Úvod > Aktuality > Lánský zámek se v září mimořádně otevře pro veřejnost
Lánský zámek se v září mimořádně otevře pro veřejnost
">

Lánský zámek se v září mimořádně otevře pro veřejnost

Vydáno 2. září 2018 Památky
Zajímá vás, jak vypadá letní sídlo českých prezidentů v interiérech? Mimořádnou možnost prohlédnout si "zapovězený" lánský zámek budou mít zájemci ve čtvrtek 6. a v pátek 7. září, kdy se budova otevře veřejnosti v rámci 100. výročí založení Československa.
zámek LányMimořádnou příležitost navštívit zámek v Lánech na Kladensku, který je letním sídlem českých prezidentů a obvykle není veřejnosti přístupný, budou mít zájemci ve čtvrtek 6. a v pátek 7. září, kdy je v Lánech plánován, při příležitosti 100. výročí založení republiky, den otevřených dveří.

Ve čtvrtek 6. 9. budou prostory od 8:00 do 13:00 přístupné pro předem objednané školní skupiny, od 13:00 do 18:00 a v pátek 7. 9. od 9:00 do 18:00 hodin pak pro veřejnost. Během obou dnů bude také otevn zámecký park. Mezi zpřístupněnými reprezentačními prostory bude například Společenský sál, Modrá jídelna či Žlutý salón, který jako audienční prostor využíval T. G. Masaryk.

Lánská oboraProhlídku není možné předem rezervovat a vstup do zámku nebude možný pro kočárky. Vozíčkáři si však interiéry zámku budou moci prohlédnout.

Raně barokní zámek Lány z roku 1652 vznikl přestavbou původního renesančního zámku z roku 1592. Od roku 1918 je majetkem státu a před rokem 1921 byl upraven na letní sídlo prezidentů republiky. Tomuto účelu slouží i dnes. Zámek tvoří dominantu rozsáhlého parku, který vznikl teprve v polovině 19. století. Jako součást parku byl zřízen rybník, později také skleníky. Zámecký park dále navazuje na Lánskou oboru.
Naučná stezka Lánská obora - ohrazená část křivoklátských lesů

Naučná stezka Lánská obora - ohrazená část křivoklátských lesů

Ohrazená část křivoklátských lesů se zvláštním režimem, určená odedávna pro reprezentační myslivost. Dnes je poblíž Lán zřízena naučná stezka s vyhlídkou pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Zámek Lány je veřejnosti nepřístupný, otevřen bývá ve výroční dny narození a úmrtí T.G.M. Navštívit však můžete zámecký park.

Zámecký park Lány a palmový skleník

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.