Úvod > Aktuality > Cestování bez bariér: Krásy Šumavy poznají na speciálních skútrech i vozíčkáři
Krásy Šumavy poznají na speciálních skútrech i vozíckári
"> Krásy Šumavy poznají na speciálních skútrech i vozíckári "> "> Pro návštevníky na vozíku a držitele prukazu ZTP nebo ZTPP nabízí výlety s doprovodem na skútru "> Vyjíždka s pruvodcem stojí 100 Kc na osobu ">
Příroda

Cestování bez bariér: Krásy Šumavy poznají na speciálních skútrech i vozíčkáři

  • Vydáno15. června 2020
Správa NP a CHKO Šumava vylepšila nabídku turistického vyžití na území Národního parku Šumava také pro turisty na vozíku. V rámci programu Na skútru po Šumavě nabízí výlety pro návštěvníky s pohybovým handicapem. Zájemci se mohou registrovat na portálu Národního parku Šumava.

ŠumavaSpráva Národního parku Šumava nabízí turistům s handicapem možnost turistického vyžití pomocí speciálních výletů. Jedná se o výlety s doprovodem na skútru. Pro rok 2020 jsou v nabídce hned tři trasy: do Nového Údolí, okolo hory Stožec a přes Spálenec. Výlet yjsou určené pouze pro návštěvníky na vozíku a držitele průkazu ZTP nebo ZTPP. Volné kapacity mohou zaplnit také senioři starší 65 let.

Účastníci výletů se povezou na elektrickém skútru HS-928 Elite, který je součástí řady kompenzačních pomůcek určených pro tělesně postižené osoby, osoby se sníženou schopností mobility, postižením dolních končetin nebo s různým stupněm ochrnutí. Při výběru trasy pečlivě zvažte své síly a možnosti. Vždy je možné přizpůsobit trasu účastníkům – po dohodě s průvodcem na místě. V případě jakýchkoli dotazů se obraťte na informační středisko Stožec.
 

Jak se na výlet přihlásit

Rokytská slaťNa výlety je nutné se přihlásit předem, a to pomocí webových stránek npsumava.cz/na-skutru-po-sumave/. Vyberete si z nabízených tras, zarezervujete si termín a potvrzení vám přijde na mail. Týden před vyjížďkou potvrdíte pak rezervaci přímo průvodci. Ten se s vámi sejde v 10:00 na výchozím místě (Stožec, Informační středisko Správy NPŠ). Před startem ještě uhradíte 400 Kč průvodci a pak následují proškolení, zkušební jízda a následně odjezd do terénu.

Vyjížďky se konají na vlastní nebezpečí, pokud při proškolení seznáte, že máte z jízdy jakékoli obavy, požádejte průvodce o delší proškolení, kratší trasu nebo vyjížďku zrušte. Nikdo se proto na vás nebude zlobit.
 

Kam vás letošní trasy zavedou?

vltava šumavaOkolo hory Stožec, za výhledy na Vltavský luh
Cestou budete mít výhledy na unikátní ekosystém Vltavský luh a do lesních porostů. Pojedete 2 kilometry jedinečnou vesnicí Dobrá na Šumavě – dnes vesnická památková zóna.
Trasa: Stožec – Stožecká luka – osada Dobrá – Vltavský luhČerný kříž – zpět do Stožce
Délka: cca 18 km
Povrch: asfalt, zpevněná cesta

Nové Údolí – kousek Šumavy na konci světa
Trasa: Stožec – Údolská cesta – Zelená cesta – Rosenauerův pomníkNové Údolí – zpět do Stožce
Délka: cca 24 km
Povrch: asfalt, zpevněná cesta

šumavaSpálenec – po stopách historie
Trasa A (kratší varianta): StožecNové Údolí – Spálenec – v Podkově – Dolnokrásnohorská cesta – zpět do Stožce
Trasa B (delší varianta): StožecNové Údolí – Spálenec – v Podkově – Krásná hora – Hornokrásnohorská cesta – zpět do Stožce
Délka: trasa A cca 12 km, trasa B: cca 15 km
Povrch: asfalt, zpevněná cesta

Šumava se stále více zpřístupňuje osobám se zdravotním postižením. Ti se mohou dále těšit na nový areál lesních her pro nevidomé, mluvící stromy nebo knihu v Braillově písmu, která vyjde zhruba za měsíc. Vše v rámci projektu Šumava pro všechny.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Černý kříž u Mrtvého luhu na Šumavě

Černý kříž u Mrtvého luhu na Šumavě

Černý kříž je malá osada, kterou tvoří několik roztroušených stavení na okraji nivy Studené Vltavy, asi 4 km od obce Stožec. Jedná se o významný v lesích ukrytý šumavský „železniční uzel“ tratí (od Volar, Nové Pece a Nového Údolí) s mohutnou staniční budovou.

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci Národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Chloubou tohoto místa je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí.

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Národní park Šumava revitalizoval v minulých stoletích násilně narovnané koryto Hučínského potoka na Stožecku. Stejně jako kdysi, se nyní přirozeně vlní šumavskými loukami v oblasti unikátní přírodní rezervace Vltavský luh.

Venkovní areál a geologická expozice Stožec

Venkovní areál a geologická expozice Stožec

Expozice je umístěna v malém lesíku v blízkosti informačního střediska Správy NPŠ a představuje geologické poměry jižní Šumavy.