Úvod > Aktuality > Kutná Hora přivítá Veteran rallye a srpnové hodování
Kutná Hora přivítá Veteran rallye a srpnové hodování
"> "> "> "> "> "> "> Kutná Hora se prenese do první republiky "> VI. Veteran rallye Kutná Hora & Srpnové hodování "> Tešte se na spoustu veteránu
Zážitky

Kutná Hora přivítá Veteran rallye a srpnové hodování

  • Vydáno16. srpna 2022
Nenechte si ujít prvorepublikovou atmosféru závodu startujícího v srdci historického města Kutná Hora, zapsaného na Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Město bude opět dějištěm prestižního závodu historických vozidel. V sobotu 20. 8. 2022 propukne závod historických vozidel, které zaplní střed města. Jako každý rok se sjedou majitelé historických vozidel do Kutné Hory na již tradiční akci, Veteran Rallye. Nablýskaná vozidla si budete moci prohlédnout na Palackého náměstí již od pátku. Závod se bude konat již tradičně ve dvou kolech a to v sobotu i v neděli.

Veteran rallye Kutná HoraVeteran Rallye Kutná Hora navazuje na dlouholetou tradici pořádání veteránských závodů v Kutné Hoře. Národní technické muzeum, garant závodu, vybere jen ty nejoriginálnější veterány vyrobené před druhou světovou válkou. K vidění budou opravdové unikáty známých, ale i dávno zapomenutých značek. V minulosti změřily své síly např. Jackson H 30 Touring z roku 1908, FN 1560 Phaeton z roku 1909, legendární Ford T z roku 1914, Laurin a Klement z roku 1912 a mnoho dalších. V plné kráse se veterány představí také při spanilé jízdě po okolí.

Do závodu se mohou přihlásit pouze majitelé historických vozidel, jejichž rok výroby je do roku 1940. O jejich výběru a účasti v tomto závodě rozhoduje Národní technické muzeum, které hodnotí dobrý technický stav a originální vzhled. Velkou péči závodníci věnují i kostýmům, které k těmto závodům neodmyslitelně patří. U dam převládají krajky, kloboučky, rukavičky a paraplíčka. Pánové v pumpkách a kostkovaných podkolenkách mají nevšední kouzlo. Kutná Hora žije o víkendu prvorepublikovou atmosférou.
 

Vůně benzínu se bude střídat s vůní jídla

Každoročně velkolepá akce přiláká početné diváctvo. Už čtyři roky současně se závody probíhá na Palackého náměstí v Kutné Hoře Kutnohorské hodování. Přehlídku předválečných vozů a jejich závody do vrchu Kaňk doplní bohatý kulinářský a kulturní program. V sobotu si nenechte ujít například farmářský trh, komentovanou kuchařskou show s kvalitními potravinami nebo vystoupení muzikantské legendy Petra Spáleného s kapelou Apollo Band. Po oba dva dny bude také probíhat ochutnávka vybraných potravin se značkou kvality, jako je Klasa, Regionální potravina či BIO, nebo doprovodné soutěže a hry nejen pro děti i rodiče.
 

Kde všude historické automobily potkáte?

Veteran rallye Kutná HoraStejně jako v předchozích letech se na spanilou jízdu mohou těšit nejen obyvatelé a návštěvníci samotné Kutné Hory, ale také fanoušci z okolních obcí. Sobotní spanilá jízda povede tentokrát do pobočky Národního zemědělského muzea v Čáslavi, kde je k vidění zajímavá zemědělská technika. Zde by měla mít vozidla zastávku cca od 15:00 do 17:00 hodin.

Milovníci veteránů určitě ocení možnost pokochat se pohledem na celou kolonu vozidel projíždějcí krajinou, obcemi a městy. Auta vyjedou cca ve 14:00 hodin z Palackého náměstí v Kutné Hoře, a jejich trasa povede skrze tato místa: Přítoky – Bylany – Nová Lhota, Vidice – Roztěž – Malešov – Křesetice – Chrást – Hájek – Olšany – Nová Lhota, Kluky – Souňov – Kluky – Močovice – nám. J. Ž. z Trocnova, ČáslavNZM, Čáslav, cesta zpět povede přes města a obce – Rezkovec – Druhanice – Chotusice – Žehušice – Borek – Horušice – Sulovice – Kobylnice – Sv. Mikuláš – N. Dvory – Malín. Večer se opět všichni sejdou na Palackého náměstí v Kutné Hoře.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda

Rozhledna na Kaňku a Havířská bouda

Rozhledna na Kaňku u Kutné Hory nabízí díky svému umístění a výšce 30 metrů rozhled do celého kraje. Součástí rozhledny se stala i kavárna se čtyřiadvaceti a restaurace se šedesáti místy. K dispozici je také penzion se šesti pokoji.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Kamenná kašna v Kutné Hoře

Krásná a mohutná kašna uprostřed malého náměstíčka je jedním ze symbolů Kutné Hory. Kvůli narušení pramenů důlní činností musela být voda přiváděna do města ze vzdálených míst. Kamenná kašna sloužila jako rezervoár vzácné pitné vody až do roku 1890.

Hotel U Kata

Hotel U Kata

Hotel se nachází na okraji historického centra, v místech, kde ve středověku vedly městské hradby, jejichž část se dodnes zachovala i s tzv. Katovou brankou, jediným místem, kudy mohl mistr kat vcházet do města konat svou práci. Odtud také pramení název našeho zařízení – Hotel U Kata.

Menhiry kolem Kutné Hory

Menhiry kolem Kutné Hory

Menhiry kolem Kutné Hory byly postaveny během roků 2012-13 kutnohorskými nadšenci a s pomocí odborníků, kteří se věnují obnovování energetických bodů v krajině. Nejdřív vznikl kamenný kruh (kromlech) a postupně k němu přibývaly kameny další v jeho nejbližším okolí i na okolních kopcích.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Druhá největší galerie v České republice sídlí v prostorách rozsáhlé citlivě zrekonstruované barokní budovy bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Galerie GASK se zaměřuje především na výtvarné umění 20. a 21. století.