Úvod > Aktuality > Královské stříbření opět oživí Kutnou Horu
Královské stríbrení opet oživí Kutnou Horu
"> Královské stríbrení opet oživí Kutnou Horu "> Na dva dny, sobotu 21. a nedeli 22. cervna se mužete ocitnout prímo uprostred událostí, osudu a príbehu Zemí Koruny ceské v roce 1414 "> Nedele otevre portál chrámu sv. Barbory na
Zážitky

Královské stříbření opět oživí Kutnou Horu

  • Vydáno17. června 2019
V Kutné Hoře letos již po 28. otevře bránu času slavnost Královské stříbření. Připomene opět staré hornické tradice i dobu vrcholu své slávy a prosperity. Celé okolí chrámu sv. Barbory, gotické uličky i královské sídlo v mincovně ve Vlašském dvoře opět ožije fiktivním příběhem příjezdu a vzácné přítomnosti českého a římského krále Václava IV. Bohatí a hrdí horníci jej vítají, otevírá se jarmark a řemeslný trh, do města se sjíždí rytířstvo, dychtivé zúčastnit se turnajových klání i magických dvorských slavností a hodování. Gotická hudba láká k tanci a veselí, neboť každodenní pracovní rytmus v dolech i mincovně se zastavil. Slavná historie stříbrného města vychází do ulic.

Již po 28., ve dnech 22. a 23. června 2019, otevře královské horní město Kutná Hora symbolicky své brány všem, kdo zatouží vrátit se do středověku. Jako divák, či jako přímý aktér, máte možnost zatoulat se o celých šest století po pomyslné časové křivce zpět do historie slavného stříbrného města. Letošní ročník Královského stříbření vás vrátí v čase o více než 620 let zpět, až na začátek 15. století.
 

Královské stříbření Kutné Hory

Stříbření Kutné HoryStředověké centrum města, gotické uličky a zákoutí, ale především velký improvizovaný programový prostor s královskou tribunou a kolbištěm v parku pod Vlašským dvorem se zaplní zářivě barevnými gotickými praporci a stovkami lidí v kostýmech doby lucemburské. Svůj um předvedou středověcí řemeslníci, děti nadchnou žongléři a komedianti, rytířské ležení nebo kolotoč a dech se všem zatají při sobotním ohňostroji i nedělní „stříbrné“ mši.

Děj slavnosti opět proběhne také v programovém prostoru kolem chrámu sv. Panny Barbory a v zahradách GASK.
 
StříbřeníDo stříbrného města i letos přijede král Václav IV. se svou chotí Žofií a družinou. Toho náležitě uvítají horníci, středověcí obyvatelé Kutné Hory. Do města se také sjedou rytíři z širokého okolí, aby se zúčastnili turnajového klání na počest samotného krále vyhlášeného. Přijedou také řemeslníci, aby na tradičním jarmarku nabídli své výrobky nebo pochutiny všeho druhu. K ochutnání budou také pokrmy dle středověkých receptů a své středověké řemeslo představí například řezbář, hrnčíř nebo středověký židovský lékař, který i názorně předvede některé zákroky. Vyzkoušet si bude možné také střelbu z luku a navštívit historické stany rytířů a lukostřelců. Pro nejmenší je připraveno divadélko, historický kolotoč a střelnice.

RytířiV sobotu v 11:00 doprovodí horníci krále Václava IV. s královnou Žofií do Vlašského dvora (velký společný průvod od chrámu sv. Panny Barbory). Určitě si nenechte ujít velké turnajové klání na koních (13:10) na kolbišti na nádvoří Jezuitské koleje. Hlavní scéna před chrámem sv. Panny Barbory zas nabídne (15:50) scénu, kterak rychtář povede od Hrádku k soudu obviněné. Královský soud pak rozhodne, kdo je nevinný a kdo propadne katu..

Přímo před chrámem se stanete součástí Svatojánské dvorské slavnosti (21:30) s bojovým kláním rytířů a následným ohňostrojem.
 

Neděle otevře portál chrámu sv. Barbory

chrám sv. BarboryVšeobecný halas se utiší jen v neděli dopoledne. V 9:20 se již tradičně otevře hlavní portál chrámu sv. Panny Barbory, patronky všech havířů. Klenbou katedrály se rozezní slavnostní fanfáry s duněním tympán. Tak vždy vítají Horníci svého oblíbeného krále s královnou a jejich dvořanstvo ve svém vlastním chrámu. Všichni, šlechta, kutnohorský patriciát i obecný lid horský se zde setkají při slavné "Stříbrné mši".

StříbřeníV neděli uvidíte ještě souboje šermířů, slavnostní vystoupení vlajkonošek nebo zápasy na kolbišti. Dvůr královny Žofie přípravuje korunovační slavnost a rychtář svolá přehlídku městské hotovosti, bude probíhat nábor nových mladých zbrojnošů a Dětská ponožková bitva.

Všechno to dění a barvité hemžení, které je každoročně vždy novou a neopakovatelnou premiérou několika stovek aktérů z celé republiky, a které celé připravuje úzký kroužek obětavců, vás chce nejen pobavit, ale i nenásilnou a přitažlivou formou poučit o zajímavé historii hornického města a jeho tradicích.

Královské stříbření Kutné Hory 2023

24.6.
25.6.
Královské stříbření Kutné Hory 2023

Znovu se otevírají brány do historie Kutné Hory a doby největší slávy královského horního města. Přijíždí král Václav IV. s chotí Žofií a celým dvorem. Královské stříbření Kutné Hory bylo pro rok 2022 zrušeno a uskuteční se opět až v roce 2023.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře – GASK

Druhá největší galerie v České republice sídlí v prostorách rozsáhlé citlivě zrekonstruované barokní budovy bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Galerie GASK se zaměřuje především na výtvarné umění 20. a 21. století.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře

Zahrady u Jezuitské koleje v Kutné Hoře

Areál bývalé jezuitské koleje je součástí městské památkové rezervace. Rozsáhlý prostor, do nedávné doby pokrytý asfaltem, je přeměněn na městský park s otevřenými travnatými plochami a bohatou výsadbou, kde naleznete nový mobiliář, vodní schody, místo na piknik i prostor pro kulturní akce.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika