybu neuděláte s Vítkovicemi, Porubou a ani se samotným centrem města.
Moravskoslezský kraj | Památky