Úvod > Aktuality > Krkonošské Roprachtice jsou místem nádherných výhledů
Krkonošské Roprachtice jsou místem nádherných výhledů
"> "> ">
Příroda

Krkonošské Roprachtice jsou místem nádherných výhledů

  • Vydáno19. října 2019
První písemná zmínka o obci Roprachtice pochází z roku 1352, ale na samém počátku historie stojí jméno lokátora Ruprechta, po kterém také obec byla původně pojmenována. Přes značnou nadmořskou výšku (kolem 600 metrů nad mořem) a poměrně drsné horské podmínky, jde o obec s velkou zemědělskou tradicí a několika poměrně zámožnými statky. V Roprachticích se natáčel film Krakonoš a lyžníci a také jeden z našich nejlepších porevolučních filmů – Zapomenuté světlo režiséra Vladimíra Michálka na motivy stejnojmenné knihy Jakuba Demla.
RoprachticeNajdete tu několik zajímavých pamětihodností – Kostel Nejsvětější Trojice na který je prý vidět z každého stavení ve vsi, pěkná Boží muka, sochy svatého Stanislava a Jana Nepomuckého i Cyrilometodějské smírčí kříže. Do 18. století sahá také historie zdejšího ochotnického divadla a památnou malovanou oponu mají v místním hostinci U Tichánků.

K největším místním kuriozitám ale patří – hlavatice, známé špičaté roprachtické zelí, kterému se kromě zdejších strání daří už jen na pár svazích okolních vsí.

RoprachticeVýletníci mohou obdivovat také muzeum psacích strojů a Rozhlednu U Borovice, která se nachází v téměř 700 m n.m. severozápadně od Roprachtic, u silnice ze Semil do Vysokého nad Jizerou. Třináctimetrovou kamennou věž se zastřešeným ochozem z modřínového dřeva nechal na restituovaných rodinných pozemcích postavit pan František Hubař z Roprachtic. Projekt i veškeré kovářské i tesařské práce jsou dílem roprachtických sousedů. Z rozhledny je nádherný kruhový výhled na okolí řeky Jizery a Kamenice, na Jizerské a Orlické hory a Krkonoše. Za dobrého počasí dohlédnete až k Milešovce, Ralsku – i dál do Čech. Rozhledna byla otevřena 17. listopadu 2009 v den výročí sametové revoluce.
Rozhledna U borovice

Rozhledna U borovice

Soukromá rozhledna U borovice byla postavena na podnět roprachtického rodáka Františka Hubaře pro radost jemu i druhým. Je vysoká 18 m, cihlová, s kamenným obložením a osazena dřevěným ochozem ze kterého uvidíte Krkonoše, Bezděz i Orlické hory.

Muzeum psacích strojů Roprachtice

Muzeum psacích strojů Roprachtice

Jak už název napovídá, malé muzeum nabízí ukázky nejen psacích strojů vyrobených do roku 1939, ale i věci související s jejich údržbou a také provozem dobové kanceláře.

Další aktuality