Úvod > Aktuality > Krkonoše hlásí: Zima přichází, ale na běžky je sněhu ještě málo!
Krkonoše hlásí: Zima přichází, ale na běžky je sněhu ještě málo!
"> "> ">
Zimní sporty

Krkonoše hlásí: Zima přichází, ale na běžky je sněhu ještě málo!

  • Vydáno31. prosince 2020
Mrazivé dny dávají jasně tušit, že zima už přišla do hor, ale sněhu na hřebenech Krkonoš je stále ještě málo. Jedinečná příroda Krkonoš je z toho důvodu v tyto dny velmi zranitelná. Správa Krkonošského parku proto žádá návštěvníky hor, zejména lyžaře, aby respektovali omezení vstupu do volného terénu v hřebenové části Krkonoš, respektivě I. zóně KRNAPu.
Lyžaři se už nemohou dočkat prvního pořádného sklouznutí, sníh na hřebenech Krkonoš však místy úplně chybí. Zejména běžkaři kvůli tomu v minulých dnech chodili mimo cesty. Taková situace je ale složitá, i když správa KRNAPu chápe, že se lidé těší a chtějí si už užít začátek zimy.

KrkonošeI když se na internetu dočtete, že výška sněhu měří někde i několik desítek centimetrů, právě na hřebenech hor, kam mnozí směřují, jsou partie doslova vyfoukané větrem, a tedy úplně bez sněhu. Některá místa na cestách jsou nesjízdná, z některých úseků cesty vyčnívají kameny nebo větve. Potěšení z jízdy na lyžích tak může lyžaře snadno rozčarovat či být přímo nebezpečné. Navíc je taková situace složitá pro přírodní ekosystémy. Sníh ještě hřebeny nepokryl souvislou vrstvou a riziko poškození přírody je velmi reálné. Vstupem a pohybem na lyžích mimo cesty dochází k poškozování vegetace, hlavně keříčkových druhů jako vřes, borůvka nebo brusinka. Mimoto dochází k rušení živočichů (hlukem, pachem), především zimujícího tetřívka obecného.

Riziko automaticky zmizí s dalším přívalem sněhu, který přikryje v současnosti nebezpečná místa. Pro nadcházející dny však Správa parku apeluje na návštěvníky, aby se vůči přírodě Krkonoš chovali šetrně.
Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Hora Kotel – jedna z nejmalebnějších hor Krkonoš

Hora Kotel – jedna z nejmalebnějších hor Krkonoš

Hora Kotel se dříve jmenovala Kokrháč. Je vysoká 1435 metrů a je považována za jednu z nejkrásnějších hor v celých Krkonoších. Jihovýchodní srázy Kotle spadají do ledovcového dvoukaru Kotelních jam.

Labská bouda v Krkonoších

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.

Růženčina zahrádka

Růženčina zahrádka

Růženčina zahrádka je kamenný val ve tvaru okvětí růže na severním svahu krkonošského Kotle, 1370 m n. m. Původ tohoto valu je dodnes záhadou – mohl sloužit k pěstování léčivých bylin nebo jako kultovní místo pravěkých lidí.

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe měří 18 km a na svých zastaveních seznamuje s přírodními zajímavostmi této části Krkonoš. Při procházce uvidíte spourtu přírodních zajímavostí, mezi něž patří například Pančavský vodopád, který je nejvyšší v České republice.