!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Lanovky na českých horách prochází podzimní údržbou
Lanovky na českých horách prochází podzimní údržbou
"> "> ">
Zážitky

Lanovky na českých horách prochází podzimní údržbou

Vydáno 31. října 2019
Začátkem listopadu prochází většina našich lanovek pravidelnou podzimní údržbou, aby pak mohla sloužit dál v zimní sezóně. Nejvíce lanovek se v těchto dnech zastavilo v Krkonoších, technici se ale věnují i dalším lanovým drahám například na Šumavě, v Ústí nad Labem či na Ještědu. Přehled lanovek, které jsou nyní „na odpočinku“, ale i těch, které jezdí beze změn, vám přináší portál Kudy z nudy.

Lanovky na vrcholcích Krkonoš

Lanovka SněžkaÚdržbou projde lanová dráha na vrchol naší nejvyšší hory. Kabinková lanovka na Sněžku zatím jezdí v pravidelném režimu, tedy denně od 8 do 18 hodin. Bude tomu tak do neděle 3. 11. 2019. Od pondělí totiž bude lanovka procházet pravidelnou podzimní údržbou. Od 4. 11. do 6. 12. 2019 bude běžný provoz lanovky probíhat pouze o víkendech.

V současné době se navíc přidává problém s větrem, který na vrcholku Sněžky v některých dnech dosahuje přes 130 km/h. Úsek lanové dráhy z Růžohorek na vrchol Sněžky bývá proto někdy z bezpečnostních důvodů mimo provoz. Před tím, než se vydáte na výlet proto sledujte webové stránky lanové dráhy, kde najdete nejčerstvější informace.
 
Ve všední dny je nyní mimo provoz také kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu, ta jezdí pouze o víkendech od 8:30 do 16:00 hodin, každou 1/2 hodinu. V listopadu pojede o víkendech: 2. až 3.11., 9. až 10.11., 16. až 17.11., 23. až 24.11. Od soboty 30. listopadu 2019 bude zahájen pravidelný denní zimní provoz kabinkové lanovky.

MedvědínNa zahájení zimní sezóny čekají v listopadu i lanové dráhy z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch a z Velké Úpy na Portášky. Rozjedou se opět pravděpodobě až v prosinci.

Ve Špindlerově Mlýně čeká odstávka lanovku na Medvědín. Ta zatím jezdí denně od 9:00 do 16:00 hodin, avšak plánovaná odstávka jí čeká ve dnech 4. až 8. 11. a potom ještě 11. až 15. 11. 2019. V neděli 17. 11. jí čeká ukončení letního provozu. Do té doby je lanovka v provozu denně, každou půlhodinu.

Šestisedačková lanová dráha na Pláně je již mimo provoz a čeká na zimní sezonu. Také lanová dráha z Herlíkovic na Žalý ukončila letní sezonu a nejede ani lanovka na Čertovu horu v Harrachově, která rovněž čeká na zimu.
 

Na Kleť ano, na Pancíř ne

Také na Šumavě zahajují pravidelnou údržbu. Mimo provoz je od konce října lanovka na Špičáku a Pancíři, znovu se rozjedou o Vánocích. Naopak lanovka na Kleť je v provozu o sobotách a nedělích. Tam již odstávka proběhla a od soboty 2. listopadu bude opět plně v provozu, a to o víkendech od 9 do 17 hodin.
 

Lanovky na straně půlnoční

VětrušeÚstí nad Labem se můžete svézt lanovkou na Větruši, jejíž plánovaná údržba již proběhla začátkem října. Jezdí denně od 9:00 do 20:00, a to každých 15 minut.

Naopak podzimní odstávka ještě probíhá na kabinové lanovce na Ještěd, kde výluka trvá od 29. 10. do 8. 11. 2019. Běžný provoz by měl být zahájen v sobotu 9. 11. Jezdit se pak bude každý den, mimo pondělí, od 8 do 18 hodin vždy v pravidelných intervalech dle jízdního řádu (trať číslo 900). V pondělí jezdí lanovka pouze odpoledne od 14 do 19 hodin.
 

Západočeské lanovky

DianaPokud plánujete výlet na Klínovec, měli byste si pospíšit. Lanovka je v provozu už pouze od 30.10. do 3. listopadu 2019 vždy od 9:30 do 17:00. Přepravuje cyklisty i pěší. Od pondělí 5. listopadu už budete muset na vrchol vystoupat pěšky. Lanovky se zde znovu rozjedou až na začátku do zimní sezóny.

V lázeňských Karlových Varech vás přivítá oblíbená lanovka Diana, která v listopadu jezdí beze změn, denně od 9:00 do 17:00 hodin. Zavřeno bude mít pouze na Štědrý den 24. prosince.

Lanová dráha na Komáří vížku už bude mít technickou revizi brzo za sebou, mimo provozu byla od 30. 9. do 1. 11. 2019. Od soboty 2. 11. vás sveze denně každou hodinu (vždy "v půl") od 8:30 do 16:30 hodin.
 

Lanovky nejen na Moravě

Lanovka MacochaTaké beskydská lanovka na Pustevny už odstávku měla. Nyní jezdí denně od pondělí do neděle (8:00 až 17:00) s odjezdem každou půlhodinu.

Naopak v Jeseníkách bude probíhat pravidelná odstávka lanovky na Šerák po celý listopad. Zahájení zimního provozu bude v sobotu 30.11.2019 v 8:30 hod. Lanová dráha pak bude v provozu každý den. První jízda z Ramzové se koná v 8:30 hod., poslední ze Šeráku v 16:15 hod.

lanovka SněžníkPříznivci jeskyní by si neměli nechat ujít možnost navštívit Moravský kras – i zde se totiž svezou lanovkou. Lanovka mezi Punkevními jeskyněmi a propastí Macochou si již odstávkou prošla a výletníkům je k dispozici denně (kromě pondělí) od 8:40 do 14 hodin.

Lanovka Sněžník na Dolní Moravě je ještě v provozu od 1.11. do 13.12., a to o sobotách a nedělích 9:30 až 16:00. Poté se znovu rozjede až v zimě.
Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně

Lanová dráha ze Svatého Petra na Pláně

Lanovka ze Špindlerova Mlýna (Svatého Petra) na Pláně je v provozu denně, v zimní i letní sezóně. V létě přepravuje pěší turisty i cyklisty a jejich kola, v zimě je pak součástí Ski areálu Špindlerův Mlýn - Sv. Petr. Moderní šestisedačková lanovka zde slouží od roku 2015.

Sedačková lanovka Herlíkovice - Žalý

Sedačková lanovka Herlíkovice - Žalý

Čtyřsedačková lanovka s celoročním provozem vás doveze na vrchol Žalý, který je ideální výchozím bodem pro pěší turistiku, cykloturistiku i zimní sporty.

Lanová dráha Špindlerův Mlýn - Medvědín

Lanová dráha Špindlerův Mlýn - Medvědín

Čtyřsedačková lanovka vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Medvědín do nadmořské výšky 1235 m je výchozím bodem mnoha turistických túr a výletů. Na vrch Medvědín vás vyveze v létě i v zimě. Na Medvědíně jsou k dispozici dvě dětská hřiště a dvě stezky - Medvědí stezka a stezka s názvem Krakonošův příběh.

Lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou

Lanovka na Lysou horu v Rokytnici nad Jizerou

Lanovka na Lysou horu, která byla vystavěna v roce 1996 je ojedinělá tím, že jako jediná v ČR vede do I. zóny KRNAP. Její konečná stanice v nadmořské výšce 1.315 m je nástupním místem na běžeckou Krkonošskou magistrálu. V letním období je tato lanová dráha mimo provoz.

Lanovka z Ráztoky na Pustevny - první sedačková lanovka v Evropě

Lanovka z Ráztoky na Pustevny - první sedačková lanovka v Evropě

V roce 1940 byla zprovozněna lanová dráha z Ráztoky na Pustevny, první svého druhu nejen v naší republice, ale též v Evropě. V roce 2017 proběhla rekonstrukce horní stanice lanovky, která nyní nabízí zázemí pro turisty, půjčovu sportovního vybavení, samoobslužné bistro a mnoho dalšího.

Lanovka na Ještěd

Lanovka na Ještěd

Pravidelná jarní odstávka lanové dráhy na Ještěd je v roce 2019 delší než obvykle. Lanovka nepojede od 1. 4. do 20. 6. 2019.

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Lanová dráha Diana v Karlových Varech

Pozemní lanová dráha Diana v Karlových Varech, vystavěna v letech 1911 až 1912, byla v době zprovoznění nejdelší lanovkou v Rakousko-Uhersku. Je dlouhá 417 metrů, během cesty dosáhne převýšení 167 m při maximální rychlosti 2,04 m/s za 6 minut. Kapacita vozu činí 46 osob, vypravovány jsou dva vozy.

Lanovka v Areálu Kouty

Lanovka v Areálu Kouty

První šestisedačková lanovka v České republice vás odveze na vrchol sjezdovky Medvědí. Lanovka je dlouhá 2 km, spodní stanice se nachází ve výšce 588 m n. m a vrchol Medvědího je ve výši 1095 m n. m.

Lanovka na Špičák v Železné Rudě

Lanovka na Špičák v Železné Rudě

Lanovka vás přepraví ze Sport areálu Špičák až na vrchol Špičáku (1202 m). Přepraví zde bez problémů pěší i cykloturisty, paraglidisty a tělesně postižené turisty. Přeprava kol a kočárků je zde zdarma.

Černohorský Express - lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Černohorský Express - lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Původní visutá lanová dráha z Janských Lázní na Černou horu zahájila provoz již v roce 1928. Aktuálně na Černou horu jezdí osmimístná kabinková lanovka. V zimě slouží lyžařům, v létě je oblíbeným nástupním místem pro hřebenové túry.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 - je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Rozhledna na vrcholu Pancíř

Rozhledna na vrcholu Pancíř

Jeden z nejkrásnějších šumavských výhledů naleznete na vrcholu Pancíř (1214 m), odkud se naskýtá pohled daleko do Bavorska, na Velký Javor s horskou chatou Arberschutzhaus a za jasného počasí jsou vidět také Alpy.

