Úvod > Aktuality > Kutná Hora temná i tajemná
Památky

Kutná Hora temná i tajemná

  • Vydáno17. března 2012
Kutná Hora to není jen unikátní chrám svaté Barbory, dobývání stříbrných rud či ražba tolarů, ale také hledání kamene mudrců, děsuplné zločiny a bělení lidských kostí. Vydejte se objevit onu skrytou tvář druhého nejvýznamnějšího města českého království. Čeká vás tajemná alchymistická dílna, prohlídka mučidel a jiných denních potřeb mistra tortury, i krátká lekce anatomie v sedlcké kostnici. Tématu zločin a trest se věnuje také letošní festival Probouzení Kutné Hory, který vás vtáhne do temné historie Kutné Hory poslední březnový den. Tuhnou krev v žilách vám bude určitě také při nočních prohlídkách sedlecké katedrály.
Za alchymisty do tajemné laboratoře
V Kutné Hoře byla v Sankturinovském domě znovu otevřena bohatě vybavená Alchymistická dílna, která vás vtáhne do tajuplného světa alchymistů. Muzeum se nachází ve sklepních prostorách ze 13. století. V laboratoři jsou k vidění skleněné i keramické destilační nádoby rozličných tvarů, různé nářadí používané u alchymistických pecí, obří měch nebo Smaragdová deska legendárního zakladatele alchymie Herma Trismegista.
 
Samostatná expozice je věnovaná oblíbené snaze alchymistů vyrobit nějakou syntetickou cestou zlato a takzvané spagyrické alchymii, výrobě léčiv, ke které se používaly suroviny rostlinného i živočišného původu. Milovníci kuriozit si tu rozhodně přijdou na své – v expozici je například vystavena hubertka – kost, která vzniklá v srdci jelena. Dále tu najdete observatoř s knihovnou a jedinečný zážitek vám zprostředkuje kaleidoskop se záběry na historické objekty Kutné Hory, který vás vtáhne do překvapivě nekonečného obrazu – na plátně se obraz zrcadlí tak, že návštěvníci mají pohled na imaginární kouli s několika plátny. 

Odvrácená tvář Kutné Hory nejen v kostnici
Ale stříbrné město Kutná Hora má také svou odvrácenou tvář – tu odhalíte ve středověkém sklepení Vlašského dvora. Jedná se o ojedinělou expozici věnovanou poněkud zanedbanému tématu kutnohorských dějin, a to zločinnosti za časů stříbrné horečky. Poutavá expozice své návštěvníky seznámí se zločiny,které byly spáchány na území Kutné Hory skutečnými zločinci. Jde tedy o zcela pravdivé příběhy doplněné zajímavými ilustracemi a nástroji na mučení a trestání. Se zločiny byla spojena i doba husitská, kdy se Kutná Hora stala v očích kacířů skoro opravdovým symbolem zla. Celou expozici doprovázejí zvukové kulisy, což věrohodně dokresluje obraz této doby.
 
A pokud morbidní tématiky nemáte ještě dost, nezapomeňte navštívit kostnici v městské části Sedlec, která je známá svoji bizardní výzdobou, na kterou bylo použito ostatků z více než 40 000 lidí. Dnešní podobu kaple vytvořil roku 1870 řezbář František Rint z České Skalice, který do díla zapojil celou svou rodinu. Původní výzdobu rozebral a ostatky, které se mu hodily pak se svou ženou, a dvěma dětmi bělil namáčením do chlorového vápna. Z ošetřených lopatek, lebek, obratlů, čelistí, pánví a žeber vytvořil monstrance, girlandy, jehlance i kostěný lustr složený ze všech druhů kostí lidského těla. Opravdovým uměním však bylo z kostí vyskládat Schwarzenberský erb. Jedno z jeho polí zobrazuje useknutou hlavu Turka a havrana, který mu vyklovává oko, což bylo tady v kostnici (oproti malířským plátnům) dovedeno k dokonalosti – tureckou hlavu nahradila bělostná lebka a také klovající pták je sestaven z malých kůstek. 
 
