ÚvodAktualityKvalitnější život se Slow Food
Prague Beer Museum
Gurmánská turistika

Kvalitnější život se Slow Food

  • 1. dubna 2010
Při svých cestách se občas setkáte s pojmem Slow Food, někdy doprovázeným obrázkem šneka. Víte ale, co tato značka znamená? Kvalitní potraviny a pokrmy, ochranu životního prostředí a regionálních odlišností. Hnutí Slow Food si klade za cíl změnit přístup dnešní společnosti ke kultuře stravování, pokrmům i surovinám, z nichž se připravují.

Dříve lidé věnovali přípravě jídel i jejich konzumaci mnoho času, využívali obědy a večeře jako příležitosti pro setkání s přáteli a vychutnávali si je, domácnosti i restaurace kupovaly suroviny od lokálních malovýrobců, kteří je nijak chemicky neupravovali a starali se o jejich vysokou kvalitu. Dnes se většina lidí stravuje ve spěchu, často ve fastfoodech nebo levných restauracích. Logem Slow Food je stylizovaný šnek, který symbolizuje právě pomalost.

Hnutí Slow Food založil v Itálii roku 1986 Carlo Petrini (italský novinář, znalec vína a gastronomie) jako protest proti otevření pobočky řetězce McDonald’s v Římě. Během následujících 22 let hnutí Slow Food získalo přes 80 000 členů. Cílem hnutí je zvrátit dnešní negativní gastronomické trendy, a to především:

  • propagací alternativního přístupu ke kultuře stolování a jídlu jako takovému (jídlo by mělo být kvalitní a mít vynikající chuť, být připravené šetrně k životnímu prostředí a v čistotě, nemělo by být geneticky modifikované ani přeplněné chemickými látkami)
  • bojem proti globalizaci v oblasti gastronomie a ochranou biodiverzity (snaha přesvědčit lidi o důležitosti původu produktu a podporováním lokálních producentů kvalitních potravin)
  • vzděláváním široké veřejnosti v oblasti gastronomie


Do hnutí Slow Food se může jednotlivec zapojit několika způsoby:

  • stát se členem místního Convivia (název pro organizační jednotku hnutí). V ČR se nacházejí dvě – v Praze Convivium "Prague" – Slow Food a v Němčičkách Convivium Morava – Slow Food
  • jako producent požádat o zařazení do některého z programů hnutí Slow Food na ochranu biodiverzity
  • stát se sponzorem

Tipy kudyznudy.cz na výlet:
Světový trend už i v Praze – Slow Food v restauraci La Degustatione

Myšlenka „Slow Food“ dobývá svět. Znamená vědomou volbu stravy a svědomitou přípravu v rámci tří slov: Dobrý, čistý a fair.


Prožijte nevšední zážitek při projížďce na kole po vinařských stezkách Mikulovska nebo tématickém zájezdu za kvalitním jiskřivým vínem, spojeným s prohlídkou vinařství (výroba slámových vín), řízenou degustací pod vedením zkušeného someliéra a kulinářský zážitek ve stylu slow food.

Centrum Veronica Hostětín – Zelená inspirace z Bílých Karpat

V Hostětíně najdete první certifikovaný „ekopenzion“ na Moravě. Do malé vesničky Hostětín, která je proslavená svými ekologickými projekty, můžete přijet na dovolenou, za vzděláním či na pobytovou akci. Je to ráj milovníků čisté přírody, klidu, turistiky a vyznavačů šetrnějšího vztahu k přírodě.
Vinařství Víno Marcinčák – objevte s námi kouzlo spojení vína a kulinářského umění Gurmánská turistika

Vinařství Víno Marcinčák – objevte s námi kouzlo spojení vína a kulinářského umění

Prožijte nevšední zážitek při projížďce na kole po vinařských stezkách Mikulovska nebo tématickém zájezdu za kvalitním jiskřivým vínem, spojeným s prohlídkou vinařství (výroba slámových vín), řízenou degustací pod vedením zkušeného someliéra a kulinářský zážitek ve stylu slow food.

