Úvod > Aktuality > Král Vladislav Jagellonský bude pasovat rytíře na hradě Kunětická hora

Král Vladislav Jagellonský bude pasovat rytíře na hradě Kunětická hora

Vydáno 10. července 2019 Zážitky
Král Vladislav Jagellonský, cestující z Prahy do Uher, navštíví v neděli 14. 7. 2019 na Kunětické hoře svého rádce, pana Viléma z Pernštejna. V 11:00, 13:30, 15:00 a 16:30 může veřejnost zhlédnout kostýmované výklady vedené formou dialogu dvou historických postav - krále Vladislava Jagellonského a nejvyššího hofmistra Království českého Viléma II. z Pernštejna. Výklady budou spojeny s ceremonií pasování návštěvníků na rytíře.
Kunětická horaV areálu hradu bude rozbito středověké vojenské ležení skupiny historického šermu Fortis, která navíc zpestří program akce o divadelní scénky a tance, výstavu zbraní i dobovou hudbu.

Touto akcí chce správa hradu připomenout skutečnou událost ze dne 22. 7. 1497, kdy v severním křídle hradního paláce Vladislav Jagellonský pasoval na rytíře malé Vilémovy syny Vojtěcha a Jana.

S Kunětickou horou je spojen především mocný rod Perštejnů. Od roku 1560 rod upadal a musel "Kuňku", jak jí místní přezdívají, prodat. Opuštěný hrad pak vypálili Švédové - v podstatě jen ze vzteku, že nedobyli Pardubice.

V roce 1979, kdy se zde natáčel pohádkový seriál Arabela, byl hrad již dlouhá léta uzavřen a chátral. Znovu otevřel své brány až v roce 1993, nyní již je plně obnoven a soustředí se především na rodiny s dětmi.
Hrad Kunětická hora - Kuňka

Hrad Kunětická hora - Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.