Úvod > Aktuality > Krajská města: 3x7 důvodů, proč navštívit Jihlavu
Krajská města: 3x7 důvodů, proč navštívit Jihlavu
"> ">
Životní styl

Krajská města: 3x7 důvodů, proč navštívit Jihlavu

  • Vydáno9. dubna 2017
Vysočina už dávno není kraj, kde lišky dávají dobrou noc, naopak. Loni zažila skvělou sezonu, kdy sem přijelo nejvíc turistů v historii – a platí to i pro jihlavskou zoo, tradičně nejnavštěvovanější výletní cíl kraje. Pojďte se po Jihlavě projít s portálem Kudy z nudy, abyste věděli, proč se sem vypravit i letos!
Dosavadní rekord z roku 2014 loni zoologická zahradaJihlavě hravě překročila: poprvé v historii sem zavítalo více než 300 tisíc návštěvníků. Dá se očekávat, že rekord padne i letos, kdy zoo slaví jubilejních 60 let od svého vzniku.
 

Kdy bude jihlavská zoo chovat čerty?

K loňským lákadlům, jako byla například nová expozice vlků, se letos v jihlavské zoo připojí další novinky. Již na jaře čekají změny japonský parčík Hokaidó, v létě se promění ubikace tapírů a kapybar a měla by se dokončit i australská expozice, výhledově připravovaná pro tasmánské čerty. Ředitelka zoo Eliška Kubíková ale nadšené očekávání krotí s tím, že tato zvířata aktuálně nelze získat a prostor se proto dočasně využije pro chov pralesních psů.

Nejbližší akce? Samozřejmě tradiční Velikonoce v zoo, 21. června se bude slavit Světový den žiraf aneb nejdelší den v roce věnovaný nejvyšším zvířatům a v červenci přijde na řadu Festival pěti kontinentů spojený s přivítáním prázdnin v indiánském stylu. K sedmi důvodům, proč byste tuhle zoo rozhodně měli navštívit, doplňme ještě osmý v podobě kotěte, které se v únoru narodilo vzácným kočkovitým šelmám margayům – záhy už bude s rodiči dovádět ve výběhu.
 

Sedm zajímavých míst Jihlavy

Byla by škoda nevyužít jednu z hlavních výhod jihlavské zoo: leží totiž jen pár minut chůze od centra města a většinu pěkných míst v Jihlavě tak budete mít doslova u nosu. S dětmi se vypravte na přehlídku strašidel, pohádkových postav, hrdinů z oblíbených filmů a dinosaurů do Strašidelného bludiště a do Šatlavy, a pokud cestujete bez dětí, zastavte se na čerstvé, nefiltrované a nepasterované pivo v Jihlavském radničním právovárečném pivovaru. Od radnice na Masarykově náměstí to máte jen kousek do Husovy ulice do Chocolaterie Kamila (to až vás bude honit mlsná) anebo do uličky za kostelem sv. Ignáce z Loyoly, kde se vchází do proslulého jihlavského podzemí. Už jste podzemní labyrint s tajuplnou svítící chodbou navštívili? Pak ale možná neznáte druhou trasu, která vás provede „jihlavským metrem“ aneb chodbami kolektorů, v nichž jsou uloženy inženýrské sítě a další technologie. A konečně výlet do Jihlavy můžete společně zakončit návštěvou aquaparku Vodní ráj.
 

Sedm nejlepších jihlavských akcí

Rádi spojujete své výletní plány s akcemi? Také v tomhle ohledu má Jihlava co nabídnout. Například už na konci březnaMuzeu Vysočiny začala interaktivní výstava Stroj času (navštívit ji můžete až do 18. června) a na konci dubna začne festival klasické hudby Mahler Jihlava 2017 – Hudba tisíců, který připomíná odkaz Gustava Mahlera, narozeného v Kalištích u Humpolce. V červnu se do Jihlavy můžete vypravit na Mistrovství Evropy v dřevorubeckých sportech a koncem měsíce od 23. do 25. června se koná tradiční Havíření, kdy budou městem procházet pestré havířské průvody. V září si můžete návštěvu naplánovat na dny, kdy se budou konat Dny evropského dědictví a jako každý rok se otevřou brány památek, muzeí, galerií, knihoven i dalších objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak z části nebo zcela nepřístupné. Koncem října Jihlavu čeká Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava a 11. listopadu projde městem tradiční Svatomartinský průvod se svatým Martinem v čele.
 
Dům Gustava Mahlera v Jihlavě – expozice světového skladatele

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě – expozice světového skladatele

V domě Gustava Mahlera v Jihlavě je místěna expozice tohoto světově proslulého dirigenta a hudebního skladatele s názvem Gustav Mahler a Jihlava. Expozice dokumentuje prostředí, v němž Mahler prožil své mládí, zdroje jeho tvorby i pozdější vzájemné vztahy s Jihlavou.

Jihlavské kolektory

Jihlavské kolektory

Vzhledem ke skutečnosti, že se kolektory nacházejí pod historickým centrem města, jsou místními nazývány „jihlavské metro“. Jihlavské kolektory slouží pro rozvod inženýrských sítí jako je elektřina, telefony, voda ...

Muzeum Vysočiny v Jihlavě

Muzeum Vysočiny v Jihlavě

Jihlavské Muzeum Vysočiny nabízí návštěvníkům expozici věnovanou archeologickým nálezům z kraje a kamenným artefaktům ze sbírek muzea, od září 2014 byly otveřeny nově zrestaurované expozice věnované živé přírodě. Nové jsou expozice nejstarších a nejnovějších dějin regionu.

Vodní ráj Jihlava – rekreace a zábava po celý rok

Vodní ráj Jihlava – rekreace a zábava po celý rok

Krytá celoroční část areálu má kapacitu 240 osob, venkovní letní část 2500 osob. Obě nabízí řadu vodních atrakcí včetně stometrového tobogánu, divoké řeky a perličkových lůžek. V kryté části je navíc sauna a parní lázeň.

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Jihlavské podzemí – druhé největší na území republiky

Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 18 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Jihlavský radniční právovárečný pivovar

Jihlavský radniční právovárečný pivovar

Jihlavský radniční právovárečný pivovar byl slavnostně otevřen v květnu roku 2011, čímž oživil právovárečnou tradici ve městě Jihlava. Vaří pivo čerstvé, nefiltrované a nepasterované. Vše, co zde dělají, dělají s láskou k pivu!