Úvod > Aktuality > Lánská obora slaví 300 let výstavou na Křivoklátě
Lánská obora slaví 300 let výstavou na Křivoklátě
">
Příroda

Lánská obora slaví 300 let výstavou na Křivoklátě

  • Vydáno29. května 2013
V letošním roce je to přesně 300 let od ohrazení Lánské obory, ohrazení, které mělo v roce 1713 zamezit tomu, aby zvěř přecházela do smečenského revíru. Výstavu věnovanou právě Lánské oboře a jejím tajemstvím si můžete až do 3. listopadu prohlédnout na hradě Křivoklát.
Lánská oboraRoku 1713 vytvořil Jan Josef z Valdštejna na císařskou žádost v severní části křivoklátského panství z lesních revírů tradičně bohatých na zvěř rozlehlou oplocenou oboru, určenou pro hony nejvyšších aristokratických kruhů. V roce 1817 byla v části starobylé valdštejnské obory nově zřízena menší Lánská obora o rozloze 3 000 ha, zahrnující revíry Lány a Ploskov, určená pro intenzivní chov vysoké zvěře.

Lánská obora byla normální veřejnosti nepřístupná, takže pro normální lid byla takovým tajemstvím. Nyní si můžete na hradě Křivoklát prohlédnout výstavu, která je právě Lánské oboře věnována.

Naučná stezka Lánská obora – ohrazená část křivoklátských lesů

Naučná stezka Lánská obora – ohrazená část křivoklátských lesů

Ohrazená část křivoklátských lesů se zvláštním režimem, určená odedávna pro reprezentační myslivost. Dnes je poblíž Lán zřízena naučná stezka s vyhlídkou pro pozorování zvěře v jejím přirozeném prostředí.

Další aktuality