Úvod > Aktuality > Krkonošské muzeum otevřelo vánoční výstavu
Krkonošské muzeum otevřelo vánoční výstavu
"> ">
Zážitky

Krkonošské muzeum otevřelo vánoční výstavu

Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici připravilo na předvánoční čas výstavu o Vánocích bohatých i chudých lidí Krkonošské Vánoce. Výstava bude otevřena denně mimo pondělí do 2. února 2013.
Neobyčejně rozsáhlá výstava Krkonošského muzea v Jilemnici zachycuje prostřednictvím přibližně tisícovky exponátů slavení vánočních svátků v lidovém, měšťanském, zámeckém i církevním prostředí našich nejvyšších hor.
 
Výstava ukáže na řadu specifik – zvyky adventu i Vánoc, stravu jednotlivých společenských vrstev, prostírání, zdobení stromků, hračky a jiné vánoční dárky. Chybět nebudou ani slavné krkonošské betlémy s ukázkou postupu při řezbě figurek. Největším lákadlem v této oblasti zůstane slavný a zcela ojedinělý ozvučený mechanický betlém Jáchyma Metelky.
 
Děti jistě upoutají také figury Mikuláše, anděla, čerta či Barbory, perníky s vánoční a novoroční tematikou a ukázky vánoční čokolády. Velkým magnetem bude vánočně vyzdobená a prostřená zámecká autentická jídelna hrabat Harrachů, prostřený měšťanský stůl a lidová světnice.
 
Bonusem pro návštěvníky bude vystavený Codex gigas („Ďáblova bible“ – váží 76 kg) v kopii zhotovené vynikajícím žambereckým uměleckým knihařstvím pana Jiřího Fogla.

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Zvědavá ulička v Jilemnici – lidová architektura Krkonoš

Ulička reprezentuje vynikající soubor lidové architektury, postavený většinou po velikém požáru města r. 1788. Název uličky vychází z faktu, že domy na západní straně jsou za sebou postaveny tak, aby každý další byl posunut o jednu okenní osu blíž do ulice.

Jilemnice – kolébka českého lyžování

Jilemnice – kolébka českého lyžování

V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl