Úvod > Aktuality > Na Pražském hradě se představí slovinský impresionismus
Na Pražském hradě se představí slovinský impresionismus
">
Kultura

Na Pražském hradě se představí slovinský impresionismus

  • Vydáno16. května 2019
V Jízdárně Pražského hradu začíná 17. května pozoruhodná výstava slovinského impresionismu nazvaná "Impresionismus od úsvitu do soumraku. Slovinské umění 1870–1930". Rozsáhlá expozice představí návštěvníkům pozoruhodnou etapu slovinského umění, které se začalo formovat a prosazovat v poslední třetině 19. století. Výstava potrvá až do 16. září 2019.
Slovinský impresionismusV pátek 17. května začne v Jízdárně Pražského hradu rozsáhlá výstava slovinského impresionismu s názvem "Impresionismus od úsvitu do soumraku. Slovinské umění 1870–1930". Díky nové generaci domácích impresionistů se slovinské výtvarné umění podstatně diversifikovalo a poprvé ve své historii obsahovalo malířství, sochařství, architekturu, grafiku i fotografii. Jeho nositeli byli Slovinci, kteří svou tvůrčí vitalitou zastínili německé krajany v Kraňsku.

Slovinský impresionismus je na první pohled opožděný projev avantgardního směru poslední třetiny 19. století, přesto jej nemůžeme izolovat od soudobých tendencí art nouveau a symbolismu. Důsledkem malby přímo před motivem je improvizovaná technika, která představuje autentickou formu post-impresionistických tendencí, protože slovinská impresionistická malba je výrazem krajně subjektivizovaného prožívání motivu.

Slovinský impresionismusPro Slovince měl impresionismus Ivana Grohara, Riharda Jakopiče, Matiji Jamy a Mateje Sternena po celé dvacáté století zvláštní význam. Pozvedl výtvarné umění z téměř folklórního způsobu malování obrázků mezi svobodná umění, sekularizoval je, obohatil je o fotografii a první amatérské filmy a Slovince uvedl do moderní doby, jejíž podstatou je vizuální komunikace.

Výstava se koná pod záštitou prezidenta České republiky, pana Miloše Zemana, a prezidenta Republiky Slovinsko, pana Boruta Pahora. Jízdárna je otevřena denně od 10:00 do 18:00 hodin. Vstupné na výstavu je 150 korun, senioři zaplatí 80 Kč.
Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Jízdárna Pražského hradu – unikátní výstavní prostory s jezdeckou minulostí

Barokní průčelí Jízdárny Pražského hradu z konce 17. století tvoří téměř celou jednu stranu ulice U Prašného mostu, která vede na Pražský hrad ze severní strany, přes Jelení příkop. V polovině 20. století byla Jízdárna adaptována na výstavní síň.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.