Úvod > Aktuality > Krásy podzimu můžete poznat i ve Valašském muzeu
Valašské muzeum v Rožnove pod Radhoštem
"> Valašské muzeum v Rožnove pod Radhoštem "> Muzeum v prírode Rožnov pod Radhoštem "> Valašské muzeum v prírode
Památky

Krásy podzimu můžete poznat i ve Valašském muzeu

  • Vydáno29. září 2016
Když se na podzim ochladí a slunce se schová za mraky, stále jsou pověstnou sázkou na jistotu skanzeny. Navíc i v tuto roční dobu se zde dějí zajímavé akce – například v sobotu 1. října ochutnáte v Dřevěném městečku tradiční jídla našich předků. Užijte si krásných podzimních dní ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Barevné listí vytvoří neopakovatelnou atmosféru v Dřevěném městečku i ve Valašské dědině.
Rožnov podzimV sobotu 1. října si v rožnovském skanzenu užijete Svatováclavské hody. Od 9.00 do 17.00 hodin budou muzejní hospody v Dřevěném městečku nabízet tradiční menu a chybět nebudou ani stánky řemeslníků. Od 12 hodin si můžete poslechnout varhanní koncert Lindy Sítková v kostele sv. Anny a ve 14 hodin vystoupí Beskydský orchestr při ZUŠ Rožnov p. R.

Přehlídku dospělých folklorních souborů zpracovávajících folklorní materiál Valašska nese název Prameny, aneb to nejlepší z Valašska. Jedná se o soutěž dospělých valašských souborů, která se v Dřevěném městečku bude konat 8. října 2016.

Jurkovičova rozhlednaVelmi oblíbenou se stala výstava prezentující ovoce, zeleninu, obiloviny a další plodiny pěstované v minulosti nejen na Valašsku, která představuje ve dvou rovinách výpěstky zemědělství z minulosti a ze současnosti. Pravidelně jsou k vidění odrůdy ovoce, okopanin a obilovin, které byly pěstovány nejen na Valašsku v minulosti, kdy tyto odrůdy a další zajímavosti může návštěvník přímo na místě srovnávat s odrůdami současnými, které v poslední době dobývají český zemědělský trh. Většina vystavených vzorků plodin ze skupiny tzv. "starých odrůd" jsou pěstovány v areálu Valašské dědiny v rámci programu "Zachování starých a krajových odrůd zemědělských plodin".

Komu by výlet do Valašského muzea nestačil, může si udělat výšlap na Jurkovičovu rozhlednu, která zůstává v říjnu otevřená od 10 do 16 hodin. Auto přitom můžete nechat zaparkované na parkovišti Valašského muzea. Dále lze pokračovat pěšky přes dřevěný mostek nad parkovištěm, nahoru do kopce po zelené turistické značce. Cesta trvá asi 30 minut.
Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.