Úvod > Aktuality > Konec prázdnin v Kroměříži zpříjemní hravá zahrada i tajemství osmistěnu
Konec prázdnin v Kroměříži zpříjemní hravá zahrada i tajemství osmistěnu
"> "> ">
Zážitky

Konec prázdnin v Kroměříži zpříjemní hravá zahrada i tajemství osmistěnu

  • Vydáno25. srpna 2019
Město památek, umění a kultury, přezdívané Hanácké Atény – to je stručná vizitka Kroměříže. Na konec prázdnin připravil arcibiskupský zámek několik zajímavých akcí. Zažijete nevšední prohlídku zámecké saly terreny skrze hry, hudbu, vyprávění a hlavně nezapomenutelné zážitky. Zvídavým návštěvníkům neunikne ani tajemství Rotundy v Květné zahradě...

Poslední dny prázdnin v zámeckých zahradách

Zahrada KroměřížChystáte se poslední prázdninové dny strávit v Kroměříži? Pak by vám neměly uniknout zajímavé akce pro celou rodinu, které se zde konají. Arcibiskupský zámek nabízí v pondělí 26. srpna v 11:00 a ve 14:00 hodin program Salala. Jedná se o nevšední prohlídku zámecké saly terreny skrze hry, hudbu, vyprávění a hlavně nezapomenutelné zážitky. Program trvá 60 minut a je vhodný pro rodiny s dětmi od tří let.

Ve středu 28. srpna pojďte objevit tajemství Rotundy v Květné zahradě. K čemu kdysi sloužila a proč v ní poletuje zlatá koule? Program potěší ty, kdo rádi malují, hrají na hudební nástroje, objevují a nechávají se něčím překvapit. Program začíná v 11:00 a 14:00 hodin, trvá 60 až 90 minut a je vhodný pro děti od 3 let.

Hravá květná zahradaPátek 30. srpna bude patřit programu s názvem Hravá Květná zahrada. Ten se koná také v 11:00 a ve 14:00 hodin a zažijete díky němu atmosféru Libosadu skrze vyprávění, hry, hudbu a dokonce i kouzla... Nebude chybět ani bludiště a kuželky. Co všechno v zahradě voní a co se dá ochutnat? To se dozvíte přímo v zahradě! Program trvá 60 až 90 minut a je vhodný pro děti od tří let.

Všechny programy připravují lektoři Metodického centra zahradní kultury v Kroměříži Národního památkového ústavu, ÚOP v Kroměříži. Rodiny se na ně nemusí předem hlásit, avšak větší skupony lektoři prosí o nahlášení e-mailem info@nczk.cz nebo telefonicky: 778 531 417.


Návštěva kroměřížského zámku

KroměřížKroměřížský zámek rozhodně nesmíte vynechat! Jeho okázalé interiéry sloužily jako rezidence olomouckých biskupů. Po zničení švédskými vojsky jej biskup Karel II. z Lichtensteinu-Castelcorna nechal přestavět na honosné raně barokní sídlo; projekt vypracovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla. Zámecké komnaty pamatují řadu významných událostí – například ve Sněmovním sále zasedal roku 1848 rakouský Říšský sněm a v Carském pokoji přijímal roku 1885 hosty ruský car Alexandr III. Zámecká knihovna s překrásným rokokovým interiérem obsahuje 88 000 svazků, pýchou je i hudební archiv s více než 6 000 barokními skladbami.

zámek KroměřížSvětoznámá je rovněž zámecká obrazárna, v níž můžete obdivovat vzácnou sbírkou obrazů evropských mistrů 15. Až 18. století. Najdete tu například díla Lucase Cranacha, Hanse von Aachena a dalších. Klenotem galerie je Tizianův obraz Apollon a Marsyas, odborníky považovaný za jedno z nejcennějších malířských děl v České republice.

V současké době zde můžete navštívit i výstavu "Za chrám, město a vlast", která představuje olomouckého biskupa Karel z Lichtensteinu-Castelcorna. Jednalo se o nejvýznamnější barokní postavu olomoucké diecéze. Pozvedl svěřený majetek po útrapách třicetileté války, vystavěl sídla v Olomouci, Kroměříži a dalších místech. Zakoupil úžasnou obrazovou sbírku a založil biskupskou knihovnu. Výstava je úřístupná až do 29. 9. 2019.
Biskupská mincovna v Kroměříži – expozice ukončena

Biskupská mincovna v Kroměříži – expozice ukončena

Biskupská mincovna v Kroměříži byla jedinou dochovanou mincovnou na území Moravy. V současné době se zde expozice již nenachází, budova je veřejnosti uzavřena.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Národní památník na Vítkově v Praze

Národní památník na Vítkově v Praze

Od roku 2000 spravuje Historické muzeum Národního muzea v Praze Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska

V budově muzea na Velkém náměstí v Kroměříži můžete celoročně navštívit jak stálé expozice, tak i zajímavé krátkodobé výstavy, tvořivé dílny, programy pro školní děti a mládež, přednášky či konference.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž – výrobce mešního vína již více než 750 let

Arcibiskupské zámecké sklepy v Kroměříži patří mezi nejstarší u nás i v celé Evropě a jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, památky UNESCO. Založeny byly ve 13. století za účelem výroby mešního vína, jenž se zde produkuje dodnes. Zájemci mají možnost komentovaných prohlídek a degustací.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži

Lunety Maxe Švabinského v Kroměříži

Pět mozaikových lunet, původně určených pro výzdobu Národního divadla v Praze původně zdobilo Colloredovu kolonádu v Podzámecké zahradě, v roce 1999 byly přeneseny do bývalého františkánského kláštera, do míst, kde Max Švabinský strávil dětství.

Kostel sv. Jana  Křtitele v Kroměříži

Kostel sv. Jana Křtitele v Kroměříži

Barokní kostel sv. Jana Křtitele patří k nejkrásnějším památkám 18. století na Moravě. Kostel sv. Jana Křtitele byl postavený v místech maltézské komendy, kterou připomínají maltézské kříže na dvojvěží.

Další aktuality