Úvod > Aktuality > Kroměřížský zámek a Lednicko–valtický areál jsou součástí nové aplikace National Geographic

Kroměřížský zámek a Lednicko–valtický areál jsou součástí nové aplikace National Geographic

Vydáno 10. února 2018 Památky
Společnost National Geographic vytvořila novou aplikaci propagující historické památky na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Z České republiky se v ní objevily pouze dvě památky: V sekci Královská Evropa je to zámek v Kroměříži a do Romantické Evropy se dostal Lednicko–valtický areál. Aplikace je v provozu od konce ledna 2018.
KroměřížPo boku Arcibiskupského zámku v Kroměříži je v aplikaci například palác ve Versailles, královský španělský palác v Aranjuezu či italský královský palác v Casertě. Zámek a zahrady v Kroměříži jsou součástí programu Královská Evropa, jedné ze čtyř částí takzvaných Cest světového dědictví Evropy. Jedná se výhradně o památky zapsané na seznamu UNESCO, které jsou rozdělené na čtyři samostatné „cesty“ Evropou: Podzemní, Antickou, Romantickou a Královskou. Kroměřížský zámek se do kategorie Královská Evropa dostal i přesto, že se de facto jedná o zámek knížecí a ne královský. Při výběru sehrál právě fakt, že je spojený se zahradami, které sloužily nejen jako důležité symboly, byly také klíčové pro rozvoj zahradnické vědy.

Lednicko valtický areálZ tuzemských cílů se do exkluzivního výběru dostal i Lednicko–valtický areál na jižní Moravě, který je součástí tzv. Romantické Evropy, stejně jako gotický klášter na Le Mont-Saint-Michel ve Francii, údolí Wachau v Rakousku nebo historické centrum belgického města Bruggy.

Kampaň má podpořit individuální turistiku, tedy oslovovat jednotlivce, kteří podle ní naplánují cestu po Evropě. O propagaci se postará National Geographic Society, bude to i prostřednictvím „skautů“. Jde o respektované blogery a publicisty, kteří už na vybraných místech byli, nebo přijedou a popíší je svým pohledem.
Lednicko-valtický areál - památky a příroda

Lednicko-valtický areál - památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž - rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.