Úvod > Aktuality > Krojovanky v Bohumíně uvítají dobový vlak císaře Ferdinanda
Krojovanky v Bohumíně uvítají dobový vlak císaře Ferdinanda
">
Památky

Krojovanky v Bohumíně uvítají dobový vlak císaře Ferdinanda

  • Vydáno27. dubna 2017
Skoro třicetičlenná krojovaná skupina uvítá v pondělí 1. května dobový vlak, který dorazí na nádraží v Novém Bohumíně. Děti, ženy a muži budou mít na sobě repliky bohumínských krojů. Jízda historické vlakové soupravy je oslavou 170. výročí Severní dráhy císaře Ferdinanda a 170. výročí příjezdu prvního vlaku do dnešního Nového Bohumína.
Bohumínské krojeTvůrčí skupina žen pracuje na obnově bohumínských krojů šestým rokem. Před oslavou výročí měla napilno, bylo zapotřebí spoustu kousků oblečení upravit, vyspravit, případně přešít, aby vše bylo dokonalé. Nejvíce krojů je ženských a dětských.

Prvního května představí jeden zbrusu nový pánský kroj. Skupina spolku Maryška vyjde na peron vítat dobovou soupravu v početném zastoupení, půjde devět dětí a dvacet dospělých. Delegaci, která vlakem přijede, uhostí domácími koláčky. Vlak k výročí Severní dráhy císaře Ferdinanda dojede do Bohumína v pondělí 1. května podle jízdního řádu v 11:49 hodin.

VlakSlavnostní vlak bude sestaven z rychlíkové parní lokomotivy a z historických vozů 30. let minulého století a bude doprovázen nejen průvodčími ve stejnokrojích ČSD, ale i jinými pasažéry v dobovém ustrojení z 19. století. V železničních stanicích Bohumín a Ostrava střed bude k vidění i část císařské rodiny se dvorem.

U příležitosti oslav jízdy prvního vlaku po dráze císaře Ferdinanda zahájí Železniční muzeum moravskoslezské po příjezdu parního vlaku do železniční stanice Ostrava střed vernisáží novou výstavu na toto téma. A protože si v letošním roce připomínáme i 750. výročí vzniku města Moravská Ostrava bude 1. května 2017 v době od 14.00 do 18.00 hodin muzeum pro veřejnost otevřeno zdarma.
Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed

Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed

Na nádraží Ostrava-střed naleznete expozici Železničního muzea moravskoslezského, ve kterém si prohlédnete historické železničářské stejnokroje nebo artefakty z 19. století jako je skloník, originály starých dokumentů či modely vláčků.

Další aktuality