Úvod > Aktuality > Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září
Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září
"> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

  • Vydáno6. srpna 2022
Udělejte si výlet – Krkonošské cyklobusy jsou stále v provozu! Osmnáctý ročník krkonošských linek, autobusů brázdících obousměrně i napříč nejvyššími českými horami bude ukončen až ve čtvrtek 29. září 2022. Během srpna jezdí denně a v září vyjedou krkonošské autobusy vždy ve čtvrtek, v pátek, sobotu a v neděli.
KrkonošeKrkonošské cyklobusy křižují nejvyšší české hory již 18 let. Za tuto dobu si získali přízeň mnoha cyklistů ale i turistů, kteří podnikají pěší výlety na hřebeny Krkonoš. Využít můžete šesti tras autobusů a dva spoje po železnici. Spoje na svou trasu v září vyráží vždy od čtvrtka do neděle a ve státní svátky.

Krkonošské cyklobusy jezdí každý rok od počátku června do konce září (letos do 29. 9. 2022) a během dne projedou tam a zpět celé Krkonoše. Pravidelně v obou směrech (ráno po sedmé hodině) vyjíždí a večer (kolem páté hodině) se vrací zase zpět páteřní linka, která vede z Harrachova přes Rokytnici, Benecko, Vrchlabí, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou na Malou Úpu – Pomezní Boudy.
 

Kudy a kam jezdí krkonošské cyklobusy


Linka 1: Harrachov – Pomezní Boudy

krkonoše koloPáteřní linka propojující celé pohoří. Jak už jsme zmínili výše, je to jediná existující autobusová linka, která vás dopraví z jedné strany Krkonoš na druhou. Vede přes Rokytnici nad Jizerou, Jilemnici, Vrchlabí, Janské Lázně, Svobodu nad Úpou a Pec pod Sněžkou. Cyklobus uveze 20 kol.
 

Linka 2: Martinice – Jilemnice – Horní Mísečky

Míříte-li do Krkonoš vlakem, přímo u nádraží v Martinicích můžete nastoupit na autobus, který vás přes Jilemnici vyveze až na Zlaté návrší a umožní pokračovat dál na vrcholky, třeba až k Labské boudě a prameni Labe. Autobus je tu pro turisty i rodiny s kočárky. Linka v 9:05 z Martinic a v 18:00 z Horních Míseček sveze pouze pěší. Cyklobusy vyrážející z Jilemnice uvezou vždy 11 kol.
 

Linka 3: Špindlerova bouda – Špindlerův Mlýn – Vrchlabí – Kuks – Hradec Králové

Krkonoše cyklobusyZ Hradce Králové pohodlně a bez přestupu až na hřebeny Krkonoš! Cyklobus vás každou sobotu a neděli a o prázdninách i každý čtvrtek vyveze z Hradce až na Špindlerovu boudu. Nebo naopak, do podhůří, do Dvora či k baroknímu areálu Kuks, kde se můžete svézt po nenáročném úseku Labské cyklotrasy. Ve Vrchlabí je také možné přestoupit na další linky.

 

Linka 4: Hradec Králové – Trutnov – Malá Úpa, Pomezní boudy

krkonoše cyklobusV sobotu a neděli máte možnost vypravit ze z Hradce Králové ranní linkou až do východních Krkonoš. Ještě před desátou hodinou jste v Peci nebo na Pomezních Boudách a máte před sebou celý krásný den v sedle kola. Ve všední dny jede autobus pouze z Trutnova. Stejně tak se do Krkonoš i s vašimi jízdními koly pohodlně dopravíte z Náchoda, Úpice nebo Rtyně v Podkrkonoší. Projedete se po krkonošských hřebenech nebo krajinou pod Sněžkou a v odpoledních hodinách se cyklobusem můžete vrátit zase zpět. Oba autobusy uvezou 38 kol.
 

Linka 5: Harrachov – Rokytnice – Horní Mísečky

Autobus pouze pro pěší jezdí z Harrachova do Rokytnice a odtud přes Františkov a Rezek do Vítkovic v Krkonoších a na Horní Mísečky a pokračuje po krátké přestávce až na Zlaté návrší. Jedinečný spoj, který v běžném jízdním řádu nenajdete, umožní naplánovat zajímavé výlety po západních Krkonoších.
 

krkonoše cyklobusLinka 6: Jilemnice – Benecko – Vrchlabí

Láká vás rozhledna Žalý, ale odrazuje dlouhé stoupání z Vrchlabí či Jilemnice? Využijte novou linku cyklobusu. Vyveze vás na Benecko, odkud můžete přes rozhlednu pokračovat na Rovinka, Mísečky či do Špindlerova Mlýna. Cyklobus uveze 11 kol.
 

Linka 7: Horní Mísečky – Zlaté návrší

Pravidelné linky vyvezou pouze pěší turisty k Vrbatově boudě na Zlaté návrší. Odtud už se můžete vydat všemi směry po krkonošských hřebenech.
 