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově - vstříc mamutím zážitkům

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově - vstříc mamutím zážitkům

Nahoru do výšky přes 1000 metrů nad mořem stoupá čtyřsedačková lanovka, která je v provozu celoročně. Ze sedačky lanové dráhy si lze navíc z bezprostřední blízkosti prohlédnout profil mamutího můstku pro lety na lyžích, jediného u nás a jednoho z šesti na světě.

Chata Jiřího na Šeráku

Chata Jiřího na Šeráku

Chata Šerák (Jiřího na Šeráku) ležící v nadmořské výšce 1351 m n.m. je kamenným pokladem, starším více jak 110 let, zasazeným do úpatí hřebene Hrubého Jeseníku. Šerák je přirozenou turistickou bránou k pěším túrám.

Lanová dráha Horní Mísečky - Medvědín

Lanová dráha Horní Mísečky - Medvědín

Ve Špindlerově Mlýně můžete i v letních měsících využívat lanovku na vrch Medvědín odkud vede spousta upravovanych turistickych tras. Medvědín je také ideálním startovacím místem pro paragliding.

Lanová dráha na Komáří vížku

Lanová dráha na Komáří vížku

Dvousedačková lanovka s celoročním provozem vás dopraví z centra města Krupky na vrchol Komáří vížky, kde se v blízkosti stanice nachází Horský hotel Komáří vížka s vyhlídkovou restaurací. Lanová dráha na Komáří vížku je nejdelší sedačková lanovka bez mezistanice v České republice.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Rozhledna na Hnědém vrchu v Peci pod Sněžkou

Rozhledna na Hnědém vrchu v Peci pod Sněžkou

Nad Pecí pod Sněžkou na Trutnovsku můžete vyrazit na rozhlednu na Hnědém vrchu, která funguje od začátku prázdnin 2009. Výstup na Hnědý vrch si můžete zpříjemnit jízdou na lanové dráze, která končí vedle rozhledny.

Lanovka Ramzová - Šerák

Lanovka Ramzová - Šerák

Sedačková lanová dráha Ramzová – Čerňava – Šerák je dvouúseková lanová dráha v Hrubém Jeseníku. Dolní úsek byl postaven v roce 1976 (současná lanovka je zde v provozu od roku 2009), horní o pět let později (současná 2010).

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Lanovka z Jáchymova na Klínovec

Na vrchol nejvyšší hory Krušných hor vede sedačková lanová dráha a to z Jáchymova přímo na vrchol Klínovce (1244 m. n. m.). Dolní stanice lanovky je vzdálena cca 3 km od středu města Jáchymova, horní pak cca 3 km od nejvýše položeného města v České republice - Božího Daru.

Lanovka na Kleť

Lanovka na Kleť

Na nejvyšší horu Blanského lesa, Kleť, vede z Krasetína u Holubova nedaleko Českého Krumlova sedačková lanovka. V blízkosti dolní stanice lanovky se nachází parkoviště s občerstvením.

Lanová dráha Velká Úpa - Portášky

Lanová dráha Velká Úpa - Portášky

Z Velké Úpy vede tradiční trasa na Sněžku, kudy horští nosiči zásobovali nejvyšší českou horu po staletí. Vyzkoušejte ji a zkraťte si cestu na hřebeny díky lanovce Portášky. U její horní stanice najdete Herní krajinu Pecka. Je tu i půjčovna koloběžek.

Sedačková lanovka Pec pod Sněžkou - Hnědý vrch

Sedačková lanovka Pec pod Sněžkou - Hnědý vrch

Čtyřsedačková lanová dráha z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch zajišťuje celoroční provoz. Bez námahy se tak dostanete do vrcholových partií Krkonoš.

Lanová dráha Větruše

Lanová dráha Větruše

Areál Větruše patří mezi tradiční výletní cíle. Využití lanové dráhy je ideálním řešením, jak usnadnit a urychlit dopravu pěších a cyklistů z centra města do této oblíbené lokality. Unikátem lanovky je to, že se jedná o nejdelší lanovku bez podpěrných sloupů v ČR.

Lanová dráha Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou

Lanová dráha Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou

Díky lanové dráze Horní Domky je možné přiblížení turistů a cyklistů k hlavním krkonošským turistickým trasám a cyklotrasám. Lanová dráha Horní Domky (A1) vede z rohu parkoviště Rokytka k chatě Lovčenka v Horních Domkách.

Lanová dráha na Petřín

Lanová dráha na Petřín

Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích.

Lanová dráha v Zoo Praha

Lanová dráha v Zoo Praha

Nejkratší lanová dráha v České republice měřící 106 metrů se nachází v Zoo Praha, kde svou atraktivitou zdatně sekunduje i slonům či gorilám. Oblíbená lanová dráha spojuje pavilon goril nížinných a koně Převalského. Jízda trvá dvě minuty a lanovka je schopná přepravit 720 lidí za hodinu.