Úvod > Aktuality > Kulatá výročí našich měst v roce 2022: slaví Turnov, Zlín, Cheb, Holešov i Aš
Životní styl

Kulatá výročí našich měst v roce 2022: slaví Turnov, Zlín, Cheb, Holešov i Aš

  • Vydáno2. května 2022
Oblíbili jste si městské slavnosti s bohatým programem? Minulé dva roky jich nabídly jen málo, o to víc si akce s historickými průvody, atrakcemi pro děti, divadly, koncerty a ohňostroji můžete užít letos – třeba při oslavách výročí některých českých, moravských a slezských měst.
Letopočet končící dvaadvacítkou slaví spousta měst. Nejstarší jsou zřejmě Pohořelice, kde v lednu 2022 uplynulo 800 let od první písemné zmínky. Vůbec poprvé v písemných pramenech je město uvedeno v listině moravského markraběte Vladislava Jindřicha, vydané 25. ledna 1222 v Kyjově. Originál se sice nedochoval, ale text se zachoval v opisu z 15. století, zaneseném v Kodexu privilegií cisterciáckého velehradského kláštera. Ve smlouvě se píše o lánech u Opavy, ovšem mezi svědky je uveden Jindřich z Pohořelic.

Ze stejného roku pochází rovněž první písemná zmínka o existenci jihomoravského Rousínova, a to v listině krále Přemysla Otakara I. a Jindřicha Vladislava. Pravděpodobně se jednalo o Starý Rousínov, dnešní místní část Rousínovec. Nový Rousínov vznikl o kousek dál na výhodnějším místě u silnice z Brna do Olomouce.
 

Turnov: 750 let

K letošním nejstarším jubilantům patří Turnov, který si v průběhu letošního roku připomíná 750 let od první zmínky o své existenci. Město v Českém ráji proslavené zpracováním drahých kamenů sice existovalo už před rokem 1272, archeologové mluví o osídlení už během šestého až pátého tisíciletí před naším letopočtem, ale právě v roce 1272 se mezi jmény šlechtického rodu Markvarticů objevil Jaroslav z Hruštice. Ten získal území dnešního Turnova a zřejmě nechal postavit hrad Valdštejn. Kromě něj navštivte třeba Muzeum Českého ráje nebo Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova.
 

1322: 700 let Zlína, Hustopečí a připojení Chebska

Podle smluv z 28. února a 12. prosince 1322 vydaných v Brně se právě před 700 lety bratři Fricek a Vilém z Egerberka rozhodli prodat královně vdově Elišce Rejčce svůj podíl majetku, zděděného po otci. Do Eliščiných rukou tehdy přešel nejenom Zlín, ale také Hustopeče, Starovice a Starovičky. Obě města proto budou letos slavit: jde totiž o 700. výročí první písemné zmínky.

Chebu a okolí si letos připomenou 700. výročí trvalého připojení Chebska k zemím Koruny české, k němuž došlo v roce 1322 za vlády Jana Lucemburského. Jedním z vrcholů oslav bude výstava replik českých korunovačních klenotů. V Chebu rovněž v té době proběhne národní zahájení Dnů evropského dědictví, spojené s velkým historickým jarmarkem, slavnostmi piva, koncerty známých kapel nebo výstavou historických listin vztahujících se k dějinám města.
 

Holešov a Znojmo: slavnosti naruby

Povýšení na královské město by nepochybně rádo slavilo i Znojmo. Na královské město, první svého druhu na jižní Moravě a obehnané silnými hradbami, je povýšil Přemysl Otakar I., jenže přesné datum neznáme: bylo to někdy mezi roky 1222 až 1226.

Se zvláštní situací se museli vypořádat v Holešově, kde budou 700 let města slavit už podruhé. Oslavy v 70. letech 20. století byly omylem historiků, nejstarší důkaz o existenci města nese letopočet 1322.

Připomeňme také rok 1522 a první písemnou zprávu o užívání pramenů v Kyselce, lázních Heinricha Mattoniho, anebo , která byla 2. srpna 1872 povýšena z městyse na město a probíhají tu oslavy 150. výročí povýšení. Rovnou stovku slaví také České Velenice, město, které se původně jmenovalo podle nedalekého rakouského Gmündu Cmunt v Čechách a posléze Český Cmunt. Městem jménem České Velenice se staly až v prosinci 1922.
 

Letošní jubilanti aneb kde se slaví ostošest?

  • Turnově chystají hlavní týden oslav v době od 21. do 29. května. Těšit se můžete na Den otevřených dveří města Turnov, Valdštejnskou pouť na Valdštejně (22. května), křest knihy Dějiny Turnova, ohňostroj, štafetový běh, staročeské řemeslnické trhy anebo den komentovaných prohlídek výstav a přednášek v Muzeu Českého ráje. Muzeum také připravilo několik výstav; ta hlavní, nazvaná Turnov – město drahých kamenů, představuje tradici, která trvá již 7000 let a k vidění bude až do 30 října 2022. Probíhají i další krátkodobé výstavy, jejichž spojovacím prvkem je právě kámen a jeho zpracování, tedy tradiční a prastaré turnovské řemeslo.
  • VHolešověod 5. do 15. květnaDny města HolešovaMěstské muzeum a galerie zámkunové výstavySarkandrovská pouťProdaná nevěstazámecké zahradě
  • Akce Zlín 700, jejímž vyvrcholením bude červnový multižánrový festival Zlín žije, nabízí bohatý program od novoročního ohňostroje až po vánoční trhy.
  • Pohořelicích připomenou významné výročí 800 let od první písemné zmínky Slavnosti města. Proběhnou v červnu a ponesou se v historickém duchu.
  • Na rozdíl od jiných měst Hustopeč budou slavit komorně; symbolickým vyvrcholením letošních oslav má být slavnostní předávání cen významným osobnostem města. Ovšem důvodů má město hned několik: vedle 700. výročí zakoupení Hustopečí královnou vdovou Eliškou Rejčkou (1322) si místní připomenou hlavně 450. výročí povýšení Hustopečí na město (1572) a 400. výročí vyhnání novokřtěnců (1622).
  • Jezdíte rádi do Sobotky, města v malebné krajině Českého ráje? Přijeďte 19. a 20. srpna 2022 na Sobotecký jarmark a festival řemesel. Mimo jiné se bude připomínat rok 1322 a první písemná zpráva o Sobotce.
  • VAši150. výročí povýšení Aše na městoMezinárodní sochařské sympozium s názvem Kořeny
  • Město Cheb bude 9. a 10. září hostit národní zahájení Dnů evropského dědictví. Dny evropského dědictví budou probíhat od 10. do 18. září. výstava replik českých korunovačních klenotůod 4. do 11. září 2022kostele sv. Kláry na Františkánském náměstí
Zlín

Zlín

Nezaměnitelná funkcionalistická architektura, kulturní i sportovní vyžití a mnoho zábavy pro dospělé i děti. Přijeďte poznat Zlín a jeho okolí.

Velehrad

Velehrad

Jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice je úzce spojeno s cyrilometodějskou tradicí; právě tady možná sídlil první velkomoravský arcibiskup sv. Metoděj. Když tu v roce 1205 vznikl první cisterciácký klášter na Moravě, pojmenovali jej podle nedaleké osady Veligrad – Velehrad.

Pohořelice

Pohořelice

Pohořelice leží v jihomoravských rovinách na březích řeky Jihlavy na spojnici Brna s Vídní a se Znojmem. Mezi akce, oblíbené v širokém okolí, patří únorový košt kysaného zelí ZeloFest a koncem října tradiční výlov rybníka Vrkoče.

Hustopeče

Hustopeče

Hustopeče bývaly nejvýznamnějším středověkým vinařským městem a vinice je obklopovaly ze všech stran. Dávné vinařské tradice nyní připomínají vinné sklepy a četné vinařské slavnosti, vinařská expozice v renesančním domě U Synků a také kuriózní socha kvasinky vinné.

Znojmo

Znojmo

Město s královskou pověstí a impozantní polohou nad řekou Dyjí je zároveň centrem Znojemské vinařské podoblasti. Historické jádro s četnými kostely si uchovalo renesanční styl; je plné křivolakých uliček, romantických vyhlídek a půvabných zákoutí.

Turnov

Turnov

Co odlišuje Turnov od všech ostatních měst v České republice? Jsou to brusiči drahých kamenů, kteří tu pracují od konce 16. století, a výroba šperků. V okolí se nacházejí četná naleziště drahokamů, přímo ve městě pak můžete navštívit šperkařské dílny, brusírny kamenů a nejrůznější řemeslnické dílny.

Cheb

Cheb

Málokteré město se může chlubit takovou kuriozitou, jakou je chebský Špalíček – blok jedenácti měšťanských domů, těsně přilepených k sobě a rozdělených uzounkou Kramářskou uličkou. Navštívit můžete také Chebský hrad s Černou věží anebo muzeum v domě, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna.

Aš

Název nejzápadnějšího města České republiky, vklíněného v Ašském výběžku mezi Bavorsko a Sasko, pochází z německého jména ryby – lipana, kterého má Aš ve znaku. Hlavními turistickými lákadly nejsou historické památky, ale muzeum a zajímavá místa v okolí: rozhledna Háj a přehrada Bílý Halštrov.

Další aktuality

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Životní styl

Život na farmě: děti ho budou milovat

Možná že i vy už máte dost civilizace a chtěli byste se „schovat“ někam do přírody, na farmu nebo zemědělskou usedlost. Zajezdit si na koni, pohladit ovečky anebo ochutnat třeba kozí sýr. Co takhle užít si dovolenou nebo prodloužený víkend na některé z rodinných farem? Pohodu českého venkova oceníte nejenom vy, ale i nejmladší členové rodiny, kteří tak poznají život na hospodářské usedlosti a třeba i nové kamarády.
Životní styl

20 tipů, kam se vypravit za tradicí trampingu

Více než 100 let existuje fenomén českého trampingu, jehož počátky bývají kladeny do doby kolem roku 1918. Během následujících desetiletí se stal jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit a ovlivnil několik generací hudebníků, malířů, spisovatelů. Komunistický režim se jej různými způsoby snažil dostat pod kontrolu, přesto mnozí trampové své cesty do lesů a společná setkání vnímali jako ostrůvek nezávislosti, přátelství a volnosti. V posledních desetiletích možná trochu ustoupil ze scény, stále ale existuje a vyvíjí se dál. Za jeho historií i současností se vypravíme pomocí tipů Kudy z nudy.
Životní styl

Poznejte život na farmě

Máte malé děti, které výlet na zámek nebo hrad nebaví? V nejbližší zoo jste byli už tisíckrát a další výprava za tučňáky vás neláká? Vydejte se na venkov! Ukažte svým dětem, jak vypadá život zvířat i lidí na farmě, jak se pěstují rostlinky a chovají zvířata v přirozeném prostředí.
Životní styl

Věda a historie není nuda: proč je důležité 22. dubna slavit Den země?

Naše planeta slaví svůj svátek každý rok 22. dubna. I kdyby ale slavila Den Země denně od začátku ledna až do konce prosince, bylo by to málo. Hýčkejme si ji, pečujme o ni a náležitě se o ni starejme: žádné jiné místo, kam bychom se mohli přestěhovat, ve vesmíru neexistuje. Anebo ano?
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!
Životní styl

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.
Životní styl