Úvod > Aktuality > Křížová chodba v českobudějovickém klášteře v novém
kr chodba.JPG
"> kr chodba.JPG
Památky

Křížová chodba v českobudějovickém klášteře v novém

  • Vydáno9. února 2012
Díky realizovaným stavebním a restaurátorským pracím si může veřejnost vůbec poprvé v novodobé historii prohlédnout restaurovanou křížovou chodbu někdejšího dominikánského kláštera v Českých Budějovicích, který je nejstarší a nejcennější historickou památkou v tomto jihočeském městě.
Do obnovy křížové chodby bylo v průběhu šesti let investováno více než 14 miliónů korun. Cílem projektu bylo zpřístupnit vcelku křížovou chodbu kláštera, do níž bylo v minulých dvou stech letech postupně vestavěno několik dělících příček, a postupným restaurováním rehabilitovat její jedinečnou uměleckohistorickou hodnotu.

Během restaurátorských a stavebních prací probíhaly podrobné archeologické, stavebně historické a restaurátorské průzkumy, které přinesly řadu jedinečných objevů. Mimo jiné byl ve východním křídle chodby nalezen pod mladšími zazdívkami monumentální portál do zaniklé kapitulní síně kláštera z konce 13. století. Dále restaurátoři odkryly středověké nástěnné malby představující například výjevy ze života sv. Augustina, obraz Smrti Panny Marie nebo zcela jedinečnou malbu z roku 1378, představující císaře Karla IV. a jeho syna Václava IV. pod ochranou  Panny Marie. Restaurována byla také  původní středověká barevnost kamenných architektonických prvků. 
 
Dominikánský klášter v Českých Budějovicích

Dominikánský klášter v Českých Budějovicích

Nejstarší památkou Českých Budějovic je Dominikánský klášter s chrámem Obětování Panny Marie. Klášter byl vystavěn při zakládání města a stal součástí městského opevnění. Zajímavostí je, že jako stavební materiál zde byly použity kromě kamene také cihly.