Úvod > Aktuality > Kvalitnější život se Slow Food
Prague Beer Museum
Gurmánská turistika

Kvalitnější život se Slow Food

  • Vydáno1. dubna 2010
Při svých cestách se občas setkáte s pojmem Slow Food, někdy doprovázeným obrázkem šneka. Víte ale, co tato značka znamená? Kvalitní potraviny a pokrmy, ochranu životního prostředí a regionálních odlišností. Hnutí Slow Food si klade za cíl změnit přístup dnešní společnosti ke kultuře stravování, pokrmům i surovinám, z nichž se připravují.

Dříve lidé věnovali přípravě jídel i jejich konzumaci mnoho času, využívali obědy a večeře jako příležitosti pro setkání s přáteli a vychutnávali si je, domácnosti i restaurace kupovaly suroviny od lokálních malovýrobců, kteří je nijak chemicky neupravovali a starali se o jejich vysokou kvalitu. Dnes se většina lidí stravuje ve spěchu, často ve fastfoodech nebo levných restauracích. Logem Slow Food je stylizovaný šnek, který symbolizuje právě pomalost.

Hnutí Slow Food založil v Itálii roku 1986 Carlo Petrini (italský novinář, znalec vína a gastronomie) jako protest proti otevření pobočky řetězce McDonald’s v Římě. Během následujících 22 let hnutí Slow Food získalo přes 80 000 členů. Cílem hnutí je zvrátit dnešní negativní gastronomické trendy, a to především:

  • propagací alternativního přístupu ke kultuře stolování a jídlu jako takovému (jídlo by mělo být kvalitní a mít vynikající chuť, být připravené šetrně k životnímu prostředí a v čistotě, nemělo by být geneticky modifikované ani přeplněné chemickými látkami)
  • bojem proti globalizaci v oblasti gastronomie a ochranou biodiverzity (snaha přesvědčit lidi o důležitosti původu produktu a podporováním lokálních producentů kvalitních potravin)
  • vzděláváním široké veřejnosti v oblasti gastronomie


Do hnutí Slow Food se může jednotlivec zapojit několika způsoby:

  • stát se členem místního Convivia (název pro organizační jednotku hnutí). V ČR se nacházejí dvě – v Praze Convivium "Prague" – Slow Food a v Němčičkách Convivium Morava – Slow Food
  • jako producent požádat o zařazení do některého z programů hnutí Slow Food na ochranu biodiverzity
  • stát se sponzorem

Tipy kudyznudy.cz na výlet:
Světový trend už i v Praze – Slow Food v restauraci La Degustatione

Myšlenka „Slow Food“ dobývá svět. Znamená vědomou volbu stravy a svědomitou přípravu v rámci tří slov: Dobrý, čistý a fair.


Prožijte nevšední zážitek při projížďce na kole po vinařských stezkách Mikulovska nebo tématickém zájezdu za kvalitním jiskřivým vínem, spojeným s prohlídkou vinařství (výroba slámových vín), řízenou degustací pod vedením zkušeného someliéra a kulinářský zážitek ve stylu slow food.

Centrum Veronica Hostětín – Zelená inspirace z Bílých Karpat

V Hostětíně najdete první certifikovaný „ekopenzion“ na Moravě. Do malé vesničky Hostětín, která je proslavená svými ekologickými projekty, můžete přijet na dovolenou, za vzděláním či na pobytovou akci. Je to ráj milovníků čisté přírody, klidu, turistiky a vyznavačů šetrnějšího vztahu k přírodě.
Vinařství Víno Marcinčák – objevte s námi kouzlo spojení vína a kulinářského umění

Vinařství Víno Marcinčák – objevte s námi kouzlo spojení vína a kulinářského umění

Prožijte nevšední zážitek při projížďce na kole po vinařských stezkách Mikulovska nebo tématickém zájezdu za kvalitním jiskřivým vínem, spojeným s prohlídkou vinařství (výroba slámových vín), řízenou degustací pod vedením zkušeného someliéra a kulinářský zážitek ve stylu slow food.

La Degustation Bohême Bourgeoise

La Degustation Bohême Bourgeoise

Naše degustační menu představuje sezonní výběr od spřízněných farmářů, sběračů a lovců. Do jejich hledání vkládáme hodně energie, vařením chceme podtrhnout jedinečnost každé suroviny.

Další aktuality

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Lužní lesy na jihu Moravy se naplnily vodou

Lužní lesy v Kančí oboře na Břeclavsku od 15. do 31. března 2024 záměrně zaplavila voda ze Staré Dyje. To vysychajícím luhům svědčí. Lesy ČR proto dělají podobná opatření v oblasti i několikrát ročně v rámci programu Vracíme vodu lesu. Voda ve vyprahlé půdě nemizí, naopak se zaplňují i zaniklé tůně. Nyní se již situace vrací do normálu a oblast je přístupná.
Jihomoravský kraj | Příroda