Úvod > Aktuality > Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i středověkých řemesel
Zážitky

Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i středověkých řemesel

  • Vydáno30. září 2019
Letošní, v pořadí již 25. ročník rytířských slavností Křivoklání, které pořádají skupina historického šermu Merlet a státní hrad Křivoklát, přináší několik novinek. Můžete na vlastní oči spatřit šermíře, tanečnice, kejklíře, uslyšet dobovou hudbu, prožít divadelní příběhy, fandit udatným rytířům a spílat falešným raubířům, ohmatat si zbraně a zbroje či vystřelit z luku nebo kuše. Křivoklání opanuje královský hrad v tradičním termínu od 5. do 6. 10. 2019

Merlet je zárukou nejvyšší kvality, celý program letošního Křivoklání bude doslova nabitý atmosférou středověku a chrabrých rytířů. Návštěvníci si budou moci dosyta užít šermířských soubojů, turnajových klání, velkolepého rytířského průvodu.

V průběhu lítých turnajů a soubojů se budete moci setkat s některými postavami z filmů, které šermíři Merlet ve filmech ztvárnili.  Těšit se můžete také na dobovou hudbu, divadlo s dětským divadelním koutkem, filmovou zbrojnici s fotokoutkem, slavné filmové koně a dravce, oživlé sochy v antickém stylu, dobové tržiště s tavernami a dětskými dílnami.

Medovina i pivo potečou proudem, vzduch provoní svařené víno, chuťové buňky podráždí opékaná slanina, placky, buřty, staročeské polévky a pečené maso, děti zajásají nad tureckým medem, sladkými plackami a perníkovými dobrotami. Všichni si dozajista přijdou na své, zkrátka – jarmark.

Nejlepší šermíře budete moci zhlédnout o tomto víkendu na hradě Křivoklát. Pro všechny milovníky historických zbraní a zbroje bude otevřena dobová zbrojnice i s odborným výkladem o zbraních!

 

Křivoklát – obávané vězení

Během návštěvy Křivoklání nezapomeňte na prohlídku královského hradu. Ten nechal v 12. století zbudovat jeden z přemyslovských knížat jako útočiště k radovánkám a lovu. Za vlády Přemysla Otakara II. se Křivoklát stal reprezentačním sídlem českých králů. Bohužel během své historie byl několikrát poškozen ničivým požárem, a dokonce se stal obávaným vězením. V jeho celách pobýval například panovník Karel IV. či královský alchymista magistr Edward Kelly, jemuž se sice podařilo z vězení uprchnout, ale při útěku si zlomil nohu tak nešťastně, že mu jí museli amputovat. Záchrana Křivoklátu přišla s nástupem šlechtického rodu Fürstenberků, kteří zrekonstruovali severní tzv. Královnino křídlo a zanechali výjimečnou knihovnu s 50 tisíci svazky iluminovaných rukopisů, zdobených prvotisků a vzácných disertací.
 

Kdy se sem vypravit?

Po celý víkend se stanete součástí mimořádného zážitku a alespoň na chvíli se budete moci vrátit do časů statečných rytířů a krásných dam, kdy čest, síla a odvaha vévodily hradu Křivoklátu. Po všechny dny bude otevřeno od 10 do 18 hodin.

V sobotu 5. října vypravují České dráhy na Křivoklát historický vlak tažený parní lokomotivou Šlechtična. Parní vlak odjíždí z pražského smíchovského nádraží v 9:23 hod. Přistoupit do něj můžete v Berouně (9:55–10:29 hod.). Minutu po jedenácté hodině dojede vlak na Křivoklát.

Parní vlak bude z Křivoklátu pokračovat přes Rakovník do Lužné u Rakovníka, kde je možné navštívit naše největší železniční muzeum. Na zpáteční jízdu po stejné trase se parní vlak vydá z Lužné v 15:48 hod., přes Křivoklát (16:47–17:02 hod.) s ním dojedete na pražské smíchovské nádraží v 18:44 hod.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Hamousův statek ve Zbečně – za vůní čerstvě upečeného chleba

Hamousův statek ve Zbečně – za vůní čerstvě upečeného chleba

Přijměte pozvánku na selskou usedlost s roubeným obytným domem, zděnými chlévy, stájemi se sýpkou, stodolou, černou kuchyní a výměnkem. Její dějiny spolehlivě známe od přelomu 16. a 17. století. Poznejte, jak se kdysi bydlelo, hospodařilo, jaká lidé uměli řemesla a jaké měli zvyky.

Křivoklátské okruhy – vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy – vyberte si tu svou trasu

Křivoklátské okruhy jsou systémem atraktivních silničních cyklistických tras různé obtížnosti využívajícím komunikace s minimálním provozem a současně kvalitním povrchem pro pohodlnou a co možná nejbezpečnější cyklistiku.

Jarmark a prohlídky na Křivoklátě – Křivoklání

1.10.
2.10.
Jarmark a prohlídky na Křivoklátě – Křivoklání

Ke Křivoklání neodmyslitelně patří také dobový jarmark. Ani ten nebude letos chybět.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky