Úvod > Aktuality > Lákadla pražských Holešovic: industriál, zábava, umění a gastro dobroty
Památky

Lákadla pražských Holešovic: industriál, zábava, umění a gastro dobroty

  • Vydáno3. října 2022
Holešovicím, dříve dělnické industriální čtvrti na Praze 7, se v novém tisíciletí začalo přezdívat "čtvrť umění a kultury". Industriální stavby bývalých továren a jatek se pozvolna přeměnily na propletenou šňůru korálků galerií, muzeí, divadel, kaváren, restaurací, hudebních klubů, kreativních studií a kulturních prostorů. Rádi sem chodí fandové moderního umění, alternativní kultury i milovníci dobré kávy nebo třeba burgerů. Na průzkum Holešovic vás dnes zve Kudy z nudy.
Dnešní Holešovice leží téměř v centru Prahy, dlouho ovšem šlo o jedno z mnoha předměstí: k městu se připojily až v roce 1884, rok po Vyšehradu. Už v té době tu fungovalo přes třicet továren a průmyslových závodů a z dnešního náměstí Republiky jezdila do Stromovky koněspřežná tramvaj. Další změny přišly v rychlém sledu: vznikly tu Ústřední jatka a dobytčí trh, dnešní Pražská tržnice, kde se zpracovávalo maso pro celou Prahu, říční přístav, nová plynárna a elektrárna, a také První pražský měšťanský pivovar. Ten se už po pěti letech fungování zařadil mezi deset největších pivovarů v Čechách.

 

Nový život starých budov

DOXLeccos z toho najdete v Holešovicích dodnes. Přestavbou staré továrny, která odstartovala přeměnu z lehce zanedbané industriální čtvrti v trendy kreativní lokalitu, vzniklo DOX Centrum současného umění s 42 metrů dlouhou dřevěnou vzducholodí Gulliver. Ta „přistála“ na střešní terase a v sezoně se využívá především pro literární pořady. Milovníci alternativní kultury dobře znají impozantní industriální prostor Vnitroblock, Cross Club anebo kulturní prostor La Fabrika; také ten vznikl propojením, přestavbou a dostavbou několika továrních objektů z počátku dvacátého století. V původní budově Pražských pekáren a sodovkáren má domov Ogilvy, jedna z největších světových reklamních agentur.

elektrické podnikyBývalý parní mlýn v Jankovcově ulici, měšťanský pivovar a řada dalších historických budov se v posledních letech proměnily v moderní kancelářské komplexy s originálně řešenými interiéry. Na konci roku 2021 byla dokončena rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek, budovy Elektrických podniků. Stavba z roku 1935 je nyní opět výstavní budovou. Největší dominantou budovy je po její architektuře hlavně velké žulové schodiště a dva původní výtahy páternostery. Součástí budovy jsou obchody, restaurace, wellness i kulturní centrum.

 

Výstavy, veletrhy a Expo

Veletržní palácHolešovicemi měla Praha velké plány: jako první část zamýšlené „veletržní city“ vyrostl za první republiky Veletržní palác, dnešní sídlo Národní galerie se sbírkami moderního umění. Plány postavit další budovy a současně s nimi parlament a další budovy státních orgánů na Letenské pláni škrtla druhá světová válka; dávný projekt připomíná jen objekt ministerstva vnitra od architekta Kamila Roškota a nedaleká dvě muzea, Národní technické a Národní zemědělské. V Letenských sadech stojí bývalý pavilon z výstavy EXPO 58, další objekty z této výstavy našly své místo v areálu Výstaviště. Mezi povedené architektonické počiny patří také planetárium ve Stromovce od Jaroslava Fragnera.
 

Po mostech přes Vltavu

trojský mostNení úplně fér mluvit o Holešovicích jako o čtvrti, která si žila svým vlastním životem a stranila se ostatních pražských částí. Za její izolaci mohla Vltava a spojení se zbytkem Prahy se postupně zlepšovalo. V letech 1895–96 vznikla podél Vltavy silnice pod Letenskými sady, spojující novou část města s Malou Stranou, v roce 1900 tudy projely první tramvaje. V roce 1902 vyrostl dřevěný most do Libně, který za první republiky nahradil krásný kubistický Libeňský most podle projektu Pavla Janáka. Další v pořadí byl Čechův most a v roce 1912 překlenul ostrov Štvanice Hlávkův most.

Negrelliho viaduktVelkou technickou zajímavostí je také Negrelliho viadukt, nejdelší železniční most v České republice. Spojuje Masarykovo nádraží přes ostrov Štvanici se stanicí Bubny. Je historicky prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a také druhým nejstarším pražským mostem přes Vltavu. Most prošel mezi lety 2017–20 náročnou rekonstrukcí, opraveno bylo celkem 100 cihlových, pískovcových či žulových kleneb. Nejnovějším počinem v oblasti bude nová lávka HolKa z Karlína do Holešovic, která bude sloužit místo zrušeného přívozu.
 

Kultura, zábava a sport v okolí bývalých jatek

Pražská jatka, rozlehlý areál se secesními a novorenesančními budovami, se proměnil v Pražskou tržnici. Najdete tu zeleninový trh, galerii moderního umění Trafo Gallery, divadelní a umělecký prostor Jatka78, zaměřený na nový cirkus a progresivní divadlo, řadu obchodů a street food stánků i několik restaurací různých stylů včetně vyhlášené vietnamské restaurace Trang An a luxusní SaSaZu. V roce 2022 se podařilo vrátit před starý vchod do "jatek" krásně zrevitalizované sousoší Mužů s býky. Dvě alegorická sousoší Mladík s býkem alias „Trh“ (socha levá) a Muž s býkem alias „Jatka“ (socha pravá) na vysokých kamenných podstavcích, na nichž jsou plastické znaky města Prahy, vytvořili roku 1895 sochaři Vincenc (Čeněk) Vosmík a Bohuslav Schnirch.

baden badenHned naproti Pražské tržnici je ostrov Štvanice. Ten nabízí kromě divadelní scény a možnosti příjemných procházek také rozličné sportovní aktivity. Mimo Mystic Skateparku tu příznivci sportu najdou bikepark, tenisovou halu, retro plovárnu Baden Baden a slalomový kanál. Právě v jeho bezprostředním okolí vzniká unikátní projekt Vlna Štvanice, která poskytne zájemcům surfování s výhledem na Pražský hrad!
 

Kam za dobrým jídlem a pitím?

The EateryHolešovice ukrývají ve svém nitru mnoho vynikajících míst, kde se nechat pohostit. V Pivovaru Marina, na ulici U průhonu, se o váš maximální gastronomický zážitek se postarají špičkoví kuchaři z Česka a Itálie a profesionální obsluha. Ochutnat můžete ze čtyř druhů zde vařeného piva! Big Smokers je barbecue restaurace ve stylu amerických dělnických jídelen otevřela v Dělnické ulici dvojice Tomáš Oujezdský a Silvie Jackson. Pochutnáte si tu na ikonických pochoutkách americké kuchyně.

cukrárnaO kousek dál, v ulici U Uranie najdete The Eatery, restauraci, která získala prestižní ocenění v podobě dvou Zlatých lvů pro sezónu 2020. V roce 2021 získala restaurace michelinské ocenění Bib Gourmand (výjimečné jídlo za rozumnou cenu). Legendou mezi pražskými restauracemi je asijské SaSaZu na Bubenském nábřeží. A co nabízí "letenská" část Holešovic? Na třídě Milady Horákové najdete oblíbenou palačinkárnu Crêperie U Slepé kočky. Velmi populární je také Erhartova cukrárna na Letné anebo kavárna Dos Mundos s velice originálním interiérem. Za domácí atmosférou se chodí do Veverkovy ulice do Bistra 8, které se hlásí k tradici původních pařížských bister.
 

Bonus: pět holešovických zajímavostí

  • holešoviceHolešovický přístav a další industriální budovy podél řeky už sice mají svá nejlepší léta za sebou, ale to jim rozhodně neubírá na zajímavosti. Okolí Vltavy je navíc atraktivní pro bydlení; podobně jako v Karlíně na opačném břehu i v Holešovicích vyrostly luxusní bytové a kancelářské komplexy.
  • Velkého kostela se Holešovice dočkaly až v roce 1914, kdy byl dokončen kostel sv. Antonína Paduánského, postavený podle návrhu architekta Františka Mikše. Věže byly postaveny podle vzoru Týnského chrámu na Staroměstském náměstí. O Vánocích si tu můžete prohlédnout unikátní Slovanský betlém s figurkami oděnými do krojů různých slovanských národů.
  • Z nádraží Bubny byly během druhé světové války vypravovány transporty s desetitisíci židovskými obyvateli z Prahy do ghett, koncentračních a vyhlazovacích táborů. V původní nádražní budově nyní vzniká Památník ticha s moderně pojatou expozicí.
  • HolešoviceNejmalebnější a nejstarší část Prahy 7 byly pitoreskní Zátory ozkládaly se v oblasti od dnešní ulice Na Zátorách kolem Partyzánské a Vrbenského směrem k Vltavě, na jejich místě vznikly stanice metra, nádraží a autobusový terminál. V blízké budoucnosti by tu měla začít vyrůstat nová čtvrť, tu starou můžete vidět například díky televiznímu seriálu Hříšní lidé Města pražského v díle nazvaném Kaprova smrt.
  • Jedním z nejfrekventovanějších míst v Holešovicích je již zmíněné vlakové nádraží, kde se nachází i metro a stanice dálkových autobusů. Železniční zastávka zde byla zřízena v roce 1890 a zastavují v ní osobní vlaky, které projíždějí směrem na Ústí nad Labem a dále do Německa. Dnešní podobu získalo nádraží v 80. letech minulého století. Na místě dnešního nádraží stály v minulosti staré Holešovice – jejich historii připomíná jen pár domů v Plynární ulici a nejbližším okolí. Zbourány byly v 70. letech.
Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Vnitroblock v Holešovicích – unikátní kulturní prostor

Vnitroblock v Holešovicích – unikátní kulturní prostor

Vnitroblock nabízí spojení zcela unikátních industriálních prostor s celou řadou kulturních a uměleckých zážitků.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Vzducholoď Gulliver na střeše centra DOX

Dřevěná vzducholoď na střeše centra DOX jakoby přistávala na střeše Centra současného umění DOX v Holešovicích. Raritní stavba, která při běžné procházce není z ulice skoro vidět, slouží jako místo pro setkávání současného umění a literatury.

Sousoší Mužů s býky před Holešovickou tržnicí

Sousoší Mužů s býky před Holešovickou tržnicí

Alegorická sousoší Mužů s býky více než 120 let vítají návštěvníky areálu někdejších městských jatek, des Pražské tržnice v Holešovicích. Sochy pojmenované Mladík s býkem a Muž s býkem alias Trh a Jatka byly v roce 2022 pěkně zrestaurovány.

Památník Šoa Praha – revitalizace nádraží Bubny

Památník Šoa Praha – revitalizace nádraží Bubny

Památník ticha je projekt revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška. Realizátorem je obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha o.p.s.

Historický kolotoč na pražské Letné

Historický kolotoč na pražské Letné

Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. Na koních a v autíčkách se mohou svézt děti i dospělí. Podmínkou je tělesná hmotnost do 100 kg.

Plovárna Baden Baden na pražské Štvanici

Plovárna Baden Baden na pražské Štvanici

Na pražský ostrov Štvanici se po letech vrátila tradiční plovárna. Návrat ke koupání ve Vltavě, oblíbeném zvláště v 19. a 20. století, umožnilo mimo jiné i zlepšení kvality vody v řece. Pro návštěvníky jsou k dispozici lehátka, paddleboardy, toalety, sprchy a občerstvení.

Taneční Sector v Holešovicích

Taneční Sector v Holešovicích

Taneční studio Sector, které se nachází v areálu Vnitroblocku v Holešovicích, nabízí nejrůznější pohybové lekce. Zatančit si tu můžete street dance, contemporary, heels nebo si zacvičíte jógu.

Trojský most v Praze – elegantní architektonický unikát

Trojský most v Praze – elegantní architektonický unikát

Jedním z nejplošších oblouků mezi ve světě realizovanými mosty vyniká nový Trojský most nad Vltavou, který i díky tomu dostojí pověsti technického unikátu, a to nejen v českém, ale i v evropském měřítku. Svým rozpětím se most řadí mezi největší mosty v ČR.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Vlna Štvanice – surfování na říční vlně a divoká voda na Štvanici

Vlna Štvanice – surfování na říční vlně a divoká voda na Štvanici

Divoká voda v centru Prahy? Surfování s výhledem na Pražský hrad? To vše se stalo v roce 2023 realitou díky Spolku Vlna Štvanice, kteří na Štvanici vybudovali unikátní dráhu s divokou vodou a tím navíc vodácký areál zachránili.

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích

Na konci roku 2021 byla dokončena rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek, budovy Elektrických podniků v pražských Holešovicích. Stavba z roku 1935 je nyní opět výstavní budovou.

Barbecue restaurace Big Smokers v Holešovicích

Barbecue restaurace Big Smokers v Holešovicích

Big Smokers je barbecue restaurace v pražských Holešovicích. Restauraci ve stylu amerických dělnických jídelen otevřela v Dělnické ulici dvojice Tomáš Oujezdský a Silvie Jackson. Pochutnáte si tu na ikonických pochoutkách americké kuchyně.

Restaurace SaSaZu – alchymie chutí a barev asijské kuchyně

Restaurace SaSaZu – alchymie chutí a barev asijské kuchyně

SaSaZu, výtvor šéfkuchaře Shahafa Shabtaye, je alchymií chutí, barev, vášně a designu, které společně vytváří okouzlující zážitek. Inspirace šéfkuchaře Shahafa Shabtaye pochází z mnoha let cestování a vaření v Asii, jeho vzpomínek z ulic jihovýchodní Asie, místního života, pokrmů, kultury a zvyků.

The Eatery

The Eatery

Kuchyň je naším jevištěm. Posaďte se a nechte se unést skvělým gastronomickým a vizuálním představením.

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Štvanická lávka – lávka HolKa přes Vltavu z Holešovic do Karlína

Lávka z pražských Holešovic do Karlína slouží pěším a cyklistům, kterým usnadňuje cestu na ostrov Štvanice. Od července 2023 propojuje lávka páteřní cyklostezky vedoucí na obou březích Vltavy.

Studio Dechem – designové české sklo

Studio Dechem – designové české sklo

Studio Dechem je pražské designové studio zaměřené na produktový a interiérový design se zvláštním zřetelem na sklo. Jak sami říkají – vypráví příběhy českým sklem.

Ostrovní scéna Vila Štvanice

Ostrovní scéna Vila Štvanice

​Ostrovní scéna v centru Prahy je specifickým a nezaměnitelným divadelním prostorem.

Holešovický měšťanský pivovar

Holešovický měšťanský pivovar

Pivovar zde byl postaven v roce 1895 a pivo pod názvem Měšťan vařil až do roku 1998. Areál pivovaru dnes slouží jako administrativní komplex.

Holešovický přístav

Holešovický přístav

Holešovický přístav jako jediný pražský přístav propojoval lodní dopravu s železniční a silniční. Původní stavby v přístavišti jsou v secesním stylu a zjemňují strohé tovární Holešovice. Jedná se o významnou techickou památku.

ArtGen Office Gallery v Praze Holešovicích

ArtGen Office Gallery v Praze Holešovicích

ArtGen je první kancelářskou galerií v Praze. Moderní architektura vybízí k pořádání tematických výstav nejen na nádvoří mezi budovami Art a Gen, ale také uvnitř v netradičně řešených interiérech.

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice je soubor vodohospodářských staveb, vybudovaných počátkem minulého století na pražském ostrově Štvanice zahrnující Helmovské jezy, vorové propusti, plavební komory a malé vodní elektrárny.

Galerie Křehký v Praze

Galerie Křehký v Praze

Galerie Křehký, kterou najdete na Újezdě, představuje prostřednictvím prodejních výstav a vlastní kolekce předmětů velmi osobní pohled na současný design, domov a svět předmětů vůbec.

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v Praze je nezávislou mezioborovou platformou pro současné české a mezinárodní umění, architekturu a design.

Polyfunkční dům Holoport v Praze-Holešovicích

Polyfunkční dům Holoport v Praze-Holešovicích

Holport II představuje polyfunkční objekt dle návrhu architekta Stanislava Fialy. Budova doplňuje nároží ulic Přístavní a Komunardů, které bylo uvolněno po povodních v roce 2002, kdy byly původní objekty výrazně narušeny a určeny k demolici.

Kostel sv. Antonína v Holešovicích

Kostel sv. Antonína v Holešovicích

Chrám je zasvěcen sv. Antonínu Paduánskému a byl dokončen v roce 1914. Průčelí chrámu je vyzdobeno sochami světců, zde také později byly připojeny sochy sv. Václava a sv. Ludmily.

Cross Club – ráj pro příznivce alternativní kultury

Cross Club – ráj pro příznivce alternativní kultury

Můžete si tu vybrat z rozmanité škály stylů od dubu a drum and bass přes reggae, ska, punk až po world music. Nejzajímavějším rysem Cross Clubu je jeho interiér, který se bez ustání proměňuje. Interiér je uměleckým zážitkem o práci se sklem, kovy, dráty, vnitřnostmi autobusů a zemědělských strojů. Do Crossu si můžete zajít i do kavárny a čajárny.

Trafačka – Trafo Gallery – moderní umění v industriálních prostorách

Trafačka – Trafo Gallery – moderní umění v industriálních prostorách

Trafačka dříve obývala industriální prostor v pražských Vysočanech, který od roku 2006 do prosince 2014 sloužil současnému umění.

Bistro 8 – malý gastronomický ráj

Bistro 8 – malý gastronomický ráj

V Praze na Letné vládne Bistru 8 majitelka, kuchařka, pekařka a cukrářka v jedné osobě. Skvělé polévky, vydatné ragů, křehce elegantní maronky, to vše dělá skvěle. Největší specialitou je ale vepřo-knedlo do ruky.

Pivovar Marina Praha – přímo v přístavu

Pivovar Marina Praha – přímo v přístavu

Užijte si stylové prostředí středomořské restaurace i příjemné posezení v české části s vlastním pivovarem, kde můžete ochutnat jak piva klasická, tak i vícestupňové speciály.

Ostrov Štvanice v Praze

Ostrov Štvanice v Praze

Štvanice je pražský vltavský ostrov mezi Karlínem a Holešovicemi v katastru Holešovic, náležející však původně ke Karlínu. V těchto místech byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů, z nichž ostatní při regulacích říčního koryta postupem času zanikly.

The Chemistry Gallery v Praze – díla současných mladých umělců

The Chemistry Gallery v Praze – díla současných mladých umělců

The Chemistry Gallery je mladá dynamická kreativní instituce určená pro seriózní komerční a odbornou prezentaci děl současných mladých umělců jak z České republiky, tak ze zahraničí. Aktuálně galerie hledá nové prostory.

Jatka78 – místo pro umění v Holešovické tržnici

Jatka78 – místo pro umění v Holešovické tržnici

Nový divadelní a umělecký prostor s názvem Jatka78. se otevře 6. listopadu v Holešovické tržnici. Jméno prostoru odkazuje na původní účel hal č. 7 a 8, které sloužily jako jatka téměř sto let až do roku 1983.

Erhartova cukrárna na Letné

Erhartova cukrárna na Letné

Dlouholetou tradicí, vlastní výrobnou a hlavně vynikající kvalitou se může pochlubit Erhartova cukrárna na Letné v Praze 7. Erhartovy laskominy se vyrábějí podle původních receptur českých, ale i německých, rakouských, francouzských a italských mistrů cukrářů.

Hlávkův most v Praze – nejširší most České republiky

Hlávkův most v Praze – nejširší most České republiky

Hlávkův most je nejširším mostem v České republice a vůbec prvním pražským betonovým mostem přes řeku Vltavu. Překlenuje dvě vltavská ramena a ostrov Štvanici a spojuje Holešovice s Florencí. Od roku 1900 zde stál provizorní dřevěný most, který roku 1912 vystřídal most betonový.

La Fabrika – kulturní prostor v Praze Holešovicích

La Fabrika – kulturní prostor v Praze Holešovicích

La Fabrika je kulturní centrum v pražských Holešovicích. Již od počátku byla koncipována jako víceúčelový prostor, vhodný pro vznik a prezentaci audiovizuálních projektů, divadleních a tanečních forem vyžadujích netradiční prostorové řešení, multimediální expozice a performance.

Bio Oko – legendární kino Prahy 7

Bio Oko – legendární kino Prahy 7

Bio Oko mezi Letnou a Holešovicemi je jedním z posledních kinosálů v ČR, které si uchovaly svou původní atmosféru. Budova vznikla v roce 1940 jako poslední součást nově postaveného bloku obytných domů. Autory návrhu byli architekti Jaroslav Stockar-Bernkopf a Josef Šolc.

Kavárna a pražírna kávy Dos Mundos

Kavárna a pražírna kávy Dos Mundos

Na pražské Letné se nachází kavárna Dos Mundos s velice originálním interiérem, kterému dominuje výrazná grafika za barem. Pohodovou atmosféru dotvářejí výlohy, jež jsou vyplněny houpačkovými systémy v červené barvě. O designovou stránku se zde zasloužil Architektonický ateliér +arch.

Pražská tržnice – bývalá pražská jatka

Pražská tržnice – bývalá pražská jatka

Památkově chráněný areál s prvky secese a novorenesance byl vybudován v roce 1893 – 1895 podle návrhu architekta Josefa Srdínka pro Ústřední jatka královského města Prahy. Svému účelu jatka sloužila až do roku 1983, kdy byla přebudována na tržnici.

Galerie Vrstvy paměti na nádraží Bubny

Galerie Vrstvy paměti na nádraží Bubny

Základní koncepce galerie se dotýká historického kontextu židovských transportů. Na padesát tisíc lidských bytostí vkročením do bubenského kolejiště ztratilo právo na budoucnost. Vědomí zániku, smrti nebo rozpadu životních hodnot je impulzem pro hlavní téma a galerijní záměr.

Studio Alta – multikulturní centrum v Libni

Studio Alta – multikulturní centrum v Libni

Studio Alta je multikulturní centrum a tvůrčí hub se zaměřením na současný tanec. V roce 2023 jsme otevřeli nové zázemí Studia ALTA v Libni. Necháváme klíčit zajímavé myšlenky, dáváme prostor celospolečenským potřebám, jsme bezpečné místo ke snění i realizaci.

Crêperie U Slepé kočky pod Letnou

Crêperie U Slepé kočky pod Letnou

Creperie U Slepé Kočičky vznikla z touhy nabídnout zákazníkům tradiční francouzské palačinky a posezení v příjemné atmosféře tematicky zařízeného interiéru. Vyhlášená creperie se nachází kousek od Strossmayerova náměstí v Praze.

Další aktuality

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda