Úvod > Aktuality

Aktuality Jihomoravský kraj

Mezi oblíbená a hojně navštěvovaná kulturní zařízení patří bezpochyby muzea a galerie, kterých je v České republice nepočítaně. Od těch tradičních lidových, přírodovědných, antropologických nebo technických muzeí až po obrazové galerie, výstavy soch a moderního umění nebo interaktivní a specificky zaměřené expozice. Muzea a galerie jsou zkrátka hodnotnou volnočasovou aktivitou, která kromě potěšení přináší také vzdělávání a zábavnou formou prezentuje naši historii, současnost i budoucnost. U nás na vás čeká nepřeberná nabídka a nudit se nebudou ani vaše ratolesti, pokud je vezmete např. na výstavu hraček, vlakových modelů nebo automobilových veteránů.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Jihomoravský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

V Mikulově proběhne slavnostní ukončení sympozia Dílna

Od soboty 9. července probíhá v areálu mikulovského zámku již 29. ročník Mikulovského výtvarného sympozia “Dílna“ 2022. Pod vedením kurátora Julia Reichela v ateliérech na mikulovském zámku pracují Kurt Gebauer, David Krňanský, Roel Jeroen Van der Linden, Roman Výborný, Sofie Švejdová a Filip Dvořák. Celý tým doplňuje teoretik Martin Dostál. V sobotu 6. srpna se na horním nádvoří zámku všechna vytvořená díla představí veřejnosti, vystavena budou až do konce září.
Jihomoravský kraj | Kultura

Výstava Tutanchamon – jeho hrob a poklady byla prodloužena

Jeho záhadná a předčasná smrt z něj udělala legendu. Senzační objev hrobky před 100 lety vynesl přes noc neznámého faraona Tutanchamona na výsluní. Výstava "Tutanchamon – jeho hrobka a poklady" ukazuje na brněnském Výstavišti více než 1000 replik předmětů nalezených ve slavné hrobce. Pro velký zájem byla výstava o tři měsíce prodloužena, navštívit ji můžete až do konce roku 2022.
Jihomoravský kraj | Kultura

200 let Johanna Gregora Mendela: přehled akcí a výlety po stopách zakladatele genetiky

Gregor Johann Mendel byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. V roce 2022 oslavíme rovných 200 let od narození tohoto významného vědce, kterého proslavily genetické pokusy s hrachem. Udělejte si s námi výlet po stopách vědeckého velikána, který položil základy moderní genetice.
Jihomoravský kraj | Kultura

Podivuhodná cesta do jádra buňky: prozkoumejte novou expozici Mendelova muzea

Dvousté výročí Mendelova narození oslavilo Mendelovo muzeum MU otevřením nové expozice s názvem Genetika aneb Podivuhodná cesta do jádra buňky. Zájemci ji naleznou v augustiniánském klášteře v Brně, kde zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel žil a prováděl své experimenty. Nová expozice vás přímo vtáhne do tajů buněčného jádra!
Jihomoravský kraj | Kultura

Brněnská muzejní noc oživí sobotní večer v muzeích a galeriích

V sobotu 21. května 2022 se od 18 hodin opět otevírají prostory mnoha muzeí, galerií a dalších kulturních objektů v Brně i okolí v rámci Festivalu muzejních nocí. Až do půlnoci budou moci návštěvníci vybírat z rozmanitého kulturního a zábavného programu zapojených institucí, mezi kterými je zdarma přepraví autobusy Dopravního podniku města Brna.
Jihomoravský kraj | Kultura

Moravské zemské muzeum otevírá novou expozici v Paláci šlechtičen

Zrekonstruovaný Palác šlechtičen v Brně se otevře 21. dubna pro odbornou veřejnost a od 22. dubna bude přístupný pro všechny zájemce z řad široké veřejnosti. Návštěvníci se mohou těšit na dvě nové stálé expozice: Loutkářské umění a Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času. Velmi zdařilou rekonstrukcí prošla i kaple. V rámci otevření paláce je připraven bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Kultura

Májový výlet do Brna: pro rodiny a zvídavé turisty všeho věku

Máte namířeno do Brna a přemýšlíte, jak si pár volných májových dnů opravdu užít? Pojeďte s námi, protože na portálu Kudy z nudy víme opravdu leccos – například to, že už od půlky dubna po Brněnské přehradě opět jezdí vyhlídkové lodě. Co se třeba vypravit na hrad Veveří a zpátky pěšky po břehu přehrady?
Jihomoravský kraj | Kultura

Zámek v Blansku láká na novou stálou expozici Obrazy z Moravského Švýcarska

Od letošní sezóny je na zámku v Blnsku možné navštívít novou stálou expozici, která se bude věnuje Moravskému krasu. Návštěvníkům představí například objevitele unikátního podzemí, jeho geologickou minulost i některé zajímavé nálezy. Nová expozice nese název Obrazy z Moravského Švýcarska, jak se v minulosti krasové krajině říkalo.
Jihomoravský kraj | Kultura

Muzeum města Brna zve na Poklady špilberské zbrojnice

Muzea města Brna zve všechny milovníky historie na výstavu Poklady špilberské zbrojnice v gotickém sále a přilehlých prostorách hradu Špilberku. Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost vidět to, co bylo oku veřejnosti dosud skryto, jako například zbraně a zbroje středověku, příběh Brněnského ozbrojeného měšťanského a střeleckého sboru nebo raritní a zdobné zbraně spolu s připomínkou prací brněnských puškařů. První letošní výstava na Špilberku se návštěvníkům zpřístupní 17. března a bude k vidění až do 31. prosince 2022.
Jihomoravský kraj | Kultura

Nová brněnská ikona „Mrak“ zazáří nad městem

Moravská galerie otevře po téměř tříleté rekonstrukci brány Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Pro brněnský design se jedná o událost století: expozice o historii designu se zde potká s představením toho nejlepšího z designu současného. Program slavnostního openingu je naplánován na 25.–28. listopadu 2021. Součástí otevření je také spuštění interaktivního objektu s názvem „Mrak“ na terase muzea, který navrhl architekt Marek Štěpán.
Jihomoravský kraj | Kultura

Špilberk má novou prohlídkovou trasu: labyrint uvnitř hradeb z dob švédského obléhání

Další kus brněnského podzemí se od 1. října otevírá veřejnosti. Takzvaný jihozápadní bastion, mohutný výběžek hradeb Špilberku, ve svých útrobách skrývá působivý labyrint chodeb a komor. Ty sloužily obráncům Brna, když město v roce 1645 bez úspěchu obléhala švédská přesila. V dnešním obnoveném bastionu návštěvníci uvidí původní fragmenty obranného systému a projdou se doslova po stopách dávných statečných vojáků. Muzeum města Brna nově zařazuje prohlídku jihozápadního bastionu na hradě Špilberku mezi pravidelné prohlídkové okruhy, vedle prohlídky kasemat nebo Chrámu kamene, bývalých vodojemů.
Jihomoravský kraj | Kultura

Památník bratří Mrštíků znovuotevírá v Divákách

Po několikaleté rekonstrukci se návštěvníci znovu podívají do Památníku bratří Mrštíků v Divákách. Slavnostní otevření proběhne 29. 9. a poté bude muzeum otevřeno pro širokou veřejnost.
Jihomoravský kraj | Kultura