Úvod > Aktuality > Pusťte kačky na vodu: V Českých Budějovicích se opět chystá závod plastových kachniček
Pusťte kačky na vodu: V Českých Budějovicích se opět chystá závod plastových kachniček
">
Zážitky

Pusťte kačky na vodu: V Českých Budějovicích se opět chystá závod plastových kachniček

  • Vydáno8. června 2019
Originální dobročinné závody s názvem „Pusť kačku“ se staly oblíbenou jihočeskou tradicí. Letos proběhne v neděli 9. 6. 2019 od 13 hodin ve Vodáckém centru České Budějovice již osmý ročník této ojedinělé kampaně na podporu dětí s handicapem.
Oblíbené dobročinné závody plastových kaček pořádají neziskové organizace APLA Jižní Čechy, z. ú. a I MY, o. p. s. Projekt Pusť kačku (dříve Grand Prix kachničky) vznikl před osmi lety jako výraz podpory manželů Verboonových, kteří chtěli pomáhat klientům obou organizací – dětem s handicapem a jejich rodinám.

Zapojit se do originálního závodu může každý zakoupením startovního čísla za 50 Kč na webu pustkacku.cz. Prvních 50 kachniček vyhrává svým majitelům lákavé ceny pro celou rodinu. Vloni plulo po Vltavě více než 1 700 malých žlutých závodnic. Kdokoli si může zakoupit své startovní číslo také na místě. Na výběr je i "kačka" velká firemní nafukovací za  2500 Kč (která závodí s logem či reklamou firmy).

V určený den, letos v neděli  9. června 2019 se konají závody kaček v několika rozjezdech (majitelé firemních kaček si mohou tu svou vhodit do vody). Malé kačky odstartují poté hromadným vysypáním do vln Vltavy organizačním týmem. Plastové kačky jsou v cíli odchyceny a ustájeny pro příští ročníky.

Na organizaci se každoročně podílí více než 100 dobrovolníků, kteří nabízejí zdarma své služby a čas. Výtěžek závodu je vždy rozdělen na dvě poloviny. Kampaň pomáhá financovat službu Raná péče, kterou obě organizace poskytují v celém Jihočeského kraji. Raná péče je terénní službou poskytující konzultace a poradenství přímo v rodinách, ve kterých se narodilo dítě s handicapem. V minulých letech se vybralo celkem 796 201 Kč = 100 výjezdů  odborníků přímo za dětmi domů, do rodin dětí s handicapem po celých jižních Čechách.
Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.