Úvod > Aktuality > Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září
Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září
"> "> "> ">
Letní sporty

Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

  • Vydáno16. září 2021
Udělejte si výlet – Krkonošské cyklobusy jsou stále v provozu! Sedmnáctý ročník krkonošských linek, autobusů brázdících obousměrně i napříč nejvyššími českými horami bude ukončen až ve čtvrtek 30. září 2021. Během září vyjíždějí krkonošské autobusy vždy ve čtvrtek, v pátek, sobotu a v neděli.
KrkonošeKrkonošské cyklobusy křižují nejvyšší české hory již 18 let. Za tuto dobu si získali přízeň mnoha cyklistů ale i turistů, kteří podnikají pěší výlety na hřebeny Krkonoš. Využít můžete šesti tras autobusů a dva spoje po železnici. Spoje na svou trasu v září vyráží vždy od čtvrtka do neděle a ve státní svátky.

Krkonošské cyklobusy jezdí každý rok od počátku června do konce září (letos do 30. 9. 2021) a během dne projedou tam a zpět celé Krkonoše. Pravidelně v obou směrech (ráno po sedmé hodině) vyjíždí a večer (kolem páté hodině) se vrací zase zpět páteřní linka, která vede z Harrachova přes Rokytnici, Benecko, Vrchlabí, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou na Malou Úpu – Pomezní Boudy. V jízdním řádu je značena červenou barvou a číslem 1.
 

Kudy a kam jezdí krkonošské cyklobusykrkonoše koloNa tuto "páteřní" trasu navazují přestupové autobusy Vrchlabí do Špindlerova Mlýna a dále až na Špindlerovu boudu (značena zeleně v jízdním řádu, číslo 3) a z Jilemnice do Vítkovic a na Horní Mísečky (fialová linka č. 2). Východní část Krkonoš, Žacléř, je připojena spojem do Trutnova (modrá linka č. 5). Z Úpice přes Trutnov mohou cykloturisté využít přímou linku upravenou pro přepravu kol až na Pomezní Boudy (oranžová linka č. 4).

Krkonoše cyklobusyNejmladším cyklobusem je linka z Hradce Králové do Vrchlabí. Ta jede ráno v 7 hodin přes Hořice, Kuks, Dvůr Králové a Hostinné až do Vrchlabí. Zpět se vrací v 18:25 hodin. V jízdním řádu je označena světle modrou barvou a číslem 6.

Krkonošské cyklobusy navazují i na podobnou síť v Českém ráji. Stačí ráno v Jilemnici– Hrabačově přestoupit a pokračovat na Železný Brod nebo Turnov. Na trase Špindlerým MlýnŠpindlerova bouda je jízdné jako u normálních autobusů. Na přestupních bodech na sebe linky čekají max. 10 minut.
 

Na výlet k sousedům do Karpacze nebo Szklarske Poreby

KarpaczDalší možností je návštěva Polska. Ranní cyklobus z Vrchlabí jede k hraničnímu přechodu na Špindlerovu boudu. Odtud se už dá vyrazit na kole do polské Szklarske Poreby a zpět do ČR do Harrachova, nebo druhou stranou přes Karpacz na Pomezní Boudy. Z obou míst je možné využít večer k dopravě zpět krkonošské cyklobusy.

Krkonošské cyklobusy jsou připraveny i na rodiny či partu přátel, kteří rádi stráví den na kole společně a užijí si tak radost z jedinečných zážitků. Autobusy jsou vybaveny na přepravu 15 – 35 kol. Jestli chcete ušetřit vaše nohy nebo čas, můžete také při plánování svých cyklotoulek Krkonošemi využít lanovky s přepravou kol zdarma, a přiblížit se tak zase o kousek výš svému cíli. A projížďka z kopců a kopečků jistě také bude skvělým výletem.
Horský hotel Pomezní bouda v Horní Malé Úpě

Horský hotel Pomezní bouda v Horní Malé Úpě

Pomezní bouda v Horní Malé Úpě se nachází nedaleko státní hranice s Polskem. Na místě Pomezní boudy se nacházel nejstarší hostinec v Horní Malé Úpě, který fungoval od roku 1870.

Bouda Na Pláni u Špindlerova Mlýna

Bouda Na Pláni u Špindlerova Mlýna

Typická horská bouda se nachází v jedné z nejatraktivnějších lokalit Krkonoš, ve Špindlerově Mlýně, na vrcholu Přední Planina, ve výšce 1 200 m n.m. a 800 m od horní stanice sedačkové lanovky Svatý Petr-Pláň.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum Správy KRNAP projde v příštích letech proměnou. Současné expozice Kámen a život a Člověk a hory nahradí Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Muzeum, které uzavřelo veřejnosti v říjnu 2017, zůstane nepřístupné až do roku 2021.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les je nejvyšším místem na hřebeni Rýchor v Krkonoších, který leží mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi a Babím. Oblastí Rýchor vede naučná stezka.

Lanová dráha Horní Mísečky – Medvědín

Lanová dráha Horní Mísečky – Medvědín

Ve Špindlerově Mlýně můžete i v letních měsících využívat lanovku na vrch Medvědín odkud vede spousta upravovanych turistickych tras. Medvědín je také ideálním startovacím místem pro paragliding.

Hotel Špindlerova bouda – východiště turistických tras v Krkonoších

Hotel Špindlerova bouda – východiště turistických tras v Krkonoších

Špindlerova bouda je významný výletní bod ve Slezském sedle pod Malým Šišákem. Jméno získala podle rychtáře z Bedřichova Františka Špindlera, který se podílel na její přestavbě. Nachází se zde východiště turistických tras, v blízkosti najdete také sáňkařskou dráhu a turistický přechod do Polska.

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově – vstříc mamutím zážitkům

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově – vstříc mamutím zážitkům

Nahoru do výšky přes 1000 metrů nad mořem stoupá čtyřsedačková lanovka, která je v provozu celoročně. Ze sedačky lanové dráhy si lze navíc z bezprostřední blízkosti prohlédnout profil mamutího můstku pro lety na lyžích, jediného u nás a jednoho z šesti na světě.

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy, založené pravděpodobně kolem roku 1634, jsou nejsevernější částí rekreačního střediska Malá Úpa. Leží na česko-polské hranici ve výšce 1050 m nad mořem.

Lanová dráha Špindlerův Mlýn – Medvědín

Lanová dráha Špindlerův Mlýn – Medvědín

Čtyřsedačková lanovka vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Medvědín do nadmořské výšky 1235 m je výchozím bodem mnoha turistických túr a výletů. Na vrch Medvědín vás vyveze v létě i v zimě. Na Medvědíně jsou k dispozici dvě dětská hřiště a dvě stezky – Medvědí stezka a stezka s názvem Krakonošův příběh.

Další aktuality

16.10.
2021
Ve Dvoře Králové se v sobotu poběží Safari běh

Ve Dvoře Králové se v sobotu poběží Safari běh

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
15.10.
2021
10 tipů, kam v Krkonoších s dětmi

10 tipů, kam v Krkonoších s dětmi

Krkonoše a Podkrkonoší | Zážitky