ÚvodAktualityKůň Převalského zmizel díky Zoo Praha z červeného seznamu kriticky ohrožených druhů
Příroda

Kůň Převalského zmizel díky Zoo Praha z červeného seznamu kriticky ohrožených druhů

  • 5. října 2020
Desítky let trvající úsilí o záchranu koně Převalského a jeho návrat do přírody, ve kterém zásadní roli sehrává Zoo Praha, se postupně přibližuje cíli. Potvrzuje to i analýza publikovaná nedávno v odborném časopise Conservation Letters. Autoři analýzy si položili otázku, kolik druhů ptáků a savců se díky ochráncům přírody podařilo zachránit před vyhubením. Odpověď zní, že snad až 48 – a jako příklad úspěšnosti tohoto ochranářského úsilí je uváděn právě kůň Převalského! Poslední divoký kůň se tak pomyslně přesouvá z červeného do zeleného seznamu.
koně Převalského v MongolskuÚspěšnost společné práce Zoo Praha potvrzují i poslední zprávy z Mongolska. V přísně chráněné oblasti Gobi B, kam směřovala většina z českých transportů, počet koní Převalského již překročil tři sta. Jen letos se v Gobi B narodilo na šedesát hříbat a tři z českých přepravených klisen – Anežka, Xara a Greta – jsou již babičkami. Přitom když zoo s leteckými transporty začínala, bylo tam všehovšudy šestapadesát koní.

Krásu divokých koní v jejich domovských stepích a polopouštích uprostřed Asie mohou nyní návštěvníci Zoo Praha obdivovat i na stejnojmenné výstavě fotografií, která je umístěna v jurtě u horní stanice lanovky. Pozorování koní Převalského ve volné přírodě je pro ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka vždy spojeno s radostí a s pocitem ohromného zadostiučinění. Snad se tento pocit odráží i z fotografií, které během českého Návratu divokých koní pořizovala řada autorů.

koně převalskéhoZoo Praha se nejen významně podílela na záchraně koně Převalského a vede jeho světovou plemennou knihu, ale ve spolupráci s Armádou ČR také uskutečnila již devět leteckých transportů koní Převalského do západního Mongolska. Z Prahy tam bylo přepraveno již 33 klisen a jeden hřebec. Jubilejní desátý transport naplánovaný na letošní červen byl z pochopitelných důvodů o rok odložen. Současně je ale třeba se dívat i dál dopředu. Populace koní Převalského v Gobi B již bude dostatečně početná a Zoo Praha začíná připravovat projekt, který by měl koně Převalského časem navrátit také do další části Mongolska – na východ.
 

Koně Převalského v pražské zoo

koně převalskéhoV pražské zoo se chovají koně Převalského od roku 1932, první mládě se narodilo o dva roky později a do současnosti se jich u nás narodilo již více než 230. Přímo v zoo najdete menší stádečko, početnější stádo obývá rozlehlé výběhy v chovné stanici v Dolním Dobřejově. Prvních etap reintrodukce se zúčastnili čtyři pražští koně, přičemž jeden z nich žije v Mongolsku dodnes. Po devastující zimě v Mongolsku začátkem roku 2010 byly převozy koní díky Zoo Praha obnoveny. V roce 2011 byla ve spolupráci s Armádou ČR zorganizována přeprava čtyř koní do západomongolského Chomin Talu, od roku 2012 se projekt soustředí do Přísně chráněné oblasti Gobi B. Od té doby jsou koně do Mongolska převáženi pravidelně každý rok. Z Evropy bylo doposud přepraveno celkem 34 koní.

kůň převalskéhoK typickým znakům těchto divokých koní patří vztyčená hříva (většina domácích i zdivočelých koní mají hřívu dlouhou a polehlou), krátké žíně vyrůstající po stranách kořene ocasu, tmavý pruh na hřbetě, mohutná klabonosá hlava s bílým polem kolem nozder a silnými žuchvami a náznak příčného pruhování na nohou. V létě jsou koně světle skořicoví, na zimu jim narůstá hustá světlá srst. Koně Převalského žijí ve stádech harémového typu, tedy jeden hřebec, několik klisen a hříbata. Hřebec si své území i klisny bedlivě hlídá a zaútočí na každého rušitele. Klisna rodí jediné hříbě, které je záhy po narození schopné následovat matku a s ní i celé stádo.
 

Návrat koní Převalského zpět do volné přírody

koně převalskéhoJeště na přelomu 19. a 20. století se ve středoasijských stepích a polopouštích proháněla stáda těchto lichokopytníků – jediných divokých koní, kteří přežili do současnosti. Postupně však začalo koní Převalského ubývat a od konce 60. let 20. století nebyl v přírodě zaznamenán ani jeden. Po celá desetiletí přežíval jako druh jen díky chovům v lidské péči.

Po 2. světové válce zbyla pouze dvě chovná stáda, a to v Praze a v Mnichově. Bylo zřejmé, že bez cílené spolupráce se nepodaří zabránit příbuzenské plemenitbě a jejím škodlivým následkům. V roce 1959 byla Zoologická zahrada v Praze pověřena vedením celosvětové plemenné knihy, především proto, že již tehdy dosahovala značných chovatelských úspěchů. V roce 1985 byl založen koordinovaný evropský chovný program (první svého druhu) a v roce 1992 byli převezeni první v lidské péči rozmnožení koně zpět do Mongolska. Jen díky těmto aktivitám mohl být kůň Převalského postupně přeřazen z kategorie vyhynulých do kategorie kriticky ohrožených a postupně i ohrožených druhů.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Údolí slonů v pražské zoo Příroda

Údolí slonů v pražské zoo

Půl kilometru dlouhá stezka vinoucí se kolem Údolí slonů je plná zážitků. Vychutnat si můžete nejen jedinečné výhledy na početné sloní stádo, ale i jízdu na unikátním sloním trenažéru, desítky originálních asijských artefaktů, domorodou vesnici, a dokonce i dva svatostánky.

Vyhlídková cesta Zakázanka v pražské Zoo Příroda

Vyhlídková cesta Zakázanka v pražské Zoo

Stezka nad pražskou Zoo vede od voliéry dravců po rozhlednu Obora. Cestou vás uchvátí netradiční výhledy na Prahu, zajímavá je také geologická expozice přibližující zajímavé prostředí, kterým stezka prochází.

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen Zážitky

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, či hledět do očí žirafě, ale profesní život je pak zavál jinam.

Další aktuality

Projděte se Prahou a připomeňte si zajímavá výročí hlavního města

Praha má tolik zajímavých míst a výročí, že nějaký důvod k oslavě by se našel každý den a celý rok. Několik letopočtů ale přesto z té záplavy vyčnívá. Čím byly pro naše hlavní město významné roky 1784 a 1922? Vydejte se na procházku k nejvýznamnějším místům Prahy či k mnohdy ztraceným historickým jádrům původních pražských osad a obcí! Nejlepší tipy na procházky plné zážitků přináší Kudy z nudy.
15. leden 2025 12:45
Památky, Praha

Užijte si pražské lázně na břehu Vltavy

Fenomén lázeňství má v Praze, zejména v okolí Vltavy, velkou tradici. V posledních letech vzniklo u vltavských břehů pár míst, kde se můžete nechat rozmazlovat. Sauna, loď, vířivka a pivo s výhledem na panorama Pražského hradu a romantickou Vltavu. Co víc si přát?
15. leden 2025 10:00
Lázně a wellness, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (18.1. – 19.1.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Nova festival chutí – největší zimní food festival v Česku, Mezinárodní sčítání vodních ptáků 2025, Zimní běh na Blaník 2025, Komentovaná prohlídka výstavy Japonsko samurajů, Malostranská zabijačka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
15. leden 2025 7:01
Zážitky, Praha

Galerie hlavního města Prahy připravuje nabitý program na rok 2025

Výstavy, akce, komentované prohlídky a mnoho dalšího. Rok 2025 bude v Galerii hlavního města Prahy (GHMP) nabitý. Galerie v letošním roce představí výstavní projekty, které jako obvykle reflektují především domácí scénu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co zajímavého vyrazit do některé z budov, které GHMP spravuje.
14. leden 2025 17:17
Kultura, Praha

Farmářská tržiště Náplavka a Kubáň pomalu zahajují novou sezónu

Prvním pražským farmářským trhem pod širým nebem, který v letošním roce přivítal zákazníky, byl Heřmaňák, ten je otevřen pravidelně každou sobotu na Řezáčově náměstí v Praze 7. V sobotu 1. února se k němu přidají hned dva další – farmářský trh Náplavka v Praze 2 a farmářský trh Kubáň v Praze 10.
13. leden 2025 16:00
Gurmánská turistika, Praha

Sezóna farmářských trhů startuje: První v Česku otevře Heřmaňák v Praze 7!

První částečně bezobalový farmářský trh v Česku vstupuje do další sezóny. První návštěvníky přivítá už v sobotu 18. ledna 2025. Heřmaňák pravidelně každou sobotu navštěvuje na Řezáčově náměstí v Praze 7 zhruba tisícovka zákazníků. Do vlastního obalu – do sáčků, krabiček nebo lahví, tu mohou nakoupit většinu sortimentu.
13. leden 2025 10:49
Gurmánská turistika, Praha

Muzeum městské hromadné dopravy v Praze je otevřeno i v zimním období

Muzeum MHD je součástí Dopravního podniku hlavního města Prahy. Stálá expozice byla ve vozovně Střešovice otevřena v květnu 1993. Návštěvníci si tam mohou prohlédnout nejenom historická vozidla, ale například i modely, fotografie, historické dokumenty, jízdenky a plány. V zimním období své brány muzeum otevírá každý víkend v čase od 9 do 17 hodin. Od 6. ledna 2025 je navíc opět v provozu historická okružní linka 42, která jede denně od 9:00 do 17:00 hodin, v intervalu 40 minut.
10. leden 2025 16:00
Zážitky, Praha

Skleník Fata Morgana odkrývá své poklady i v lednu

Milovníci tropické flóry si i v lednu přijdou v trojské botanické zahradě na své. Ve skleníku Fata Morgana návštěvníci zhlédnou barevnou přehlídku květů, ti pozornější si všimnou i drobných plodů tropických rostlin. Děti zase mohou hledat malé živočichy. V zeleni se ukrývají drobné felsumy a na konstrukci nad jezírkem lze zahlédnout chameleony. Brzy také rozkvete i nejmenší leknín na světě, který je ve skleníku Fata Morgana teprve od loňska. Netradiční zážitek si v lednu mohou užít ti, kteří přijdou na večerní komentované prohlídky, nazvané Džungle, která nespí.
10. leden 2025 8:00
Příroda, Praha