Úvod > Aktuality > Krahujčí drama skončilo v Krkonošském národním parku happyendem
Krahujcí drama skoncilo v Krkonošském národním parku happyendem
"> Krahujcí drama skoncilo v Krkonošském národním parku happyendem "> Krahujce puvodne našel lesník Správy Krkonšského národního parku pod hnízdem "> Osirelého krahujce adoptovala jej jiná krahujcí rodina
Příroda

Krahujčí drama skončilo v Krkonošském národním parku happyendem

  • Vydáno5. září 2014
Krahujec, který se před měsícem dostal do Útulku pro poraněná divoká zvířata Krkonošského národního parku ve Vrchlabí, je opět na svobodě. Stalo se to více méně nečekaně – adoptovala jej jiná krahujčí rodina.

KrahujecKrahujce původně našel lesník Správy Krkonšského národního parku pod hnízdem. Pták byl ve velmi špatném stavu, podvyživený a bez lidské pomoci by zcela jistě nepřežil. Pracovníci Útulku v klášterní zahradě ve Vrchlabí jej dostali opět do formy. Krahujce vykrmili a zbývalo jej pouze rozlétat ve volné přírodě.

Při rozlétávání v Růžovém dole v Peci pod Sněžkou zjistil sokolník, že tam již jedna krahujčí rodina hnízdí a že má mladé ve stejném věku jako byl osiřelý krahujec, který se zrovna učil létat. Vypuštěné mládě k nim zalétlo, zůstalo s nimi a rodiče jej adoptovali. Při pozdější kontrole pracovníci Správy KRNAP zjistili, že se mladému krahujci v náhradní rodině dobře daří.

Tělo krahujce bývá asi 30–40 cm dlouhé a rozpětí jeho křídel dosahuje až 75 cm. Žije skrytým způsobem života v lesích i v otevřené krajině s rozptýlenou zelení. V Česku jde o zvláště chráněný druh v kategorii silně ohrožený.

Klášterní zahrada ve Vrchlabí

Klášterní zahrada ve Vrchlabí

Zahrada, spojující někdejší augustiniánský klášter ve Vrchlabí (dnešní Krkonošské muzeum Správy KRNAP) a vrchlabský zámecký park nabízí místo k odpočinku, zábavě i vzdělávání.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí

Krkonošské muzeum Správy KRNAP projde v příštích letech proměnou. Současné expozice Kámen a život a Člověk a hory nahradí Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku. Muzeum, které uzavřelo veřejnosti v říjnu 2017, zůstane nepřístupné až do roku 2023.