Úvod > Aktuality > Cestování bez bariér: Krásy Šumavy poznají na speciálních skútrech i vozíčkáři
Krásy Šumavy poznají na speciálních skútrech i vozíckári
Příroda

Cestování bez bariér: Krásy Šumavy poznají na speciálních skútrech i vozíčkáři

  • Vydáno15. června 2020
Správa NP a CHKO Šumava vylepšila nabídku turistického vyžití na území Národního parku Šumava také pro turisty na vozíku. V rámci programu Na skútru po Šumavě nabízí výlety pro návštěvníky s pohybovým handicapem. Zájemci se mohou registrovat na portálu Národního parku Šumava.

ŠumavaSpráva Národního parku Šumava nabízí turistům s handicapem možnost turistického vyžití pomocí speciálních výletů. Jedná se o výlety s doprovodem na skútru. Pro rok 2020 jsou v nabídce hned tři trasy: do Nového Údolí, okolo hory Stožec a přes Spálenec. Výlet yjsou určené pouze pro návštěvníky na vozíku a držitele průkazu ZTP nebo ZTPP. Volné kapacity mohou zaplnit také senioři starší 65 let.

Účastníci výletů se povezou na elektrickém skútru HS-928 Elite, který je součástí řady kompenzačních pomůcek určených pro tělesně postižené osoby, osoby se sníženou schopností mobility, postižením dolních končetin nebo s různým stupněm ochrnutí. Při výběru trasy pečlivě zvažte své síly a možnosti. Vždy je možné přizpůsobit trasu účastníkům – po dohodě s průvodcem na místě. V případě jakýchkoli dotazů se obraťte na informační středisko Stožec.
 

Jak se na výlet přihlásit

Rokytská slaťNa výlety je nutné se přihlásit předem, a to pomocí webových stránek npsumava.cz/na-skutru-po-sumave/. Vyberete si z nabízených tras, zarezervujete si termín a potvrzení vám přijde na mail. Týden před vyjížďkou potvrdíte pak rezervaci přímo průvodci. Ten se s vámi sejde v 10:00 na výchozím místě (Stožec, Informační středisko Správy NPŠ). Před startem ještě uhradíte 400 Kč průvodci a pak následují proškolení, zkušební jízda a následně odjezd do terénu.

Vyjížďky se konají na vlastní nebezpečí, pokud při proškolení seznáte, že máte z jízdy jakékoli obavy, požádejte průvodce o delší proškolení, kratší trasu nebo vyjížďku zrušte. Nikdo se proto na vás nebude zlobit.
 

Kam vás letošní trasy zavedou?

vltava šumavaOkolo hory Stožec, za výhledy na Vltavský luh
Cestou budete mít výhledy na unikátní ekosystém Vltavský luh a do lesních porostů. Pojedete 2 kilometry jedinečnou vesnicí Dobrá na Šumavě – dnes vesnická památková zóna.
Trasa: Stožec – Stožecká luka – osada Dobrá – Vltavský luhČerný kříž – zpět do Stožce
Délka: cca 18 km
Povrch: asfalt, zpevněná cesta

Nové Údolí – kousek Šumavy na konci světa
Trasa: Stožec – Údolská cesta – Zelená cesta – Rosenauerův pomníkNové Údolí – zpět do Stožce
Délka: cca 24 km
Povrch: asfalt, zpevněná cesta

šumavaSpálenec – po stopách historie
Trasa A (kratší varianta): StožecNové Údolí – Spálenec – v Podkově – Dolnokrásnohorská cesta – zpět do Stožce
Trasa B (delší varianta): StožecNové Údolí – Spálenec – v Podkově – Krásná hora – Hornokrásnohorská cesta – zpět do Stožce
Délka: trasa A cca 12 km, trasa B: cca 15 km
Povrch: asfalt, zpevněná cesta

Šumava se stále více zpřístupňuje osobám se zdravotním postižením. Ti se mohou dále těšit na nový areál lesních her pro nevidomé, mluvící stromy nebo knihu v Braillově písmu, která vyjde zhruba za měsíc. Vše v rámci projektu Šumava pro všechny.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Černý kříž u Mrtvého luhu na Šumavě

Černý kříž u Mrtvého luhu na Šumavě

Černý kříž je malá osada, kterou tvoří několik roztroušených stavení na okraji nivy Studené Vltavy, asi 4 km od obce Stožec. Jedná se o významný v lesích ukrytý šumavský „železniční uzel“ tratí (od Volar, Nové Pece a Nového Údolí) s mohutnou staniční budovou.

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci Národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Chloubou tohoto místa je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí.

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Národní park Šumava revitalizoval v minulých stoletích násilně narovnané koryto Hučínského potoka na Stožecku. Stejně jako kdysi, se nyní přirozeně vlní šumavskými loukami v oblasti unikátní přírodní rezervace Vltavský luh.

Venkovní areál a geologická expozice Stožec

Venkovní areál a geologická expozice Stožec

Expozice je umístěna v malém lesíku v blízkosti informačního střediska Správy NPŠ a představuje geologické poměry jižní Šumavy.

Další aktuality

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: 15 tipů za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
Plzeňský kraj | Památky

Vydejte se po stopách židovské Plzně

V Plzni najdete celou řadu památek, které odkazují na dlouhou historii místního židovského obyvatelstva. Velká synagoga, pátá největší na světě, patří k místním dominantám. Ostatní památky jako Stará synagoga nebo bytové interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose již na první pohled tak viditelné nejsou. Najdete je skryté v zástavbě v širším centru města, nicméně jejich návštěva vás určitě okouzlí.
Plzeňský kraj | Památky

Užijte si pivní podzim v Plzni

Období vinobraní se Plzně moc netýká, to ale neznamená, že se tu na podzim nic neděje! V následujících měsících máte na výběr z několika pivních událostí, které k Plzni prostě patří. Vždyť taky dala světu to nejlepší pivo na světě!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Výlety pro samotáře: ticho a samota Českého lesa

Doslova do jiného světa vstoupíte v Českém lese, který stojí stranou hlavního zájmu turistů. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zapomenutý zámek či legendární místo zdejších sklářů.
Plzeňský kraj | Příroda

Na návštěvě keltské vesnice ve skanzenu Jivjany zažijete keltsko – římskou bitvu

Keltský den ve skanzenu Jivjany láká na ukázky řemesel z doby laténské, uvidíte i sokolníky se živými dravci. V sobotu 19. srpna 2023 odpoledne se můžete těšit také na klání válečníků z různých historických období a na závěr celého dne se v Jivjanech odehraje velká keltsko – římská bitva.
Plzeňský kraj | Zážitky

Letní Festival na ulici opět oživí Plzeň

Od pátku 18. do soboty 26. srpna 2023 opět zaplní centrum Plzně multižánrový Festival na ulici. Letos slaví kulatiny a hudbou bude žít město na mnoho scénách i ve vybraných barech. Pro děti bude scéna na Proluce každý den od 15 hodin.
Plzeňský kraj | Kultura

Tradiční slavnosti piva proběhnou o víkendu v pivovaru Chodovar

Kromě výborného piva se můžete v sobotu těšit v Chodové Plané i na netradiční prohlídky pivovaru, odemčené skalní sklepy, ohňostroj, prodej pivní kosmetiky, hudební vystoupení nebo pivní soutěže. Je připravený i program pro děti. Chcete se stát „Pivním rytířem Chodovaru 2023“? Vypravte se v sobotu 19. srpna 2023 na Slavnosti piva Chodovar. Pivovar navíc slaví 450 let od svého založení!
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika

Štolu Prokop ve Stříbře oživují horníci i důlní lokomotiva

Figuríny horníků imitující různé hornické profese i situace, v nichž se lidé při těžbě ocitli, zhlédnou zájemci v expozici 700 metrů dlouhé štoly Prokop ve Stříbře. K vidění je zde také důlní technika, která se v minulosti používala při dobývání stříbrné rudy. Zájemci mohou navštívit také průzkumnou štolu, která dříve sloužila jako sklad trhavin.
Plzeňský kraj | Památky