Úvod > Aktuality > Kudy z nudy? Třeba tudy!
Zážitky

Kudy z nudy? Třeba tudy!

  • Vydáno15. července 2020
Když se řekne rarita, většinou se lidem vybaví něco v souvislosti se sběratelstvím. A mají pravdu, protože raritou může být známka, moped, meč nebo něco, co není běžné. Stejné to je v případě turistických aktivit. Vedle těch běžných a běžně dostupných existují také aktivity raritní. Kudy z nudy jich má pro vás hned několik.

Duchové a čarodějnice

vyvolávání duchůVelmi nevšední expozici naleznete v Městském muzeu v Nové Pace. Věnuje se vyvolávání duchů, spiritismu, které v Krkonoších bylo hojně rozšířeno přibližně na přelomu 19. a 20. století. Raritou je sbírka medijních kreseb vzniklých do roku 1945, které vznikly při spiritistických seancích. Jde o největší sbírku tohoto druhu v České republice a řadící se mezi největší v Evropě. Lidé, kteří v bdělém stavu nedokázali namalovat ani jednoduchou kresbu, tu na obrazech vytvořili stvoření či rostliny z vesmíru a nebo zmizelá historická místa.

InkviziceJedním z nevšedních muzejí je i to, zabývající se temnou stránkou našich dějin – inkvizicí. Není tajemstvím, že tragické osudy přímých obětí procesů s čarodějnicemi jsou úzce spjaty s památkově chráněným Geschaderovým domem v Šumperku, v jehož starobylém sklepení se dnes expozice čarodějnických procesů nachází. rohlídka expozice trvá přibližně 40 minut. Každý návštěvník expozice obdrží po zaplacení vstupného osobního audioprůvodce, jehož prostřednictvím návštěvníky expozicí provází sám hlavní strůjce procesů, inkvizitor Jindřich František Boblig.
 

Perlorodky a výrobky z perleti

PerlorodkaA teď tipy z jiného soudku: Věřili byste tomu, že se u nás chovaly perlorodky? Proslulým místem v tomto oboru byly už ve středověku šumavské Horažďovice. Nejprve se chvaly v řece Otavě, na přelomu 18. a 19. století založili tehdejší majitelé panství Rummerskirchové umělý chov perlorodek v zámeckém náhonu. Lastury se při výlovech otevíraly speciálním nástrojem, zvaným klíč, perla se vyjímala stříbrnou lžičkou, aby se dotykem ruky neztratil lesk.

Zpracování perleti na knoflíky se věnuje další nevšední muzeum, a to Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici. Je zde k vidění expozice knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví. K zajímavostem patří ukázky různých druhů perletě, jejich naleziště a perleťářské stroje.


Raritní muzea raritních řemesel

KomňaNa východní Moravě v obci Komňa najdete muzeum věnující se životu zvěrokleštičů. Zvěrokleštičem byl v minulosti nazýván řemeslník, který zbavoval hospodářská zvířata pohlavních žláz. V některých oblastech se také vžil pojem miškář či švihák. Na Moravě se řemeslo soustředilo právě v okolí Bojkovic a Slavičína, v jejichž blízkosti se obec Komňa nachází. Odborníci, kteří zákrok na zvířatech ovládali, byli v 19. a 20. století velmi žádaní a takřka nepostradatelní. Z dnešního pohledu možná až morbidně vyhlížející téma kleštění dobytka bylo životně důležité. Kleštění totiž bylo nutnou podmínkou úspěšného hospodaření: zvířata byla po zákroku klidnější a hospodáři je tedy mohli lépe využít pro práce na poli a chov na maso.

Těžba smolyV hájovně v Lomanech u Plas je muzeum věnované těžbě smoly, které vám ukáže nástroje i nádoby potřebné k těžbě, dobové fotografie a další exponáty. V lesích v okolí Plas se těžila smola za druhé světové války a v letech 1975 až 1977. Kůra borovice se nařízla, ke stromu se připevnil skleněný kelímek a smola se do něj nechávala odkapávat. Z nádobky se poté vyškrabala a uložila do sudů. Smola se pak používala jako přísada do střelného prachu, na utěsňování sudů, v chemickém i kosmetickém průmyslu.

Muzeum naftyMuzeum naftového dobývání představuje expozici naftového podnikání na území České a Slovenské republiky. Prohlédnete si zde různé fotografie a vysvětlující texty o těžbě ropy především na Slovácku, kde se těží ropa a zemní plyn sto let. V muzeu najdete také menší stroje a nástroje potřebné k dobývání a zpracování černého zlata. K vidění je nářadí používané na vrtání, třeba obří dláta a také modely vrtných věží a soustav. Jediné muzeum "naftařiny" v České republice najdete v budově bývalých kasáren v Hodoníně.

Muzeum páleníPosledním řemeslným tipem není tak úplně řemeslo v pravém slova smyslu. Věnuje se fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu. Stálou expozici Muzea lidových pálenic najdete ve Vlčnově. Jsou zde umístěny podomácku zhotovované destilační zařízení různého typu, velikosti i stáří. Mezi největší kuriozity patří nejmenší tuzemská pálenice, která má pouhých 144 milimetrů. Plně funkční mimiaturu vytvořila roku 2011 parta příznivců pálenky z Nedokonic u Uherského Hradiště.

K obdivu i pobavení

mechanické hračkyVe Velvarech vás potěší Expozice plechových mechanických hraček z let 1840–1960. Nechte se pohltit velkým světem malých hraček poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem a jinými starými unikáty, s nimiž si hráli naši prarodiče. Vedle parních strojů, vláčků, autíček, stavebnic a nejrůznějších her je k vidění kolekce oblíbených tancujících figurek na klíček, pokojíčky pro panenky, kočárky a mnoho dalších zajímavostí.Nechybí ani jedny z prvních dětských promítaček "laterna magica" a kinematografy nebo hračky z technických materiálů.

vlkExpozice karnevalových masek v Zákupech je jediná svého druhu v České republice a ukazuje historii výroby masopustního a karnevalového zboží v tomto městě od roku 1884. Celou touto expozicí se prolíná život zakladatele firmy na výrobu karnevalového zboží Eduarda Helda. V muzeum uvidíte nejrůznější zvířecí masky, obří nasazovací hlavy a chromné údy, historické masky a stroje z roku 1880 i stovky sádrových forem a výsekových nástrojů.

Návštěvníci Beskyd mohou obdivovat v centru obce Ostravice desítky dřevěných soch místního řezbáře Luďka Vančury. Nejen dětem se budou líbit věrně zpodobněná zvířata i různé pohádkové postavy. Ostravický řezbář a aktivní myslivec Luděk Vančura vzal jednoho dne do rukou řezbářské náčiní a pod jeho rukama začaly vznikat krásné dřevěné sochy. Nejprve je měl vystaveny doma, ale zájem veřejnosti o prohlídky byl tak velký, že se rozhodl pronajmout si prostory v Biskupské zahradě vedle obecního úřadu v Ostravici, kde vytvořil "Ráj dřevěných soch". 
Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými sochami věřících

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými sochami věřících

V dřevěných lavicích restaurovaného kostela tiše sedí desítky bíle oděných postav. Nemluví. Se skloněnými hlavami se tiše modlí k Bohu. Nedýchají. Ani vzduch se nepohne. Jedná se o sochy připomínající věřící obyvatele, kteří ve vesnici dřív žili.

Ráj dřevěných soch Ostravice

Ráj dřevěných soch Ostravice

Návštěvníci Beskyd mohou obdivovat v centru obce Ostravice desítky dřevěných soch od místního řezbáře Luďka Vančury. Nejen dětem se budou líbit věrně zpodobněná zvířata i různé pohádkové postavy. Galerii pod širým nebem v Biskupské zahradě řezbář nadále rozšiřuje.

Expozice spiritismu v Nové Pace – vyvolávání duchů v Podkrkonoší

Expozice spiritismu v Nové Pace – vyvolávání duchů v Podkrkonoší

Městské muzeum v Nové Pace se může pochlubit unikátní expozicí spiritismu, která mapuje vývoj tohoto hnutí v Krkonoších. Spiritismus (duchařina, vyvolání duchů) vznikal v těžkých životních a sociálních podmínkách horalů přibližně na přelomu 19. a 20. století.

Expozice čarodějnických procesů

Expozice čarodějnických procesů

Stálá expozice v tzv. Geschaderově domě v Šumperku představuje přitažlivou formou nejtemnější období šumperských dějin – nechvalně proslulé inkviziční procesy z druhé pol. 17. století.

Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně

Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně

Jediné muzeum "naftařiny" v České republice najdete v budově bývalých kasáren v Hodoníně. Muzeum naftového dobývání a geologie tvoří vnitřní expozice a venkovní technologický park v okolí muzea.

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu, je věnována stálá expozice Slováckého muzea, a to v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici

V budově bývalého zámeckého pivovaru se nachází jedinečné muzeum knoflíků a perleti. Je zde k vidění expozice knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví. K zajímavostem patří ukázky různých druhů perletě, jejich naleziště a perleťářské stroje.

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech

Expozice plechových mechanických hraček z let 1840–1960 v královském městě Velvary. Nechte se potěšit velkým světem malých hraček poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem a jinými starými unikáty, s nimiž si hráli naši prarodiče.

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá

Obec Komňa v Bílých Karpatech na Uherskohradišťsku otevřela unikátní muzeum, které přibližuje život takzvaných zvěrokleštičů neboli miškářů v druhé polovině 19. století. Dnes již zaniklé řemeslo bylo právě v Komni, která je známá také jako možné rodiště Jana Amose Komenského, nebývalé rozšířené.

Muzeum těžby borové smoly

Muzeum těžby borové smoly

V hájovně v Lomanech u Plas je muzeum věnované těžbě smoly, které vám ukáže nástroje i nádoby potřebné k těžbě, dobové fotografie a další exponáty, které připomínají historii lesnictví v regionu. Výstavu doplňují myslivecké trofeje.

Expozice chovu perlorodek v Horažďovicích

Expozice chovu perlorodek v Horažďovicích

Horažďovice prosluly ve středověku chovem otavských perlorodek. První zmínky pocházejí z roku 1594, kdy pánové Jan a Karel Rummerskirchové nechali dovézt z Holandska násadu přibližně 10 tisíc kusů perlorodek a založili v Horažďovicích jejich umělý chov, který se tu udržel až do poloviny 20. století.

Eduard Held muzeum v Zákupech – muzeum karnevalových masek

Eduard Held muzeum v Zákupech – muzeum karnevalových masek

Expozice je jediná svého druhu v České republice a ukazuje historii výroby masopustního a karnevalového zboží v tomto městě od roku 1884. Celou touto expozicí se prolíná život zakladatele firmy na výrobu karnevalového zboží v Zákupech Eduarda Helda.

Další aktuality

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2022

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2022. Máme pro vás přehled, kam se v Česku letos vstříc adventu vydat. Zajít na ně můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na víkend 26. až 27. listopadu 2022. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

10 tipů na místa, kde potkáte děsivé krampusáky

Adventní trhy jsou tady, ovšem útulné stánky, vánoční výzdobu, vůně vánočních dobrot a příjemné melodie letos opět doprovází krampusové – fenomén posledních let v podobě šeredných děsivých čertů. Někde se už pochody těchto čertů staly tradicí, jinam letos pekelná cháska vtrhne poprvé. Kdy a kde je můžete vidět na vlastní oči?
Zážitky

100 tipů na Mikuláše

Začátek prosince patří Mikuláši rozdávajícímu dárky, čertům, ze kterých jde strach, a andělům, které čertovské obchůzky milosrdně doplňují. Užijte si čertovské bujaré veselí ve velkém, vydejte se s dětmi na čertovské jízdy vláčkem, výlet do zoo, do pekelného království anebo se za nebeskou trojici vypravte na výlet na hrady a zámky. Kam se vypravit vám poradí Kudy z nudy!
Zážitky