Úvod > Aktuality > Kramářova chata na Suchém vrchu se slavnostně otevírá
Kramářova chata na Suchém vrchu se slavnostně otevírá
"> ">
Příroda

Kramářova chata na Suchém vrchu se slavnostně otevírá

  • Vydáno5. července 2012
Kramářova chata na Suchém vrchu v Orlických horách přivítá od svého vyhoření v roce 2003 první návštěvníky. Slavnostní otevření proběhne 5. července a doprovodí jej výstava historických fotografií chaty či ochutnávka z gurmánského menu zdejší restaurace, přímo z rukou šéfkuchaře Aleše Jurka. Zpřístupněna bude i přilehlá rozhledna.
Během více než roční rekonstrukce došlo ke kompletní obnově exteriéru i interiéru budovy, a to s maximálním zohledněním původní podoby. Důraz byl při stavbě kladen především na navázání tradice a dodržení podoby, kterou měla chata za první republiky. Při rekonstrukci se stavbyvedoucí řídil původními nákresy z 30. let 20. století i dobovými fotografiemi. Rekonstrukcí navíc neprošla pouze chata, ale v novém se návštěvníkům předvede i přilehlá rozhledna.

Kramářova chata, původně navržená architektem Jaroslavem Stejskalem, je významným historickým objektem Orlicka. Symbolem Suchého vrchu je již od své dostavby v roce 1928. Jméno získala po prvním prvorepublikovém předsedovi vlády Karlu Kramářovi a navštívila jí řada významných hostů – prezident Edvard Beneš či básník Petr Bezruč. V době vzniku sloužila především pro demonstraci české síly v pohraničí. Osud jí však nebyl nakloněn. Během druhé světové války, v roce 1939, přešla do područí německé armády, která jí využívala jako rehabilitační ústav pro zraněné letce. Po válce pak měnila jednoho majitele za druhým. Od poloviny devadesátých let byla až po vyhoření v roce 2003 veřejnosti uzavřená.

Stejně jako původní objekt bude i současná chata nabízet ubytování a občerstvení po celý rok. V kuchyni kraluje šéfkuchař Aleš Jurek, který získal zkušenosti jak v českých špičkových restauracích, tak také v zahraničí, kde Českou republiku prezentoval v kuchařských soutěžích. V Kramářově chatě však bude nabízet typickou domácí kuchyni, ale současně také jídla, která si doma kvůli náročnosti přípravy či dostupnosti surovin návštěvníci připravit nemohou. Při přípravě menu pracuje především s lokálními surovinami, bez jakýchkoliv umělých ochucovadel.
Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor

Turistická chata na Suchém vrchu, která byla postavena podle plánů architekta Jaroslava Stejskala, je známá od 20. let minulého století. Své honosné jméno má podle prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. Obnova chaty byla dokončena v červenci 2012 a nyní opět slouží turistům a návštěvníkům.

Rozhledna Suchý vrch

Rozhledna Suchý vrch

Nejvyšším bodem Bukovohorské hornatiny je dvouvrcholový protáhlý masiv Suchého vrchu (995 m. n. m.). Pod vrcholem, ve výšce 975 metrů, byla postavena stejnojmenná rozhledna, ze které je nádherný rozhled do širokého okolí, např. na Šerlich, Králický Sněžník, Kladsko, Hrubý Jeseník s Pradědem.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky