Úvod > Aktuality > Lákadla pražských Holešovic: industriál, zábava, umění a nové technologie
Lákadla pražských Holešovic: industriál, zábava, umění a nové technologie
"> "> "> "> "> ">
Památky

Lákadla pražských Holešovic: industriál, zábava, umění a nové technologie

Vydáno 10. listopadu 2019
Holešovice patří mezi mladými k nejoblíbenějším čtvrtím Prahy. Industriální stavby bývalých továren a jatek se mění na byty a kanceláře, najdete tu zajímavé designové ateliéry a studia, rádi sem chodí fandové moderního umění a alternativní kultury. Čtvrť, která se mění před očima, se navíc bude měnit dál.
Dnešní Holešovice leží téměř v centru Prahy, dlouho ovšem šlo o jedno z mnoha předměstí: k městu se připojily až v roce 1884, rok po Vyšehradu. Už v té době tu fungovalo přes třicet továren a průmyslových závodů a z dnešního náměstí Republiky jezdila do Stromovky koněspřežná tramvaj. Další změny přišly v rychlém sledu: vznikly tu Ústřední jatka a dobytčí trh, dnešní Pražská tržnice, kde se zpracovávalo maso pro celou Prahu, říční přístav, nová plynárna a elektrárna, a také První pražský měšťanský pivovar. Ten se už po pěti letech fungování zařadil mezi deset největších pivovarů v Čechách.
 

Nový život a nové technologie

Leccos z toho najdete v Holešovicích dodnes. Přestavbou staré továrny, která odstartovala přeměnu z lehce zanedbané industriální čtvrti v trendy kreativní lokalitu, vzniklo DOX Centrum současného umění s 42 metrů dlouhou dřevěnou vzducholodí Gulliver. Ta „přistála“ na střešní terase a v sezoně se využívá především pro literární pořady. Milovníci alternativní kultury dobře znají impozantní industriální prostor Vnitroblock, Cross Club anebo kulturní prostor La Fabrika; také ten vznikl propojením, přestavbou a dostavbou několika továrních objektů z počátku dvacátého století. V původní budově Pražských pekáren a sodovkáren má domov Ogilvy, jedna z největších světových reklamních agentur. Bývalý parní mlýn v Jankovcově ulici, měšťanský pivovar a řada dalších historických budov se v posledních letech proměnily v moderní kancelářské komplexy s originálně řešenými interiéry.

Nové technologie frčí v Holešovicích i dnes: Praha tu zřídila centrální velín, který má pod správou nejenom 135 tisíc veřejných lamp, tedy kompletní osvětlení české metropole, ale také tisíce kamer. Do budoucna by městská firma měla z Holešovic dohlížet i na kamery v tunelech, úsekové radary a semafory.
 

Výstavy, veletrhy a Expo

S Holešovicemi měla Praha velké plány: jako první část zamýšlené „veletržní city“ vyrostl za první republiky Veletržní palác, dnešní sídlo Národní galerie se sbírkami moderního umění. Plány postavit další budovy a současně s nimi parlament a další budovy státních orgánů na Letenské pláni škrtla druhá světová válka; dávný projekt připomíná jen objekt ministerstva vnitra od architekta Kamila Roškota a nedaleká dvě muzea, Národní technické a Národní zemědělské.

V Letenských sadech stojí bývalý pavilon z výstavy EXPO 58, další objekty z této výstavy našly své místo v areálu Výstaviště. Mezi povedené architektonické počiny patří také planetárium ve Stromovce od Jaroslava Fragnera.
 

Po mostech přes Vltavu

Není úplně fér mluvit o Holešovicích jako o čtvrti, která si žila svým vlastním životem a stranila se ostatních pražských částí. Za její izolaci mohla Vltava a spojení se zbytkem Prahy se postupně zlepšovalo. V letech 1895–96 vznikla podél Vltavy silnice pod Letenskými sady, spojující novou část města s Malou Stranou, v roce 1900 tudy projely první tramvaje. V roce 1902 vyrostl dřevěný most do Libně, který za první republiky nahradil krásný kubistický Libeňský most podle projektu Pavla Janáka. Nedávno se tu odehrál prvním krok v chystané celkové rekonstrukci, kdy staré lampy nahradila nová moderní a dálkově řízená LED svítidla.
Další v pořadí byl Čechův most a v roce 1912 překlenul ostrov Štvanice Hlávkův most. Nejnovějším dílkem do mozaiky holešovických mostů je Trojský most, slavnostně otevřený v roce 2014. O další spojení se pak stará HolKa, přívoz se sezonním provozem mezi Holešovicemi a Karlínem.
 

Kultura a zábava pro bývalá jatka

Pražská jatka, rozlehlý areál se secesními a novorenesančními budovami, se proměnil v Pražskou tržnici. Najdete tu zeleninový trh, galerii moderního umění Trafo Gallery, divadelní a umělecký prostor Jatka78, zaměřený na nový cirkus a progresivní divadlo, řadu obchodů a street food stánků i několik restaurací různých stylů včetně vyhlášené vietnamské restaurace Trang An a luxusní SaSaZu. Zeď Pražské tržnice se také možná stane místem, kde bude možné legálně vytvářet graffiti a streetartové umění.
 

Bonus: pět holešovických zajímavostí

  • Poslední pivo z Prvního pražského měšťanského pivovaru štamgasti ochutnali v roce 1998. Dnes v tradici vaření piva v Holešovicích pokračují jiné podniky, třeba pivovar Marina. Měděná varna stojí hned nad výčepem, další technologii si prohlédnete přes prosklenou stěnu. Ochutnat můžete třeba Přístavní výčepní 10°, Pšeničné pivo 11°, Holešovický ležák 12°, Marina speciál 13° a vícestupňové speciály.
  • Holešovický přístav a další industriální budovy podél řeky už sice mají svá nejlepší léta za sebou, ale to jim rozhodně neubírá na zajímavosti. Okolí Vltavy je navíc atraktivní pro bydlení; podobně jako v Karlíně na opačném břehu i v Holešovicích vyrůstají luxusní bytové a kancelářské komplexy.
  • Velkého kostela se Holešovice dočkaly až v roce 1914, kdy byl dokončen kostel sv. Antonína Paduánského, postavený podle návrhu architekta Františka Mikše. Věže byly postaveny podle vzoru Týnského chrámu na Staroměstském náměstí. O Vánocích si tu můžete prohlédnout unikátní Slovanský betlém s figurkami oděnými do krojů různých slovanských národů.
  • Z nádraží Bubny byly během druhé světové války vypravovány transporty s desetitisíci židovskými obyvateli z Prahy do ghett, koncentračních a vyhlazovacích táborů. V původní nádražní budově nyní vzniká Památník ticha s moderně pojatou expozicí.
  • Nejmalebnější a nejstarší část Prahy 7 byly pitoreskní Zátory ozkládaly se v oblasti od dnešní ulice Na Zátorách kolem Partyzánské a Vrbenského směrem k Vltavě, na jejich místě vznikly stanice metra, nádraží a autobusový terminál. Do pěti let by tu měla začít vyrůstat nová čtvrť, tu starou můžete vidět například díky televiznímu seriálu Hříšní lidé Města pražského v díle nazvaném Kaprova smrt.
Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Holešovický měšťanský pivovar

Holešovický měšťanský pivovar

Pivovar zde byl postaven v roce 1895 a pivo pod názvem Měšťan vařil až do roku 1998. Areál pivovaru dnes slouží jako administrativní komplex.

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice v Praze

Vodní dílo Štvanice je soubor vodohospodářských staveb, vybudovaných počátkem minulého století na pražském ostrově Štvanice zahrnující Helmovské jezy, vorové propusti, plavební komory a malé vodní elektrárny.

Průmyslový palác na Výstavišti Praha v Holešovicích

Průmyslový palác na Výstavišti Praha v Holešovicích

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spoluprácoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách

Národní zemědělské muzeum nabízí kromě stálých expozic v Praze expozice ve svých pobočkách, krátkodobé výstavy, přednášky pro veřejnost, archiv, fotoarchiv a knihovnu. Od července 2017 se na střeše budovy otevřela vyhlídková terasa s piknikovou loučkou.

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Letenský zámeček – výletní restaurace na Letné

Zámeček byl vystavěn v roce 1863 jako výletní restaurace pro mětskou smetánku, která chodila na procházky do Letenských sadů. Stavba je postavena v novorenesančním stylu. I v současné době se zde nachází restaurace.

Lapidárium Národního muzea

Lapidárium Národního muzea

Pavilon Lapidária na pražském Výstavišti navrhl architekt Antonín Wiehl. Ukrývá největší českou státní sbírkou kamenné plastiky a architektonických článků z období od 11. do 19. století, převážně z Prahy a středních Čech.

Historický kolotoč na pražské Letné

Historický kolotoč na pražské Letné

Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě zhotovený roku 1892. V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo NTM, které tehdy provedlo nejnutnější záchranné práce. V současné době probíhá jeho kompletní rekonstrukce.

Památník Šoa Praha – revitalizace nádraží Bubny

Památník Šoa Praha – revitalizace nádraží Bubny

Památník ticha je projekt revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška. Realizátorem je obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha o.p.s.