Úvod > Aktuality > Kulatá výročí našich měst v roce 2022: slaví Turnov, Zlín, Cheb, Holešov i Aš
Kulatá výročí našich měst v roce 2022: slaví Turnov, Zlín, Cheb, Holešov i Aš
"> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Kulatá výročí našich měst v roce 2022: slaví Turnov, Zlín, Cheb, Holešov i Aš

  • Vydáno2. května 2022
Oblíbili jste si městské slavnosti s bohatým programem? Minulé dva roky jich nabídly jen málo, o to víc si akce s historickými průvody, atrakcemi pro děti, divadly, koncerty a ohňostroji můžete užít letos – třeba při oslavách výročí některých českých, moravských a slezských měst.
Letopočet končící dvaadvacítkou slaví spousta měst. Nejstarší jsou zřejmě Pohořelice, kde v lednu 2022 uplynulo 800 let od první písemné zmínky. Vůbec poprvé v písemných pramenech je město uvedeno v listině moravského markraběte Vladislava Jindřicha, vydané 25. ledna 1222 v Kyjově. Originál se sice nedochoval, ale text se zachoval v opisu z 15. století, zaneseném v Kodexu privilegií cisterciáckého velehradského kláštera. Ve smlouvě se píše o lánech u Opavy, ovšem mezi svědky je uveden Jindřich z Pohořelic.

Ze stejného roku pochází rovněž první písemná zmínka o existenci jihomoravského Rousínova, a to v listině krále Přemysla Otakara I. a Jindřicha Vladislava. Pravděpodobně se jednalo o Starý Rousínov, dnešní místní část Rousínovec. Nový Rousínov vznikl o kousek dál na výhodnějším místě u silnice z Brna do Olomouce.
 

Turnov: 750 let

K letošním nejstarším jubilantům patří Turnov, který si v průběhu letošního roku připomíná 750 let od první zmínky o své existenci. Město v Českém ráji proslavené zpracováním drahých kamenů sice existovalo už před rokem 1272, archeologové mluví o osídlení už během šestého až pátého tisíciletí před naším letopočtem, ale právě v roce 1272 se mezi jmény šlechtického rodu Markvarticů objevil Jaroslav z Hruštice. Ten získal území dnešního Turnova a zřejmě nechal postavit hrad Valdštejn. Kromě něj navštivte třeba Muzeum Českého ráje nebo Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova.
 

1322: 700 let Zlína, Hustopečí a připojení Chebska

Podle smluv z 28. února a 12. prosince 1322 vydaných v Brně se právě před 700 lety bratři Fricek a Vilém z Egerberka rozhodli prodat královně vdově Elišce Rejčce svůj podíl majetku, zděděného po otci. Do Eliščiných rukou tehdy přešel nejenom Zlín, ale také Hustopeče, Starovice a Starovičky. Obě města proto budou letos slavit: jde totiž o 700. výročí první písemné zmínky.

Chebu a okolí si letos připomenou 700. výročí trvalého připojení Chebska k zemím Koruny české, k němuž došlo v roce 1322 za vlády Jana Lucemburského. Jedním z vrcholů oslav bude výstava replik českých korunovačních klenotů. V Chebu rovněž v té době proběhne národní zahájení Dnů evropského dědictví, spojené s velkým historickým jarmarkem, slavnostmi piva, koncerty známých kapel nebo výstavou historických listin vztahujících se k dějinám města.
 

Holešov a Znojmo: slavnosti naruby

Povýšení na královské město by nepochybně rádo slavilo i Znojmo. Na královské město, první svého druhu na jižní Moravě a obehnané silnými hradbami, je povýšil Přemysl Otakar I., jenže přesné datum neznáme: bylo to někdy mezi roky 1222 až 1226.

Se zvláštní situací se museli vypořádat v Holešově, kde budou 700 let města slavit už podruhé. Oslavy v 70. letech 20. století byly omylem historiků, nejstarší důkaz o existenci města nese letopočet 1322.

Připomeňme také rok 1522 a první písemnou zprávu o užívání pramenů v Kyselce, lázních Heinricha Mattoniho, anebo , která byla 2. srpna 1872 povýšena z městyse na město a probíhají tu oslavy 150. výročí povýšení. Rovnou stovku slaví také České Velenice, město, které se původně jmenovalo podle nedalekého rakouského Gmündu Cmunt v Čechách a posléze Český Cmunt. Městem jménem České Velenice se staly až v prosinci 1922.
 

Letošní jubilanti aneb kde se slaví ostošest?

  • Turnově chystají hlavní týden oslav v době od 21. do 29. května. Těšit se můžete na Den otevřených dveří města Turnov, Valdštejnskou pouť na Valdštejně (22. května), křest knihy Dějiny Turnova, ohňostroj, štafetový běh, staročeské řemeslnické trhy anebo den komentovaných prohlídek výstav a přednášek v Muzeu Českého ráje. Muzeum také připravilo několik výstav; ta hlavní, nazvaná Turnov – město drahých kamenů, představuje tradici, která trvá již 7000 let a k vidění bude až do 30 října 2022. Probíhají i další krátkodobé výstavy, jejichž spojovacím prvkem je právě kámen a jeho zpracování, tedy tradiční a prastaré turnovské řemeslo.
  • VHolešověod 5. do 15. květnaDny města HolešovaMěstské muzeum a galerie zámkunové výstavySarkandrovská pouťProdaná nevěstazámecké zahradě
  • Akce Zlín 700, jejímž vyvrcholením bude červnový multižánrový festival Zlín žije, nabízí bohatý program od novoročního ohňostroje až po vánoční trhy.
  • Pohořelicích připomenou významné výročí 800 let od první písemné zmínky Slavnosti města. Proběhnou v červnu a ponesou se v historickém duchu.
  • Na rozdíl od jiných měst Hustopeč budou slavit komorně; symbolickým vyvrcholením letošních oslav má být slavnostní předávání cen významným osobnostem města. Ovšem důvodů má město hned několik: vedle 700. výročí zakoupení Hustopečí královnou vdovou Eliškou Rejčkou (1322) si místní připomenou hlavně 450. výročí povýšení Hustopečí na město (1572) a 400. výročí vyhnání novokřtěnců (1622).
  • Jezdíte rádi do Sobotky, města v malebné krajině Českého ráje? Přijeďte 19. a 20. srpna 2022 na Sobotecký jarmark a festival řemesel. Mimo jiné se bude připomínat rok 1322 a první písemná zpráva o Sobotce.
  • VAši150. výročí povýšení Aše na městoMezinárodní sochařské sympozium s názvem Kořeny
  • Město Cheb bude 9. a 10. září hostit národní zahájení Dnů evropského dědictví. Dny evropského dědictví budou probíhat od 10. do 18. září. výstava replik českých korunovačních klenotůod 4. do 11. září 2022kostele sv. Kláry na Františkánském náměstí
Zlín

Zlín

Nezaměnitelná funkcionalistická architektura, kulturní i sportovní vyžití a mnoho zábavy pro dospělé i děti. Přijeďte poznat Zlín a jeho okolí.

Velehrad

Velehrad

Jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice je úzce spojeno s cyrilometodějskou tradicí; právě tady možná sídlil první velkomoravský arcibiskup sv. Metoděj. Když tu v roce 1205 vznikl první cisterciácký klášter na Moravě, pojmenovali jej podle nedaleké osady Veligrad – Velehrad.

Pohořelice

Pohořelice

Pohořelice leží v jihomoravských rovinách na březích řeky Jihlavy na spojnici Brna s Vídní a se Znojmem. Mezi akce, oblíbené v širokém okolí, patří únorový košt kysaného zelí ZeloFest a koncem října tradiční výlov rybníka Vrkoče.

Hustopeče

Hustopeče

Hustopeče bývaly nejvýznamnějším středověkým vinařským městem a vinice je obklopovaly ze všech stran. Dávné vinařské tradice nyní připomínají vinné sklepy a četné vinařské slavnosti, vinařská expozice v renesančním domě U Synků a také kuriózní socha kvasinky vinné.

Znojmo

Znojmo

Město s královskou pověstí a impozantní polohou nad řekou Dyjí je zároveň centrem Znojemské vinařské podoblasti. Historické jádro s četnými kostely si uchovalo renesanční styl; je plné křivolakých uliček, romantických vyhlídek a půvabných zákoutí.

Turnov

Turnov

Co odlišuje Turnov od všech ostatních měst v České republice? Jsou to brusiči drahých kamenů, kteří tu pracují od konce 16. století, a výroba šperků. V okolí se nacházejí četná naleziště drahokamů, přímo ve městě pak můžete navštívit šperkařské dílny, brusírny kamenů a nejrůznější řemeslnické dílny.

Cheb

Cheb

Málokteré město se může chlubit takovou kuriozitou, jakou je chebský Špalíček – blok jedenácti měšťanských domů, těsně přilepených k sobě a rozdělených uzounkou Kramářskou uličkou. Navštívit můžete také Chebský hrad s Černou věží anebo muzeum v domě, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna.

Aš

Název nejzápadnějšího města České republiky, vklíněného v Ašském výběžku mezi Bavorsko a Sasko, pochází z německého jména ryby – lipana, kterého má Aš ve znaku. Hlavními turistickými lákadly nejsou historické památky, ale muzeum a zajímavá místa v okolí: rozhledna Háj a přehrada Bílý Halštrov.