Úvod > Aktuality > Hrad Pernštejn je až do úterý turistům uzavřen, natačí tam filmaři
Památky

Hrad Pernštejn je až do úterý turistům uzavřen, natačí tam filmaři

  • Vydáno3. srpna 2018
Státní hrad Pernštejn patří k nejnavštěvovanějším hradům v České republice a oblibu si získal také mezi filmaři. Právě ti jsou zde nyní v plné práci a hrad je proto pro veřejnost uzavřen. Návštěvníky opět přivítá v úterý 7. srpna 2018. Plánovaná akce pro děti "Hrad Pernštejn dětem", která se měla uskutečnit v neděli 5. 8. 2018 je zrušena.
Hrad PernštejnHrad Pernštejn je v období od 1. do 6. srpna 2018 z důvodu filmového natáčení uzavřen. Návštěvníky opět přivítá v úterý 7. srpna 2018. Plánovaná akce pro děti "Hrad Pernštejn dětem", která se měla uskutečnit v neděli 5. 8.2018 je bohužel zrušena.

Další termín, kdy bude hrad pro návštěvníky uzavřen je 6. až 13. září 2018, opět z důvodů filmového natáčení. Návštěvníkům, kteří plánovali v tyto termíny návštěvu hradu se správa hradu omlouvá a věří, že najdou jiný termín, případně zajedou na další památky v okolí, nejblíže je to na zámek Lysice a zámek Kunštát.
 

Pernštejn, sídlo rodu Pernštejnů i zkušený filmový herec

Hrad PernštejnJednou z nejvýznamnějších položek dědictví po slavném rodu pánů z Pernštejna je právě hrad, jehož jméno přijali za své. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt. Pernštejnové ve zhruba třistaletém stavebním vývoji vybudovali ze svého predikátního hradu velkolepé sídlo, rozkročené od strohého bergfritového hradu z konce 13. století pro raně renesanční magnátské sídlo s mohutným opevněním, které je pro mnohé generace moderní doby vzorem a měřítkem toho, jak vypadá středověký hrad.

RytířHrad Pernštejn je však i zkušeným hercem. Jeho atraktivní vzhled mu zajistil angažmá v mnoha filmech, celkem je jich v současné době na padesát. Spatřit ho můžete mimo jiné v těchto filmech, seriálech a pohádkách: Sedmero krkavců, Sůl nad zlato, Jak se budí princezny, Pták Ohnivák, Sen o krásné panně, Čert ví proč nebo v italském pohádkovém seriálu Princezna Fantaghiro. Setkáte se s ním i v Jakubiskově Bathory nebo hororu Upír Nosferatu. Pernštejn se mihnul i v Návštěvnících a v seriálu Dobrodružství kriminalistiky. Nedávno se zde natáčel také výpravný historický seriál Borgiové. Dále se objevil v historických filmech, například v Johance z Arku, ve filmu Alexandr Něvský, Zlatý věk Sedmihradska, V erbu lvice či Martin Luther. V klasických českých filmech ho poznáte v komedii Kam čert nemůže nebo v dramatu Případ pro začínajícího kata. Zajímavostí je, že úplně prvním filmem, který se na hradě točil, je snímek Ztratila se bílá paní, natáčený ještě za první republiky!
Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Další aktuality

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika