Úvod > Aktuality > V Muzeu Jindřichohradecka si prohlédnete, jak se restaurují Krýzovy jesličky
V Muzeu Jindřichohradecka si prohlédnete, jak se restaurují Krýzovy jesličky
"> "> "> ">
Kultura

V Muzeu Jindřichohradecka si prohlédnete, jak se restaurují Krýzovy jesličky

  • Vydáno10. prosince 2019
Jedním z nejznámějších českých betlémů jsou 12 metrů dlouhé a 2 metry vysoké Krýzovy jesličky, které si díky svým rozměrům dokonce vysloužily zápis do Guinessovy knihy rekordů. Jsou totiž největším lidovým mechanickým betlémem na světě. Jejich tvůrce Tomáš Krýza je dokončil právě před více než sto lety. V současnosti procházejí rozsáhlou rekonstrukcí. Ta ale neprobíhá za zavřenými dveřmi. Naopak, návštěvníci mohou všechno sledovat.

Krýzovy jesličkyKrýzovy jesličky, které jsou zapsány v Guinnessově knize rekordů jako největší lidový mechanický betlém na světě, procházejí od roku 2017 zevrubnou restaurací. I přes generální opravu betlému se expozice neuzavřela a zájemci mají naopak jedinečnou možnost prohlédnout si unikátní jesličky při renovaci, která potrvá ještě alespoň rok.

Díky restaurátorkám dostávají figurky původní podobu, která byla mnohem barevnější a veselejší. Každé figurce byl navrácen i její původní výraz ve tváři. Dále je třeba opravit mechanické části betléma a model krajiny. Díky probíhajícímu restaurování máte jedinečnou možnost spatřit práci restaurátorů a konzervátorů "v přímém přenosu". Muzeum Jindřichohradecka je otevřeno denně mimo pondělí od 8:30 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin. Ve dnech 24. prosince a 31. prosince bude otevřeno pouze dopoledne.
 

Největší lidový mechanický betlém na světě

Krýzovy jesličkySvětově unikátní betlém vystavěl Krýza na ploše 60 metrů čtverečních. Jesličky obsahují 1 398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru.

Nejstarší část betlému tvoří scéna narození Ježíše Krista, která se nachází v jeho středu. Další části znázorňují poetickou vesnickou krajinu a měšťanskou architekturu dokládající život lidí 19. století. Kromě tradičních jihočeských obrázků zde nalezneme i známé výjevy z evangelia – vraždění neviňátek, útěk Sv. Rodiny do Egypta, obřezávání Ježíška. V jesličkách je i rudný důl s horníky, brána s padacím mostem a strážnými hlídající město a Herodův palác, se stoly s miniaturním nádobím a jídlem.

Oprava jesliček je o to náročnější, že Krýza nebyl mechanik a jeho mechanismus nemá žádná pravidla. Generální oprava potrvá nejspíš ještě rok, přesný čas se kvůli složitosti mechanismu a obrovskému množství figurek odhadnout nedá.

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci

Krýzovy jesličky – mechanický betlém v Jindřichově Hradci

Největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, patří k nejnavštěvovanějším expozicím Muzea Jindřichohradecka.

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné zrůdy na stěnách

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné zrůdy na stěnách

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci patří svou nástěnnou výzdobou k nejzajímavějším místům v Čechách. Obrazce zpodobňují dosud neobjasněné výjevy zdeformovaných lidských těl a mutantů, které bývají připisovány řádu templářů.

Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci

Výstavní dům Stará radnice v Jindřichově Hradci

Svět oblíbeného Krtečka a jeho přátel, hravou atmosféru vlaků z úzkorozchodné dráhy nebo tajemství archivu a důležitých listin z dějin města zlaté pětilisté růže. To všechno, a nejen to, naleznete v prostorách výstavního domu Staré radnice na jindřichohradeckém náměstí Míru.