Pod podlahou kostnice se ukrývá podzemní krypta, kde věčným spánkem odpočívá 15 kutnohorských měšťanů, kteří se dali pohřbít vcelku. Pro výzdobu byly tedy použity kosti chudých a bezejmenných lidí. Ačkoli by kostnice potřebovala opravit, rekonstrukce památky nebude jednoduchá – v kostech totiž stále přebývá mor z dávných epidemií a tak by manipulace s nimi mohla být nebezpečná.

Do jiného světa vstoupíte při tajemných nočních prohlídkách kostnice a sedlecké katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křititele. Kostýmovaný průvodce vás provede všemi unikátními místy katedrály a ukáže nám za svitu svíček, zpěvu gregoriánského chorálu a varhaní hudby všechny její taje a zákoutí – od podlahy až pod střechu. Čekají na vás kosti zavražděných mnichů – mučedníků zazděných do zdi, relikvie svatých, chrámová pokladnice s originálem nejstarší dochované monstrance na světě, vystoupáte po samonosném Santiniho barokním schodišti až na kůr a navštívíte kostelní kino, kde se promítá krátký animovaný film u něhož se pobaví jak děti, tak dospělí. Nakonec vás čeká degustace sedlecké monstrance – vína, které lze koupit pouze v Sedlci. Prohlídky se konají od června do září.
Noční prohlídky sedlecké katedrály

1. 7.
Noční prohlídky sedlecké katedrály

Noční prohlídkou sedlecké katedrály Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele vás provede kostýmovaný cisterciácký mnich nebo řádová sestra.

Noční prohlídky sedlecké kostnice

2. 7.
Noční prohlídky sedlecké kostnice

Prostor kaple je osvícen pouze svícemi. Atmosféra jindy rušného turistického místa je naplněna pokorou a otázkami nad konečností lidského života.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Další aktuality

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty

Zábavní areály a farmy: z Prahy vám bude stačit necelá hodina...

…a jste tam a dál už se můžete jen bavit a hrát si – sami nebo s dětmi, to záleží jen na vás. A samozřejmě na výběru místa, protože někde jsou zkrátka děti na prvním místě. Počítejte každopádně s tím, že na většině míst strávíte celý den a čas vám uteče tak rychle, že tomu sami nebudete věřit.
Středočeský kraj | Zážitky

Užijte si Saunafest v Aquapalace Praha

Kvalifikace Mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech, účinkující a hosté z desítky zemí světa, saunové divadlo, freestyle s ručníky i oblíbené metličkování – vše nabídne očekávaný festival zážitkového saunování SaunaFest 2024. Akce proběhne od 11. do 14. dubna v největším Saunovém světě Aquapalace Praha!
Středočeský kraj | Životní styl

Pomozte vyčistit řeku Sázavu

Dobrovolníci se od 12. do 14. dubna 2024 vydají opět k řece Sázavě, aby před nadcházející turistickou sezonou vyčistili její břehy. Tradiční jarní úklid známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už podevatenácté. Na asi 90kilometrový úsek z Kácova do Pikovic, který se uklízí v režii Posázaví o.p.s., nastoupí party dobrovolníků a odpad, který nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku.
Středočeský kraj | Příroda

Zámek Kačina bude mít bránu dokořán

V sobotu 13. dubna 2024 se zámek Kačina opět připojí k celostátní akci Brány památek dokořán, do níž se každoročně zapojuje řada památkových objektů na území celé České republiky. Na vybraných památkách jsou pro návštěvníky připraveny speciální výstavy, koncerty a prohlídky. Nejinak je tomu v případě Kačiny, naší nejvýznamnější klasicistní stavby, kde proběhnou dvě netradiční prohlídky!
Středočeský kraj | Památky