Na výlet k sousedům do Karpacze nebo Szklarske Poreby

KarpaczDalší možností je návštěva Polska. Ranní cyklobus z Vrchlabí jede k hraničnímu přechodu na Špindlerovu boudu. Odtud se už dá vyrazit na kole do polské Szklarske Poreby a zpět do ČR do Harrachova, nebo druhou stranou přes Karpacz na Pomezní Boudy. Z obou míst je možné využít večer k dopravě zpět krkonošské cyklobusy.

Krkonošské cyklobusy jsou připraveny i na rodiny či partu přátel, kteří rádi stráví den na kole společně a užijí si tak radost z jedinečných zážitků. Autobusy jsou vybaveny na přepravu 15 – 35 kol. Jestli chcete ušetřit vaše nohy nebo čas, můžete také při plánování svých cyklotoulek Krkonošemi využít lanovky s přepravou kol zdarma, a přiblížit se tak zase o kousek výš svému cíli. A projížďka z kopců a kopečků jistě také bude skvělým výletem.
Cyklobusy Krkonoše 2022

28.5.
29.9.
Cyklobusy Krkonoše 2022

Krkonošské cyklobusybudou k dispozici cyklistům až do konce září 2022. Tak neváhejte a naplánujte si výlet na kole. Letos jezdí sedm autobusových linek.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum Správy KRNAP projde v příštích letech proměnou. Současné expozice Kámen a život a Člověk a hory nahradí Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Muzeum, které uzavřelo veřejnosti v říjnu 2017, zůstane nepřístupné až do roku 2023.

Bouda Na Pláni u Špindlerova Mlýna

Bouda Na Pláni u Špindlerova Mlýna

Typická horská bouda se nachází v jedné z nejatraktivnějších lokalit Krkonoš, ve Špindlerově Mlýně, na vrcholu Přední Planina, ve výšce 1 200 m n.m. a 800 m od horní stanice sedačkové lanovky Svatý Petr-Pláň.

Horský hotel Pomezní bouda v Horní Malé Úpě

Horský hotel Pomezní bouda v Horní Malé Úpě

Pomezní bouda v Horní Malé Úpě se nachází nedaleko státní hranice s Polskem. Na místě Pomezní boudy se nacházel nejstarší hostinec v Horní Malé Úpě, který fungoval od roku 1870.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les je nejvyšším místem na hřebeni Rýchor v Krkonoších, který leží mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi a Babím. Oblastí Rýchor vede naučná stezka.

Lanová dráha Horní Mísečky – Medvědín

Lanová dráha Horní Mísečky – Medvědín

Ve Špindlerově Mlýně můžete i v letních měsících využívat lanovku na vrch Medvědín odkud vede spousta upravovanych turistickych tras. Medvědín je také ideálním startovacím místem pro paragliding.

Hotel Špindlerova bouda – východiště turistických tras v Krkonoších

Hotel Špindlerova bouda – východiště turistických tras v Krkonoších

Špindlerova bouda je významný výletní bod ve Slezském sedle pod Malým Šišákem. Jméno získala podle rychtáře z Bedřichova Františka Špindlera, který se podílel na její přestavbě. Nachází se zde východiště turistických tras, v blízkosti najdete také sáňkařskou dráhu a turistický přechod do Polska.

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově – vstříc mamutím zážitkům

Lanová dráha na Čertovu horu v Harrachově – vstříc mamutím zážitkům

Nahoru do výšky přes 1000 metrů nad mořem stoupá čtyřsedačková lanovka, která je v provozu celoročně. Ze sedačky lanové dráhy si lze navíc z bezprostřední blízkosti prohlédnout profil mamutího můstku pro lety na lyžích, jediného u nás a jednoho z šesti na světě.

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy v Krkonoších

Pomezní Boudy, založené pravděpodobně kolem roku 1634, jsou nejsevernější částí rekreačního střediska Malá Úpa. Leží na česko-polské hranici ve výšce 1050 m nad mořem.

Lanová dráha Špindlerův Mlýn – Medvědín

Lanová dráha Špindlerův Mlýn – Medvědín

Čtyřsedačková lanovka vedoucí ze Špindlerova Mlýna na Medvědín do nadmořské výšky 1235 m je výchozím bodem mnoha turistických túr a výletů. Na vrch Medvědín vás vyveze v létě i v zimě. Na Medvědíně jsou k dispozici dvě dětská hřiště a dvě stezky – Medvědí stezka a stezka s názvem Krakonošův příběh.

Další aktuality

12.8.
2022
Krkonošské pivní slavnosti ve Vrchlabí zvou na skvělé pivo i krajové speciality

Krkonošské pivní slavnosti ve Vrchlabí zvou na skvělé pivo i krajové speciality

Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika
12.8.
2022
Hudební​ festival Brutal Assault burácí Josefovem

Hudební​ festival Brutal Assault burácí Josefovem

Královéhradecký kraj | Kultura
10.8.
2022
15 tipů, kde si s dětmi zařádit na bobové dráze

15 tipů, kde si s dětmi zařádit na bobové dráze

Královéhradecký kraj | Zážitky
5.8.
2022
Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

Kde, kdy a proč se slaví Porcinkule?

Královéhradecký kraj | Životní styl