La Degustation Bohême Bourgeoise Gurmánská turistika

La Degustation Bohême Bourgeoise

Naše degustační menu představuje sezonní výběr od spřízněných farmářů, sběračů a lovců. Do jejich hledání vkládáme hodně energie, vařením chceme podtrhnout jedinečnost každé suroviny.

Další aktuality

Chasa z Kobylí zve o víkendu na tradiční krojované hody

Patříte k milovníkům folkloru, lidových krojů a muziky? Pak nesmíte chybět na největší akci obce Kobylí, která připravuje od soboty 15. do pondělí 17. června 2024 tradiční krojované hody!
13. červen 2024 14:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Brněnští kapucíni zvou na prohlídku hrobky s mumiemi mnichů

Návštěvu Brna si můžete ozvláštnit prohlídkou netradičního místa, a to hrobky v klášteře kapucínů, kde uvidíte mumifikované ostatky mnichů a významných osobností města. Své zvláštní místo zde má také obávaný velitel pandurů František baron Trenck.
12. červen 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

Oblíbená akce na Býčí skále se koná po tři letní víkendy, letos poprvé se brány jeskyně otevřou 15. – 16. června 2024. Opět máte šanci vidět Býčí skálu vždy od 9:00 do 16:00 hodin, a to za každého počasí. Prohlídka neobyčejné jeskyně trvá cca 90 min. Počítejte s tím, že v jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C.
12. červen 2024 10:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Jihomoravského kraje: Aqualand, zámek Lednice a Vida!

Nejnavštěvovanějším místem Jihomoravského kraje je Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Na desítkách skluzavek a tobogánů si tu užijete nekončící adrenalin a zábavu, milovníci relaxu si pak vychutnají termální bazény s výhledem na krásnou krajinu Pálavských vrchů. Další místa patří zámku v Lednici a Science centru Vida! v Brně.
6. červen 2024 20:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brno pro vyznavače ohňostrojových show: Ignis Brunensis přiváží nejlepší světelné umělce

Sedmadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé přehlídky ohňostrojů Regiojet Ignis Brunensis se opět chystá rozzářit noční nebe nad Brněnskou přehradou. Od soboty 8. června 2024 se přihlížející mohou těšit na čtyři umělecké ohňostroje a dvě dronové světelné show s premiérou 250 dronů!
6. červen 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Jeskyně Moravského krasu rozezní Čarovné tóny Macochy

Cyklus pěti koncertů Čarovné tóny Macochy rozezní od 5. do 9. června 2024 jeskyně Moravského krasu na Blansku. Na jubilejním 25. ročníku si hudební fanoušci mohou znovu vychutnat úžasnou akustiku podzemních krasových prostor i hru světel v nich. Série koncertů se světelnými efekty a iluminacemi v neobvyklém prostředí krasových jeskyní předkládá hudební díla světových skladatelů v podání špičkových českých i zahraničních umělců.
4. červen 2024 10:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Concentus Moraviae opět rozezní moravské památky

Concentus Moravaie již téměř třicet let patří k tuzemským nejvýznamnějším festivalům klasické hudby. Posluchači díky němu spojují výjimečné hudební zážitky s návštěvou inspirativních míst jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska. Přes tři desítky koncertů se letos v v termínu od 31. 5. do 10. 7. 2024 odehrají v architektonicky atraktivních prostorech dvou desítek měst: mezi dějišti nechybějí zámky, chrámy ani synagogy, nádvoří paláců či radnic, hraje se také v městských divadlech, ale třeba i mezi obrazy Slovanské epopeje v Mikulově, na středověkém hradě Pernštejn nebo v zámecké knihovně v Náměšti.
31. květen 2024 12:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Dny Slavkova letos lákají na bohatý program

Zámek Savkov zve všechny příznivce dobré hudby a zábavy na letošní Dny Slavkova, které budou trvat od čtvrtka 30. května do neděle 2. června 2024. Hlavní program se uskuteční v sobotu 1. června. Na Palackého náměstí opět vyroste řemeslný jarmark a pódium, kde se představí dětské soubory ze Slavkova a okolí i špičkoví čeští muzikanti.
30. květen 2024 8:00
Památky, Jihomoravský kraj