Úvod > Aktuality > Krkonošské muzeum v Jilemnici vystavuje historické mapy Českého království
Historické mapy zemí Koruny ceské v Jilemnici
"> Historické mapy zemí Koruny ceské v Jilemnici "> ">
Kultura

Krkonošské muzeum v Jilemnici vystavuje historické mapy Českého království

  • Vydáno7. srpna 2014
Ojedinělou výstavu s názvem Historické mapy Českého království otevřelo dnes 7. srpna Krkonošské muzeum v Jilemnici. Soubor zapůjčilo Regionální muzeum v Českém Krumlově.

Krkonoše panorama horMapy byly vybrány z velké sbírky bohemikálních map, kterou v českokrumlovském muzeu mají. Systematicky se snaží soubor doplňovat pět let. Nakupují nejen u našich antikvářů, ale také v cizině, zejména v Itálii, jedna mapa zde vystavená je například koupená v Benátkách. Nejvzdálenější nákup uskutečnili ve Velké Británii. Na některé mapy čekají dlouhou dobu, než se objeví v nabídce. Také musí dávat pozor na falzifikáty a původní kolorování. O mapách se dozvídají převážně přes internet. Čím dál od Česka, tím jsou mapy levnější.

Na výstavě jsou prezentována kartografická díla v rozmezí od 16. do 19. století. Mezi čtyřicítkou map, jednotně precizně zarámovaných, jsou mnohé vytvořené v Německu, Holandsku i v jiných zemích. Najdeme mezi nimi skutečné unikáty. Mapa ve tvaru postavy jednoznačně vyvrací, že Čechy neleží v srdci Evropy, ale Evropě v žaludku. K mapě ve tvaru růže, která je zakořeněna ve Vídni, existuje dvojí výklad, a to, že pouze z Vídně mohla vykvést tak krásná růže anebo, že každý zahradník ví, že nejlepší růže rozkvétají na kupce hnoje. I takové informace se skrývají za oborem historické kartografie.

Pro přátele Krkonoš bude zajímavá i skutečnost, jakým způsobem byly naše hory v minulosti zobrazovány. Některé z map jsou též skvělými uměleckými díly. Výstava historických map, začleněná do projektu Porta culturae, bude otevřena do 12. října. Doplní ji samozřejmě i cenné mapy vystavené ve stálé zámecké expozici jilemnického muzea. Otevřeno je denně od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin mimo pondělí.

Ve stopách Hanče a Vrbaty na běžkách

Ve stopách Hanče a Vrbaty na běžkách

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Jilemnice – kolébka českého lyžování

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl