Úvod > Aktuality > Ledovou stěnu ve Víru ovládne v sobotu Mistrovství v ledovém lezení na rychlost
Ledovou stenu ve Víru ovládne v sobotu Mistrovství v ledovém lezení na rychlost
"> Ledovou stenu ve Víru ovládne v sobotu Mistrovství v ledovém lezení na rychlost "> Jedinecný lezecký terén je prístupný všem zájemcum o tento atraktivní sport "> Díky umelému osvetlení je možné i vecerní a nocní lezení
Zimní sporty

Ledovou stěnu ve Víru ovládne v sobotu Mistrovství v ledovém lezení na rychlost

  • Vydáno11. února 2019
V sobotu 16. února 2019 se na Ledové stěně ve Víru na Českomoravské vrchovině bude závodit o Vírský cepín. Závod je Mistrovstvím České republiky v ledovém lezení na rychlost a zúčastnit se může každý, tak neváhejte a přijeďte si do údolí řeky Svratky poměřit rychlost, techniku a vytrvalost se zkušenými lezci nebo svými kamarády.
Vírský cepínVírský cepín je závod v ledovém lezení na rychlost. Úkolem soutěžících je překonat stanovenou cestu v co nejkratším čase. Registrace závodníků se uskuteční na místě ještě v den konání závodu.

Ledová stěna ve Víru představuje nejvyšší ledopád v České republice a vůbec nejvyšší uměle vytvořený ledový útvar v Evropě. Výška skály je 45 metrů, přičemž délka jednotlivých lezeckých cest se pohybuje v rozmezí 15 – 25 metrů. Díky umělému osvětlení je možné i večerní a noční lezení.

Do závodu se můžete přihlásit nejpozději ve 12:30 na místě konání – registrace v chatě Krabička. Přihlašovat se můžete online prostřednictvím rezervačního kalendáře. Přihlásíte-li se do pátku do 20:00, budete na místě při registraci platit pouze 100 Kč.

Vírská stěnaZájemci z řad veřejnosti o běžné lezení ledopádu se musí nejprve zaregistrovat přes webový formulář, přímo na stránkách ledové stěny.  Pokud zrovna nemáte všechno potřebné vybavení, můžete si domluvit zapůjčení cepínů, maček, přilby a úvazů ve zdejší půjčovně.

Ledová stěna byla na nynějším místě ve Víru poprvé otevřena v roce 2009. Zatím nejdelší sezonu měla v roce 2010. Trvala tři měsíce, za něž se na stěně vystřídalo přes dva tisíce lezců. Za ledovým lezením se můžete u nás mimo Víru vypravit také do Liberce, Krkonoš či Jeseníků.
Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Ledopád Labského dolu v Krkonošském národním parku

Pokud patříte k milovníkům horolezení, nenechte si ujít zimní variantu tohoto sportu, a to lezení po ledopádech, kterou lze v Krkonoších provozovat zcela legálně na pravém břehu Labe u konce upravované běžecké cesty Buď fit.

Ledová aréna v Liberci – největší ledová stěna ve střední Evropě

Ledová aréna v Liberci – největší ledová stěna ve střední Evropě

Horolezecký oddíl HMS Liberec připravil nový projekt zaměřený na ledové lezení – ledovou arénu v Liberci. Přímo v centru Liberce, v bývalém žulovém lomu, vznikla 30metrová ledová horolezecká stěna, svými rozměry největší ve střední Evropě.

Ledová stěna Vír

Ledová stěna Vír

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, uznaný jako cvičný terén ČHS, sloužící k nácviku ledového lezení. Nachází se v obci Vír na Českomoravské vrchovině v hlubokém údolí řeky Svratky.

Zubří stezky – cykloturistika v okolí Bystřice nad Pernštejnem

Zubří stezky – cykloturistika v okolí Bystřice nad Pernštejnem

Cyklistika se na Bystřicku těší velké oblibě, především kvůli rozličným možnostem, kam se na kole vydat. Proto byla pro příznivce tohoto sportu naplánována síť cyklistických stezek, které provedou nadšené sportovce, ale i turisty a rodiny s dětmi, okolím Bystřice nad Pernštejnem.