Úvod > Aktuality > Lázně v Jeseníku chystají májový ples v přírodě i sportovní lahůdky
Lázně v Jeseníku chystají májový ples v přírodě i sportovní lahůdky
"> "> "> "> ">
Lázně a wellness

Lázně v Jeseníku chystají májový ples v přírodě i sportovní lahůdky

  • Vydáno20. dubna 2016
Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku vstupují do nové sezony ambiciózně. Na květen chystají noční ples v přírodě, inspirovaný historií, s nedalekou Českou Vsí dokončují cyklostezky kolem lázní, v červnu otevřou první etapu environmentálního hřiště. Zároveň se stanou hostiteli nejlepších orientačních běžců Evropy i tradičního cyklistického Závodu míru.
Zahájení sezónyPoprvé v novodobé historii lázně pořádají ples pod širým nebem. Navazují tak na rok 1839, kdy lázeňská šlechta v čele s princem Nasavským a knížetem Lichtenštejnem uspořádala ples v přírodě. Gräfenberk prý tehdy svítil do dáli jako moře pramenů. Tradiční start sezony, který proběhne 13. až 15. května 2016, se ovšem v Jeseníku neobejde ani bez účasti samotného zakladatele lázní Vincenze Priessnitze a jeho choti Sofie, velkolepého promenádního koncertu, žehnání pramenů či koncertu na lázeňském hřišti. Jeho hudební hvězdou bude Věra Špinarová, předcházet budou hity Olympic revival.


Lázně nejen centrem vrcholového sportu

Závod MíruJesenické lázně se také stanou centrem vrcholového sportu. Na konci května, 21. až 28., budou hostitelem Mistrovství Evropy v orientačním běhu, přičemž některé ze závodních tratí organizátoři vytyčují samozřejmě v jejich okolí. Běžce vzápětí vystřídají cyklisté. Mistrovství Evropy bude jedinečným zážitkem. Lázně Jeseník ovšem budou potřetí také zázemím pro Závod míru. Pro vítězství jedné z etap budou muset mladí borci svižně vyjet i nepříjemné lázeňské stoupání. Závod, který patří do bodovací soutěže UCI do 23 let, se uskuteční 3. až 6. června 2016.

Novinkou letní sezony 2016 jsou v Jeseníku také cyklistické stezky pro rekreační jezdce. Tajemství zdejší části Rychlebských hor tak konečně můžete bezstarostně objevovat ze sedla bicyklu. Stezky kolem lázní, Jeseníku a České Vsi tvoří pět okruhů o celkové délce téměř osmdesát kilometrů. A vybere si každý! Příležitostný cyklista, cyklistická rodinka i náruživý biker si mohou trasu zvolit podle délky, převýšení a náročnosti terénu.
 

Herní park v opravdovém lese

U Bezručova prameneV blízkém sousedství unikátního Balneoparku vzniká nové, rozsáhlé přírodní hřiště. Herní prostor s názvem "Háj víly Ozdravy" citlivě využije a jedinečným způsobem rozvine přirozené lesní prostředí lázeňského vrchu. Na území Háje bude na děti čekat 16 herních ohnisek a herních či interaktivně vzdělávacích artefaktů. Jako první vzniká labyrint a stezka, která bude páteří celého prostoru. Herní park svým pojetím navazuje na tradici léčebného působení Vincenze Priessnitze, vycházející z ozdravné síly přírodních živlů. Bude zahrnovat i vodní prvky přizpůsobené dětem. Otevření první etapy parku je plánováno na Den dětí v Priessnitzových léčebných lázních 5. června.
 

U Bezručova pramene si můžete zahrát na dendrofon

Jednou z nejhezčích lázeňských stezek je 1,9 km dlouhá dětská stezka. Ta míjí Bezručův pramen a pramen Anna, u kterých se můžete kochat výhledy na Zlatohorskou vrchovinu z dřevěného altánu, či vyzkoušet zážitkový chodníček, menší podobu Balneoparku. Od letošního roku na vás u pramenů čekají další lákadla – doskočiště a dedrofon. Na doskočišti si svůj výkon můžete porovnat s některými obyvateli zdejších lesů. A copak je dendrofon? Lesní hudební nástroj! Představte si soustavu velkých píšťal z různých druhů dřevin. Jejich rozezvučením zjistíte, že každé dřevo má jiný zvuk a tón.
 

Novou naučnou stezkou kolem České Vsi

Nové CyklostezkyNa podzim loňského roku byla otevřena naučná stezka Česká Ves. Osmikilometrová trasa začíná uprostřed Rychlebských hor, na modré turistické značce vedoucí z lázní do České Vsi. Nabízí výhledy na Zlatohorskou vrchovinu, do polských rovin i na impozantní Sanatorium Priessnitz. Stezka míjí pozůstatky válečných zákopů, obnovenou dřevěnou kapličku uprostřed lesů, lesní pramen, o který se starají žáci tamní základní školy, kamenné menhiry i lezecké stěny. Zpestřením nejen pro malé turisty jsou vodní mlýnky na Pompeho říčce, kde můžete zvednout stavidlo a pustit vodu do náhonu se třemi mlýnskými koly.

Přímo v České Vsi, kde se narodila manželka Vincenze Priessnitze i jeho konkurent Johann Schroth, zakladatel lázní v Dolní Lipové, můžete také navštívit muzeum veteránů nebo se vyřádit v tamním Adrenalin Parku Jeseníky.
Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

V Priessnitzových lázních v Jeseníku najdete evropskou raritu, balneopark, který se rozprostírá nad lázeňským areálem. Pojetí balneoparku navazuje na tradiční vodoléčebné metody Vincenze Priessnitze a rozvíjí jeho světově proslulou filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem.

Dětská stezka v Lázních Jeseník

Dětská stezka v Lázních Jeseník

Středně náročný turistický okruh v Priessnitzových lázních v Jeseníku zaměřený na děti měří necelé dva kilometry. A určitě nejen ti nejmenší zde ocení možnost vyzkoušet si hru na dendrofon – lesní hudební nástroj!

Naučná stezka kolem České Vsi poblíž Jeseníku

Naučná stezka kolem České Vsi poblíž Jeseníku

Naučná stezka okolím České Vsi má 25 zastavení. Osmikilometrová stezka vede z lokality Krajník přes centrum České Vsi do okolí Čertových kamenů. V téměř celé své délce vede po turistické cestě značené modrou barvou, územím CHKO Jeseníky.

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory se nacházejí severně od města Jeseník. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem, z jihu Hrubým Jeseníkem. Hlavní hřeben leží na Česko-Polské hranici, odkud Rychlebské hory pokračují do Polska.

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Sedmikilometrová stezka vede kolem léčebných pramenů Lázní Jeseník a seznámíte se na ní nejen o historii Jeseníku a lázních, ale také o tvrdém životě Vincenze Priessnitze, který zde roku 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí vyvěrá ze země okolo 80 pramenů.

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Dominantou a chloubou areálu Priessnitzových léčebných lázní i širokého okolí je budova hlavního sanatoria Priessnitz. Z hotelu připomínajícího spíše rozlehlé barokní zámky se naskýtá exklusivní výhled na hřebeny celého Hrubého Jeseníku.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.