Úvod > Aktuality > Kuks se raduje: jako zázrakem se sem vrátila voda z podzemních pramenů
Kuks se raduje: jako zázrakem se sem vrátila voda z podzemních pramenů
"> "> "> "> ">
Památky

Kuks se raduje: jako zázrakem se sem vrátila voda z podzemních pramenů

Vydáno 13. června 2021
V obci Kuks v roce 2017 doslova ze dne na den zmizela podzemní voda. Na vině tentokrát však nebylo vodohospodáři hojně zmiňované půdní sucho, ale chyba při hlubinném vrtu pro rodinný dům. Dlouhé čtyři roky trvalo, než se vše podařilo vrátit vše do původního stavu. Místní obyvatelé i návštěvníci se tak od letošního roku právem radují z návratu podzemních pramenů.
KuksNa Kuksu se před čtyřmi lety ztratila pramenitá podzemní voda. Havárii tenkrát způsobil stometrový vrt pro tepelné čerpadlo rodinného domu. V obci voda začala rapidně ubývat z domovních studní, kanalizace a čistírny odpadních vod, nejviditelnější však bylo zmizení vody z rukou Tritonů, kteří ji po staletí „vylévali“ do koryt podél barokního schodiště.
 
Někteří občané se obraceli na sv. Lucii, místní umělkyně Marie Bukovská, tvořící z keramiky, vyrobila sošku této světice a umístila ji k vyschlému prameništi. Lidé se sem chodívali pravidelně modlit za jejich návrat.

KuksVelkou zásluhu na obnově podzemních pramenů, díky kterým hrabě Špork v 17. století založil v Kuksu lázně, měl povolaný hydrolog, který navrhl spravit porušené dno podzemního jezera, odkud prameny od nepaměti vyvěraly. To se podařilo spravit a jezero se opět mohlo napustit podzemní vodou. A dokonce se pramen zdá ještě mocnější než v minulých letech. Díky tomuto malému zázraku i Tritonům nad schodištěm opět pod rukama protéká kukská pramenitá voda.
 
Až se pojedete podívat do Kuksu, zastavte se na chvíli u sošky sv. Lucie i u Tritonů, a užijte si krásný pohled na zurčící vodu, která není obyčejnou samozřejmostí.
Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Lázeňský areál v Kuksu

Lázeňský areál v Kuksu

Velkolepý projekt tvorby lázeňského areálu s mnoha uměleckými díly, citlivě zakomponovaný do krajiny, vypracoval zřejmě italský architekt G. B. Alliprandi na objednávku hraběte F.A.Sporcka.

Další aktuality